1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Kripto Piyasasında Zararına Satış Sürüyor!

Birçok kısa vadeli kripto para yatırımcısı, dün yaşanan düşüş ardından zararına satış gerçekleştirdi. Glassnode tarafından yapılan ölçümlere göre, zararına yapılan satışlar 2020’den beri bu kadar çok olmamıştı.

Kripto Piyasasında Zararına Satış Sürüyor!

Kısa vadeli kripto para yatırımcıları dün piyasa genelinde kayda geçen değer kayıpları ile ani satışlara gittiler. Galssnode ise bu sırada yaptığı ölçüm ile çarpıcı bir veriyi ortaya çıkardı. Ölçümü göre, 2020 yılından beri bu kadar fazla zararına satış hiç yapılmamıştı. Bitcoin fiyatı 13 Mart 2020’de 24 saatlik zaman dilimi içinde %50’den fazla değer kaybederek, 4 bin dolar altına kadar gerilemişti. 19 Mayıs 2021’de ise BTC fiyatı %30’dan fazla gerileme yaşayarak 30 bin dolara kadar düşerken, 2020 senesi ile kıyaslama yapıldı.

OnChain Satış Zararları Fazla!

Mart 2020 ve Mayıs 2021 tarihleri, değer kaybının boyutları bir yana Spent Output Profit Ratio metriğindeki değişim açısından da birbirleriyle benzerlik gösteriyorlar. Analistler Spent Output Profit Ratio metriğinin, herhangi bir gündeki aktif şekilde kullanılmış Bitcoinleri üretim tarihlerindeki değerler ile kıyaslama ardından elde edilen bir veri olduğunu belirttiler. Bu kapsamda OnChain boyutunda geçekleşen kazançların mı yoksa zararların mı daha fazla olduğu anlaşılabiliyor.

SOPR değerinin 1’in altına düşmesi, o gün kullanılan BTC’lerin ortalama satış fiyatlarının ortalama alış fiyatlarından daha düşük olduğuna işaret ediyor. Bu değer, dün Mart 2020’den beri görülmemiş olan bir noktaya kadar düştü. Kısa vadeli yatırımcıların Mart 2020 ardından ilk kez bu kadar fazla zararına satış yaptıkları ortaya çıktı.

Bireysel Yatırımcılar Zararda!

Glassnode’un hesaplamalarına göre, SOPR değeri, 2015’ten beri sadece Şubat 2018, Kasım 2018 ve 2020 Mart tarihlerinde bu denli düşük olarak kayda geçmişti. Dünkü işlemlerin yatırımcı gurupları tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgiye ulaşmak zor olsa da, belirli varsayımlar üzerinden ipuçlarına ulaşıldı. Örneğin kurumsal yatırımcıların paralarını genel olarak borsalarda tutmadıkları ve donanım cüzdanlarda sakladıkları biliniyor. Bu davranışın büyük ölçüde bireysel ve kısa vadeli yatırımcılara ait olduğu açıklanıyor.

3 Günde Yüksek BTC Çıkışı Oldu!

Chainalysis ekibinden Philip Gradwell, bu varsayım üzerinden ilerlendiğinde 2020 senesi Mart ayı ve Mayıs 2021’de kurumsal yatırımcıların yüklü miktarda BTC satışı yapmadıkları kanısına vardı.  Açıklamalarda,“ Kurumsal yatırımcılar yüklü miktarda satış yapmamış görülüyorlar. Temkinli davranmışlar. Son günlerde ise 412 bin BTC 3 günde hareket etmiş. Bu hareketler ise bireysel yatırımcılara ait.“ dendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir