1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Kripto Paraları Yasaklamak İsteyen Ülkeler Neyin Peşinde?

Kripto Paraları Yasaklamak İsteyen Ülkeler Neyin Peşinde?

Hangi ülkeler kripto paralara karşı olumsuz adım atmak istiyor? Kripto para birimi yatırımcılarının sorunlar yaşama ihtimali çok fazla olan ülkeler nereler?

featured

Kripto para birimlerini yasaklamak veya yasal olarak sınırlandırmak isteyen ülkelerin sayısı az gibi görünse de gelecekte bu sayının daha fazla artış göstermesinden endişe ediliyor. Bitcoin ve altcoin ile ilgili hiçbir konuda olumlu açıklamaları olmayan hükümetler bulunurken, özellikle de bazı hükümetler kripto para birimlerine “düşmanca” davranmaya devam ediyor.

Kripto para birimleri söz konusu olduğu zaman bazı ülkelerde yasaklar, engeller, sınırlar konulmak isteniyor. Bu ülkelerin en başında bir süre önce kripto para birimlerini yasaklayan Hindistan ilk sırada geliyor. Hint yetkililer, bugün bile kripto para birimlerini yasaklamak üzere çalışıyor.

Rusya’da Yasak Tartışması

Rusya, 1 Ocak 2021’den itibaren kripto para birimi yatırımcılarını kısıtlıyor. Ülkede belirli tutarın üzerinde olan kripto para birimi varlıkları yasal olarak hükümete bildirilmek zorunda olacak. Rusya sadece bunla da kalmadı ve ülkedeki devlet memurlarının ne kadar kripto para birimi sahibi olduklarını 1 Ocak 2021’den itibaren belirli aralıklarla hükümete bildirmek zorunda olduklarını açıkladı. Yasalar bugün hâlâ yürürlükte değil ancak çok kısa süre sonra yürürlüğe girmiş olacaklar.

Hindistan’da Kripto Paralar Yasak

Hindistan kısa süre önce kripto para birimlerini yasakladı ve bir süre boyunca yasaklar nedeniyle ülkede kripto para birimi borsaları iflas etme noktasının ötesinde sorunlar yaşadı. Yatırımcılar paralarını çekemediler ve binlerce rupilik zarar ettiler. Yine bazı yatırımcılar paralarını çektikleri için banka hesaplarına el konuldu ve daha çok beter olaylar yaşandı. Yüksek mahkeme tarafından verilen karar kripto para birimi yasaklarını kaldırdı ama Modi hükümeti şimdi yasalar ile kripto para birimlerinin yasaklanması üzerinde üst düzey çalışmalar gerçekleştiriyor.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde Kısmi Yasaklar

Çin’in kripto para birimlerini tamamen yasaklama düşüncesi yok. Ancak Pekin’den gelen haberler pek iyi değil. Pekin yetkililerinin kripto para birimlerini kısıtlamak gibi bazı istekleri olduğu bilinmekte ve bu isteklerin baskılar yoluyla resmî olarak olmasa bile bir süre önce uygulanmaya çalışıldığı da iddia edilen bir durum.

Yorum Yap

Yorum Yap