1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Kripto Paralar Merkez Bankalarına Tehdit Mi

Kripto para sektörünün önemli ölçülerde değer kazanması devletleri de yakından ilgilendiriyor. Özellikle Merkez Bankaları henüz kripto sektörüne yönelik nasıl yaklaşması gerektiğini tam olarak bilemiyorlar. Fakat Merkez Bankalarına göre kripto paralar kendilerine yönelik bir tehdit olarak görülüyor. Bu yüzden ülkeler kendi dijital paralarını çıkarmak ya da kripto sektörüne yönelik kısıtlayıcı önlemler almak istiyorlar.

Kripto Paralar Merkez Bankalarına Tehdit Mi

Merkez Bankalarına göre kripto birimlerinin kendileri için tehdit oluşturucu bir durumda olması kendi dijital para çalışmalarını yapabilmek için harekete geçirici özellikler taşıyor. Bu kapsamda dijital para çalışmaları da sürüyor. En son alınan bilgilere göre Bahamalar, Çin ve Kamboçya dijital para birimlerini yakın zamanda piyasaya sürebilecekler. Böylece dijital anlamda da ekonomik anlamda söz sahibi olunması hedefleniyor.

Dijital Para Çalışmaları Devam Ediyor

Dijital paralar tam olarak geniş bir yaygınlaşmaya sahip değiller ancak dijital paraların piyasaya bir an önce girmesi için çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Merkez bankalarının yüzde 80’inden fazlası şimdi dijital para çalışmaları üzerine hazırlıklar yapıyor ya da pilot uygulamaları yürütüyorlar. Son olarak Çin büyük ekonomiler arasında öne çıkarken, ekonomiye de şimdilik 300 milyon dolarında dijital renminbi sürülmüş oldu. Bir diğer önemli gelişme de konuyla ilgili olarak Avrupa Merkez Bankası, Japonya Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası da dijital para oluşturmak istiyorlar. Özellikle İngiltere Merkez Bankası daha hızlı davranarak yakın zamanda piyasaya dijital para sürebilir. Merkez bankası dijital paraları CBDC olarak adlandırılıyor ve dijital tokenlara benzerlik taşıyacaklar.

Bu kapsamda bireyler ve kurumlar da CBDC işlemlerini dijital cüzdan içerisindeki uygulamalar ile yapabilecekler. CBDC mevduatları da merkez bankalarının korumaları altında olacak ve normal bankalarda olduğu gibi belirli bir faiz oranı ile işletme yapılabilecek. Bu türden dijital paralar da aynı zamanda merkeziyetsizsiz dağıtık hesap defterlerinde bulunacak.

Merkez Bankaları İçin Kripto Tehdit Görülüyor

Merkez Bankalarının bir an önce dijital paralarını ortaya koyma hızları aslında kripto paraları kendilerine önemli bir tehdit olarak görmelerinden kaynaklanıyor. Çok popüler olmasına karşılık sadece BTC tehdit olarak görülmüyor. Pek çok kripto para birimi Merkez bankaları için önemli ve işaret edilen tehlikeler olarak görülüyor. Özellikle stablecoin’ler konusunda endişeli olan Merkez bankaları bu durumun üzerinden gelmek için dijital paraları bir an önce piyasaya sürmek istiyorlar. Ancak dijital paralar merkezi bir yapıya bağlı olacaklar ve kripto paraların tam bir eş değeri olamayacaklar. Yatırımcıların bu konuya da dikkat etmeleri gerekiyor.

Yorum Yap