1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Paralar Neden Yükselir?

Bitcoin önderliğinde birçok kripto para birimi yükseliş hareketine başladı. Peki, kripto paralar neden yükselir? Kripto para fiyatlarına neler etki eder? Merak edilen bilgiler yazımızdadır.

Kripto Paralar Neden Yükselir?

Kripto paralarının yükselişinin doğrudan ve dolaylı olarak birçok olay sebep olabilir. Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmişlerdir. Bu paraların alım ve satımları kripto para piyasalarında gerçekleşir. Bu paralar ile yatırım yapılabilir, çevrilebilir ve satılabilir. Kar edilen kripto paralar gerçek bir paraya dönüştürülerek kullanılabilir. Bütün bu avantajları yanında kripto paraların nasıl yükseldiğinin sebepleri şöyle sıralanabilir:

1. Arz ve Talep

Kripto para piyasasında hangi para birimi olursa olsun eğer talep artarsa değer yükselir. Örneğin yeni bir kripto para çıktı ve sınırlı sayıda üretildi. Bu durumda o kripto paranın değeri yükselir böylece fiyatı artar.

2. Madencilik Zorluğu

Kripto paraların çıkarılması yapılan madencilik işleminde elektrik GPU, CPU gibi faktörler önemli rol oynar ve çıkarılma oldukça zordur. Herhangi bir kripto para biriminde Mining işlemi ne kadar zor ve zahmetli ise paranın değeri yükselir.

3. Kamuoyu Algısı ve Medya

Kamuoyunda ve medyada konuşulan yorumlar, kripto paraların avantajları, yatırımcıların fikirleri ve yaptıkları işler ne kadar olumlu olursa bu kripto paraların değerini yükseltir. Örneğin Avusturalya bitcoin’i resmi bir para birimi olarak kabul etmesi hakkında çıkan haberler sonucunda paranın değeri oldukça yükselmişti.

4. Kurumsal Şirketler

Kurumsal şirketlerin kripto paralara yaptıkları yatırımlar değeri oldukça yükseltmektedir. Artık Dünya çapında birçok şirketin kripto para alımı bu paralara olan güveni arttırarak değer kazanmasına sebep olmaktadır. Örneğin Twitter CEO’su Jack Dorsey’in yine CEO olduğu başka bir şirketin yüksek miktarda Bitcoin alması değerin yükselmesini sağlamıştır.

5. PayPal’ın Kripto Para Alım Satımı

Dünyaca ünlü ödeme devlerinden olan PayPal’ın kripto paraların alım ve satım hizmeti sunması ile değerler yükselmektedir.

6. Toplumsal Olaylar

Büyük toplumsal olayların yarattığı etkiler sonucunda örneğin pandemi süreci ve ABD seçimlerinin süresi boyunca insanların gerçek paralarının değer kaybetmesi ile kripto paralara yönelim olmuş ve bu durumda paraların değerini yükseltmiştir.

Kripto Paraların Avantajları Nelerdir?

Kripto paraların sunduğu faydalardan bazıları şöyle açıklanabilir:

  • Kripto paralar sırdaş hesap özelliği fırsatı sunmaktadır. Bu da yatırım yapılmak istenilen servetlerin başka ülkelere çekilmesinde önemli rol oynar.
  • Arz artışı yapılamamaktadır. Yani üretilen kripto paralar önceden belirlenir ve bu da üretimden fazla para çoğaltma durumunu ortadan kaldırır.
  • Merkezi bir yönetim olmadığı için müdahale edileme ve güvenlidir.
  • Yüksek şifreleme sistemleri ile hesapların çalınması çok zordur.
  • Kripto paralarda arz ve talep yönlendirilemez.

Kaç Adet Kripto Para Vardır?

Kripto paraları çeşitleri 2021 yılında 6000’i aşmıştır ve bu sayı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Bu kripto paraların en büyüğü ve bilineni Bitcoin’dir. Bitcoin’den sonra yine değeri yüksek olan kripto para birimleri; Ethereum, Ripple, Litecoin ve Dash’dır. Bitcoin dışında kalan tüm paralar “Altcoin” adı verilmektedir. Birçok Altcoin’in farklı amaçları vardır ve bu sebeple bazıları başarı sağlayamamaktadır.

Yorum Yap