1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Paralardaki Düşüşün Perde Arkası

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 18 Nisan Pazar günü beklenmedik bir düşüş yaşayarak, piyasaların kızıla bürünmesine yol açtı. Bitcoin’in kısa süre içinde yaklaşık 10 bin dolarlık değer kaybı piyasaların da genel anlamda büyük değer kayıpları yaşamasına neden oldu. 1 saatte gelen bu sert düşüş, beraberinde altcoinleri de yanında götürdü. Yatırımcıların büyük zararlar ettiği hafta arasının ardından yeni hafta her ne kadar toparlanma eğiliminde başlamış olsa da Bitcoin’in durgun ve düşüş eğiliminde olduğu, altcoinlerin de ona ayak uydurmaya devam ettiği görülüyor. Yatırımcılar, bu düşüşlerin arkasında neler olabileceğini merak ediyor.

Kripto Paralardaki Düşüşün Perde Arkası

Kripto para piyasaları Aralık 2020 döneminden bu yana rüya gibi ralliler yaşadı ve birçok analiste göre son düşüşlere rağmen, geçtiğimiz yılın sonlarında başlayan bu ralliler sadece duraksama dönemine girdi ve 2021 yılında devam edecek. Geçtiğimiz yıl başlayan ralli 2021 yılında daha büyük yükselişler ile devam etti ve 2021 yılında birçok yatırımcı, başta Bitcoin (BTC) olmak üzere birçok kripto para birimi sayesinde büyük kazançlar elde etmeyi başardı. Elde edilen kazançlar ile birlikte piyasalara duyulan ilgi de büyük artış gösterdi ancak iyi başlayan Nisan ayında Bitcoin son rekorunu 64 bin dolar üzerinde kırdıktan sonra büyük bir geri çekilme yaşayınca, altcoinleri de yanında götürdü. Pazar günü başlayan büyük düşüşlerin izleri yeni haftada da devam ediyor. Düşüş eğilimi piyasalarda kendisini göstermeye devam ederken, yatırımcılar bu düşüşlerin arkasında neler olabileceğini merak ediyor.

Piyasalarda Beklenen Genel Düzeltmeler

Pazar günü Bitcoin öncülüğünde başlayan sert düşüşlerin, analistlere göre birçok nedeni bulunuyor. Ancak analistler, bu düşüşlerin arkasındaki nedenlerde ilk olarak 2 hafta boyunca düzeltme yaşanmadan gelen yükselişleri işaret ediyor. Bitcoin ve beraberinde altcoinlerin yaklaşık 2 hafta boyunca aralıksız yükselmesi, aslında düşüş beklentilerini de getirmişti ve analistler, kripto para piyasaları da dahil olmak üzere ekonomi piyasalarında bu gibi düşüşlere her zaman hazırlıklı olunması gerektiği konusunda uyarıyor. Ayrıca analistler, söz konusu piyasalar kripto paralar olunca, bu düşüşlerin daha sert yaşanabileceğinin, kripto paraların genel itibariyle daha volatil yapıda olduğunun hatırlanması gerektiğini belirtiyor.

FXhedge Hesabı ve Çin’de Kapatılan Kömür Madenleri

Analistler, son dönemlerde yaşanan düşüşlerde bir diğer düşüş etkeni olarak sahte bir iddia ve bu iddiayı konu alan haberleri gösteriyor. Twitter’da güvenilir olduğu düşünülen kaynaklardan FXhedge hesabından, ABD’nin bazı finans kurumlarına soruşturma başlattığı haberi verildi. Buradaki önemli nokta ise söz konusu kurumların, kripto paralar ile kara para aklama suçlarıyla soruşturmaya maruz kaldığı iddiası oldu. Bu iddianın yayılması ile birlikte FUD, yani korku ortamı oluştu.

Bir diğer yandan Çin’de yaşanan sorunların da kripto para piyasalarını etkilediği düşünülüyor. Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki birçok kömür madeninin yaşanan felaketlerden dolayı kapatılması ile ülkede büyük bir enerji açığı oluştuğu düşünülüyor. Bu sebeple Bitcoin madencilik şirketlerine elektrik verilemedi ve bu nedenle Bitcoin’in hash rate’i de bir günde %40 düştü.