1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Paralar Neden Düşer?

Kripto para sektöründe birçok yatırımcı düşme sebeplerini merak edilmektedir. Kripto para düşmesine etki eden faktörler nelerdir? Kripto para güvenli mi? Merak edilen bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Kripto Paralar Neden Düşer?

Kripto para birimlerinin düşüş yaşamasının arkasında açıklanamayan nedenler olsa da bilinen birkaç sebep kripto para değerlerine doğrudan ve dolaylı olarak etki eder.  Kripto para birimi fiyatlarından yaşanan düşüşlerin sebebi olarak şunlar sıralanabilir:

1. Arz ve Talepler

Kripto paraların değerinin düşmesinin veya yükselmesine sebep olan en açık faktör kullanıcıların arz ve talep koşullarıdır. İstek azaldıkça kripto paraların değeri düşer. Bitcoin üzerinden örnek vermek gerekirse çok fazla kullanıcı bitcoin satmak isterse fiyat düşüşe geçer.

2. Güvenlik Sorunları

Kripto para birimlerinde varlıkların dijital bir platformda bulunmasının en büyük dezavantajı güvenlik ihmalleridir. Herhangi bir güvenlik açığının kullanıcılar ve yatırımcılar tarafından duyulmasında para değeri düşüşe geçer.

3. Siber Saldırılar

Kripto paraların milyar dolarları aşan işlem hacmi sebebiyle çok fazla siber saldırıya maruz kalmaktadır. Bu saldırılardan zarar gören şirketler olursa kripto paraların değerinin düşmesine neden olur. Örneğin kripto para alım ve satımına aracılık yapan Mt. Gox isimli şirketin siber saldırılar sonucu iflas etmesiyle kripto para fiyatları büyük ölçüde düşüş yaşamıştır.

4. Medyada Çıkan Haberler

Medya ve kamuda konuşulan haberler kripto para değerlerini etkilemektedir. Bir kripto para birimi veya aracılık eden şirket, platform olumsuz bir haber ile gündeme gelirse güven kaybı sebebiyle kripto paranın değeri düşer.

5. Madencilik

PoW yani madenciliğin zorluğu ve kolaylığı kripto para birimlerinin değerine etki edebilmektedir. Kripto para üretiminde yapılan madencilik kolay olursa piyasada ucuz değerlere satılır ve bu da değerinin düşmesine sebep olur.

Kripto Para Güvenli Midir?

Kripto paralar güvenilirliği çok tartışılmaktadır fakat merkezi bir otorite ile yönetilemediği için çoğu kişi tarafından güvenli olarak kabul edilir. Kripto paraya karşı olan en büyük korku bilgisayarlarda ve dijital cüzdanlarda bulunmasıdır. Cüzdana aktarılmayan coinler bilgisayarın çökmesi durumunda kaybolabilir. Eğer cüzdanda ise bu seferde siber saldırı riski ile sahip olunan coinler çalınabilir fakat bunlar düşük ihtimallerdir. Kripto para birimleri genellikle blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Kripto paraların çalışmasını sağlayan ve altyapısını teşkil eden blockchain teknolojisinin aracı gerektirmemesi ve şeffaf oluşunun yanında en güçlü yanı sahip olduğu yüksek güvenliktir. Blockchain işlem sürecini hızlandırması, maliyetleri düşürmesi, güvenliği artırması ve operasyonel işleyişi kolaylaştırması gibi kullanıcılara sağladığı faydalar yönüyle büyük bir potansiyel ve güvenlik önlemleri barındırmaktadır.

Ek olarak, işlemler iki faktörlü bir kimlik doğrulama süreci gerektirir. Örneğin, bir işlem başlatmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmek gerekmektedir. Ardından, kişisel cep telefonunu gönderilen bir kimlik doğrulama kodunu istenmektedir. Bunlarda hesabının hacklenme ihtimalini düşürür.

Kripto Para Piyasası İçin Yatırım Yapmak Güvenli Midir?

Kripto paralara yatırım yapmakta yeni bir piyasa ve dijital olması sebebiyle çekingen bir tavır vardır. Fakat genel olarak yanıtlamak gerekirse, risk her zaman ve tüm yatırım alanlarında mevcuttur. Bunun için kripto para piyasasını ve kripto paraların her birini dikkatlice araştırmak gerekmektedir. Pek çok yatırım uzmanının da ön gördüğü bir gerçek var ki; altcoin’lerin çoğu batma riski taşımaktadır. Yatırımların yapılmadan önce iyi bir araştırma yapılması risk oranlarını düşürebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir