1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Kripto Paralar Ekonomi İçin Çözüm Mü, Sorunun Kendisi Mi?

Kripto Paralar Ekonomi İçin Çözüm Mü, Sorunun Kendisi Mi?

Kripto paraların ne olduğu ile ilgili tartışmalar, Bitcoin cephesinde kırılan yeni en yüksek seviye sonrasında bile tartışılmaya devam ediyor! Pek çok kişinin balon olduğunu ifade etmesine rağmen 12 yıldır varlığını koruyan BTC 2017 yılı zirvesini yenirlerken, kripto paraların geleceği ve ekonomiye etkileri tartışılmaya devam ediyor. BTC ekonomiler için umut mu, yoksa sorunun kendisi mi?

Kripto Paralar Ekonomi İçin Çözüm Mü, Sorunun Kendisi Mi?

Kimilerine göre geleceğin ta kendisi olan kripto paralar, halen yatırımcılar dışında kalan geniş bir zümre tarafından hedef tahtasında yer almaya devam ediyor! PayPal tarafından kısa bir süre önce açıklanan BTC ile ödeme kabulü beraberinde bir tartışma başlattı ve Fintech topluluğunda halen eleştiri almaya devam ediyor.

PayPal ile Kripto Para Ekosistemi Farklı Bir Şekle Büründü!

Kripto para piyasasında yeni bir heyecan yaratan ve BTC’nin daha güçlü yükseliş göstermesine yol açan PayPal desteği, şüphesiz kripto para kullanımına yönelik atılan adımların en önemlilerinden bir tanesi. Paypal girdiği kripto para ekosistemine hizmetleri genişletme şansı sunarken, atılan bu adım ile birlikte hükümetler merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) tartışmaya açtı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Twitter üzerinden anket yayınlayarak Avrupa vatandaşlarının CBDC’ler hakkında ne düşündüğünü öğrenmek istedi.

Tüm bu pozitif gelişmeler Bitcoin’i dijital altın tahtına oturturken, PayPal kullanım koşulları detayları pek çok yatırımcının gözünden kaçtı! Kripto para piyasasında kimilerine göre bu sonuç en başından biliniyordu ve manipülasyon sebepli kullanıldı! Kripto para yatırımcıları PayPal’ın kripto paraları özgürleştirmediğini, aksine kontrol altında tuttuğunu düşünüyor. Zira PayPal üzerinde kripto paralar ile sadece PayPal’dan alışveirş yapılabilecek veya PayPal’a satılabilecek. Özel anahtar yokluğunda kripto paralara erişim bile mümkün olmayacak!

Kripto Paralar Ekonomi İçin Tehdit Mi?

Hükümetlerin de bir dizi kontrol mekanizmaları ile hakimiyet kurmak istedikleri kripto para piyasaları, en çok kara para aklama konusunda eleştiriliyor ve güvenli olmadığı söyleniyor. Yatırımcıların da savunduğu en temel olgu ise, blockchain teknolojisinin doğası gereği varlığın güvenli olduğu! Bilindiği üzere blockchain ile veriler tek bir konumda değil, bilgisayar ağına dağıtılarak saklanıyor ve veri kaybı riski en aza iniyor. Yatırımcılar ise kripto paraları merkez bankası ve hükümetlerin aksine tehdit olarak değil, ekonominin işlerliği için önemli olarak değerlendiriyor. BTC için sayılan bu faydalar ise ekonominin eksik kalan parçalarını tamamlamak için oldukça gerekli:

  • Kripto paralar yüksek enflasyondan koruma sağlarlar.
  • Kripto paralar daha hızlı ve daha düşük işlem ücreti ile transfer edilebilirler.
  • Kripto paralar şeffaflık, açıklık ve adalet üzerine odaklanır.

Markalar Neden Kripto Paraları Benimsemeli?

Gerek Z kuşağının değerlerine önem vererek onlara hitap etmek, gerek trendleri takip etmek ve gerek blockchain teknolojisinden yararlanmak için başta ünlü markalar olmak üzere perakende sektörünün kripto paraları daha hızlı benimseyeceği düşünülüyor. Bu savı destekleyen çok sayıda marka birbiri ardında kripto para ödeme seçeneği sunarak desteklemeye başladı. Bugün gayrimenkulden otomotive, hukuktan eğitime, sağlıktan turizme kadar kripto para ile ödeme sunan çok sayıda firmanın olması, kripto paraların ekonomi için tehdit değil gereklilik olduğunun ispatı olarak gösteriliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap