1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Paraların Düşüşü Ne Zaman Duracak?

Kripto para piyasalarında Mart ayı için beklenen olumsuz tablo, ayın son günlerinde bekleneni vermedi ve gelenek bozuldu. 2011 yılından beri lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde piyasalar genel tabloda Mart ayını ekside kapatıyordu ancak bu yıl piyasalar ayı artıda tamamladı. Ardından Nisan ayı beklendiği gibi değer artışları ile başladı ancak Bitcoin’in birdenbire 56 bin dolar seviyesine kadar çekilmesi, piyasaları da sert düşüşler ile etkiledi.

Kripto Paraların Düşüşü Ne Zaman Duracak?

Kripto para piyasalarında 2011 yılından bu yana Mart ayları lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) öncülüğünde değer kayıpları ile geçerdi. Ancak Mart 2021 döneminde Bitcoin tüm zamanların rekorunu kırdı ve son haftaya konsolidasyon sürecinde girdi. Nisan ayı ise aynı dönemden bu yana piyasalarda olumlu şekilde sonlandı ve bu da Nisan ayı için artış beklentilerini artırdı. Ancak Mart ayı beklenenin aksine, Bitcoin öncülüğünde değer artışları ile kapandı ve Nisan ayı beklendiği gibi bu değer artışlarının devam etmesine sahne oldu. Fakat 7 Nisan tarihinde akşam saatlerinde başlayan değer kayıplarında yine Bitcoin piyasalara öncülük etti. Bitcoin’in birdenbire 56 bin dolara kadar çekilmesi, 1,65 milyar doların likidite olmasına yol açtı. Bitcoin ile birlikte, özellikle son günlerin en popüler altcoinlerinde de sert düşüşler yaşandı. Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasından en çok değer kaybı yaşayan ise XRP oldu.

Piyasaların Toplam Değerinde 100 Milyar Dolarlık Azalma

Aslında akşam saatlerinde başlayan değer kayıplarına bakıldığında genel tabloda çok fazla kayıp olmadığı görülüyor. Yalnız bu sert düşüşlerin çok ani gerçekleşmesi birçok yatırımcıyı hazırlıksız yakaladı. Düşüş öncesi 2 trilyon doların üzerinde olan kripto para piyasalarının toplam piyasa değeri, hafif toparlanmalar başlayana kadar 100 milyar dolar azaldı 1,95 trilyon dolara kadar geriledi. Son 24 saat içinde Bitcoin %1,6 oranında değer kaybı yaşamıştı ve sabah saatlerinde Bitcoin 1 saat içinde toparlanmalara başlayarak yeniden 57 bin dolara yükseldi.

HOT ve BTT Endişe Veriyor

Son dönemlerde gösterdikleri değer artışları ile en popüler altcoinler arasına giren Holo (HOT) ve BitTorrent Token (BTT) gibi kripto para birimleri için durum biraz daha endişe verici gibi görünüyor. Zira bu altcoinler kısa süre öncesine kadar parabolik bir yükseliş içindeydi ve zirve sonrası çok sert kayıplar yaşadılar. BTT için analistler önemli kritik bölgenin 0,007 dolar olduğunu ifade ediyor ve analistlere göre bu destek aşağı yönlü kırılırsa fiyat 0 dolara bile çekilebilir.

Top 10’da En Çok Kaybeden XRP Oldu

Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasında bulunan XRP, SEC davasının 2. duruşmasında Ripple elini güçlendirince rekor yükselişler elde ederek 1 doların üzerine çıkmayı başarmıştı. Ancak XRP son 24 saatte %10 oranında değer kaybetti ve tekrar 1 doların altına geriledi. Öte yandan lider altcoin Ethereum (ETH) 2 bin dolara kadar çekildi.