1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Kripto Paraların Yasa Dışı Kullanımı Azalıyor

Kripto Paraların Yasa Dışı Kullanımı Azalıyor

Kripto paralara olan talep, günden güne artmaya devam ediyor. Bir devlet bağlılığı bulunmaması ve kontrol edilememesi, dijital varlıkları birçok yatırımcı için cazip hale getiriyor. Kripto para birimlerindeki bu cazibe ise zaman zaman yasa dışı işler için perde olarak kullanılabiliyor. 2020 yılında yasa dışı kripto para kullanım oranı azaldı fakat oluşturulan gizlilik, kripto para cüzdanlarının aklanması için kullanılıyor.

featured

Çoğu zaman reel ekonomi piyasalarında kullanılan KYC sistemi, kripto para piyasasında artan talep ile birlikte bu alanda da yaygınlaşmaya başladı. KYC sistemi, bir gereklilik halini aldı ve bu oluşum özellikle kripto para piyasalarında güvenli ticaret işlemi için zemin oluşturuyor. Gerekli dijital altyapılar ile birlikte KYC sisteminde kullanıcının risk analizine ve bu analiz doğrultusunda nasıl hareket edip, alım satım pozisyonlarından hangisini tercih ettiğine kadar birçok bilgi depolanıyor. Bu durum borsa müşterileri için bir kimlik analizi oluşturuyor ve şirket, kullanıcısının kripto para piyasalarında oluşturduğu profili sisteme kaydediyor. KYC sistemi Türkçeye “Müşterini Tanı” olarak çevrilebilir. KYC sisteminde tek bir borsada yapılan işlemlerden değerlendirme yapılamıyor ve bu sistemin oluşturulabilmesi için birden çok borsa hareketinin izlenmesi gerekiyor. Hal böyle olunca da 2020 yılında daha da gelişen KYC etkisi ile birlikte, bu yıl kripto para cüzdanları için gizliliğin en üst seviyelerde olduğu bir yıl oldu. Öte yandan KYC sistemi ile birlikte, Blockchain bünyesinde lider bir araştırma şirketi olan Elliptic verilerine göre illegal kripto para birimi kullanımında önemli ölçüde değişikliklere rastlandı.

8 Senede İllegal Faaliyetler Kesinlikle Azaldı

Elliptic verilerinde, son 8 senelik analizler ele alındığında; 2012 yılında, şirketin suç faaliyetleri olarak adlandırdığı işlemlerde Bitcoin (BTC) kullanımı tepe noktasını görmüş. Bu süre içinde geliştirilen KYC sistemi ile bağlantılı olarak, geçen sürede suç işlemlerinde kullanılan BTC oranında kesinlikle bir düşüş yaşanmış. Fakat bu durum suç faaliyetlerinde yer alan kripto para oyuncularının, bu işlemleri tamamen sonlandırdığını göstermiyor. İllegal işlemler için bu gibi oyuncular, yeni yollar aramaya devam ediyor.

Kripto Mikserde Küçük, Gizlilikte Büyük Artış

Elliptic şirketinin 9 Aralık tarihinde ortaya koyduğu bu verilerde, kripto paraların yasa dışı işlemlerde kullanılmasında gözle görülür net bir düşüş var. Öte yandan aynı verilerde kripto mikser kullanımlarında düşük çaplı bir artış görülürken, gizlilik cüzdanlarında önemli ölçüde büyük artışlar gerçekleşmiş olduğu görüldü. Mikser kullanımındaki küçük çaplı artış üzerinde, sağlayıcılar üzerindeki yasal baskının artması ve cezai suçlamaların yoğunlaşması etkili olmuş olabilir. Bir diğer yandan mikser kullanımındaki bu artışın sebeplerinden biri de Elliptic gibi mikser aracılığı ile takip sistemleri geliştiren Chainalysis ve Cyphertrace şirketlerin varlığı olabilir.

Ekosistemde Bir Azalma, Başka Bir Artışı Sağladı

Kripto paraların illegal işlemlerde kullanılmasında, kripto para borsaları zemin olarak kullanılabiliyordu. Ancak KYC sistemlerinin gelişmesi bu zeminde yasa dışı işlem oranlarının önemli ölçüde azalmasını sağladı. Fakat bu kez de ekosistemde farklı bir artış gözlemlendi. İllegal işlemlerde kripto para borsa kullanımının azalması, kripto para cüzdanlarındaki gizliliğin artmasını sağladı. Elliptic ekiplerinden David Carlisle, durumla ilgili ortaya çıkan bu yeni akımı örneklendirmek için Wasabi Wallet benzeri gizlilik cüzdanlarının kullanımında yaşanan artışı işaret etti.

Yorum Yap