1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Paralar Dalgalandı, Tavsiyeler Yağmur Olup Yağdı

Kripto para piyasalarında, 11 Ocak tarihinden bu yana yaşanan sert dalgalanmalar piyasaya damga vurmayı başardı. Bu dalgalanmalarda öncü Bitcoin (BTC) olurken, diğer altcoinler de sert dalgalanmalarla piyasadaki yerini aldı. Fiyatlarda yaşanan bu sert değişimler ile birlikte, kripto para piyasalarında analistler ve ünlü isimler, tavsiye vermek adına birbiriyle yarıştı.

Kripto Paralar Dalgalandı, Tavsiyeler Yağmur Olup Yağdı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), piyasalardaki efektif rolünü bir an olsun bırakmıyor. Bitcoin yeni yılın ilk gününden bu yana göstermiş olduğu tüm değer hareketlerinde peşinden diğer altcoinleri de sürüklemeyi başardı. 11 Ocak tarihine kadar bu hareketlilikler çoğu zaman yukarı yönlü olsa da o tarihte fiyatlarda beklenmedik bir geri çekilme hareketi başladı. Bununla birlikte Bitcoin 42 bin dolar seviyesinden 30 bin dolar seviyesine kadar geriledi, lider altcoin Ethereum (ETH) da 1.350 dolar seviyesinden 950 dolar seviyesine kadar geri çekilme yaşadı. Fiayatlarda yaşanan bu sert düşüşlerin ardından yine lider eşliğinde toparlanmalar başladı. Lider Bitcoin bu kez fiyatını önce 35 bin dolar seviyesine taşıdı, ardından yine 33 bin dolar seviyelerinde dengelendi. Ethereum da BTC’yi takip ederek önce 1.100 dolar seviyesini aştı sonradan 1.020 dolar seviyelerinde dengelendi. Böylesine öngörülemez ve hareketli grafiklerin çizildiği son birkaç günde, analistlere ve bazı ünlü isimlere kripto para kullanıcılarına tavsiyeler vermek için adeta gün doğdu. Tavsiye vermek isteyen ünlü isimler bu fırsatı kaçırmadı ve kripto para piyasalarında bir tavsiye yarışı başladı. Peki bu sert dalgalanmalarda, kim ne dedi?

Yermack BTC’nin Başından Beri “Riskli” Olduğunu Söyledi

Bitcoin’deki volatil yapı, beraberinde tüm piyasaları da benzer hareketliliklere sürüklüyor. 11 Ocak günü yaşanan sert dalgalanma sonrasında ilk olarak New York Üniversitesi’nden Prof. Dr. David Yermack, Bitcoin’deki bu volatiliteyi değerlendirdi. Yermack, yatırımcılara Bitcoin’in “riskli” olduğunu söyleyerek seslendi. Yermack’a göre Bitcoin’deki bu öngörülmez hareketlilikler sadece şu an değil, en başından beri var. Buradan yola çıkan Yermack “BTC en başından beri riskli bir yatırım enstrümanı” dedi. Yermack ayrıca Bitcoin’deki bu risklerin daha çok küçük yatırımcılara yönelik olduğunu savundu. Yermack yatırımcılara “BTC tamamen spekülatif bir varlık, anlamadığınız şeye yatırım yapmayın” diyerek seslendi.

Yıldırım’dan “Güvenli Liman” Açıklaması

Bir diğer değerlendirme de yurtiçi piyasalarından geldi. Coca Cola Kurumsal İlişkiler Direktörü Servet Yıldırım, Bitcoin hakkındaki fikirlerini Dünya Gazetesi ile paylaştı. Yıldırım yaptığı açıklamalarda, henüz Bitcoin’indeki gelişmenin anlaşılması için yeterli zamanın geçmediğini dile getirdi. Ayrıca Yıldırım da Yermack gibi, Bitcoin’in küçük yatırımcılar için çok belirsiz ve riskli olduğunu savundu. Yıldırım, açıklamasında, BTC gibi volatil bir varlığın, altın gibi güvenli liman olarak sayılabileceğinden şüpheli olduğunu belirtti.

Polotsky Herhangi Bir Varlık Belirtmeden Tavsiyede Bulundu

Kripto para piyasalarında, gündeme gelen bu tavsiyelere bir de CoinFlip CEO’su Daniel Polotsky’in tavsiyeleri eklendi. Bir ATM şirketi olan CoinFlip’in CEO’su, tavsiyelerinde herhangi bir kripto varlığa yönelik spesifik açıklamalar yapmadı. Fakat Polotsky, CNBC’ye verdiği röportajında yatırımcılara “Yalnızca kaybetmeyi göze aldığınız parayla yatırım yapın” tavsiyesinde bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir