1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Sektöre Bir Bankacılık Devi Daha Giriyor

Kripto para piyasalarına, reel ekonomi alanından atılan adımlar peş peşe gelmeye devam ediyor. Dev bankacılık oluşumları kripto para sektörüne girmeyi sürdürüyor. Rusya merkezli Gazprom’dan sonra, geçtiğimiz günlerde İspanya merkezli BBVA, kripto para sektörüne giriş yapacağını açıklamıştı. Ardından gelen yeni bir habere göre bu kez de Singapur’un en büyük bankası olan DBS, kripto para sektörüne giriş yapacağını açıkladı.

Kripto Sektöre Bir Bankacılık Devi Daha Giriyor

Kripto para sektörü, lider Bitcoin (BTC) önderliğinde tanınırlığını artırmaya devam ediyor. Özellikle 2017 yılından sonra, ana akım medya organlarında sık sık kripto para piyasalarının ve Bitcoin’in gündeme gelmesi, piyasaların popülerliğinde artış sağlıyor. Bu artış ise beraberinde reek ekonomi sektörlerinde kripto para kullanımını ve bu alanda atılan adımları getiriyor. 2010 yılında Bitcoin’in ilk kez gerçek bir alışverişte kullanılmasından sonra bu alandaki gelişimler oldukça yavaş ilerlemişti. Daha sonra büyük şirketler ve büyük oyuncular kripto para sektörüne adım atınca, piyasalardaki genişleme de paralel olarak artış sağlamıştı. Geçtiğimiz ay Rusya merkezli bankacılık devi Gazprom, İsviçre üzerinde kurduğu bir oluşumla kripto para piyasasına girdiğini ve kripto para işlemlerinin banka üzerinden yapılabilmesi için adımlar atıldığını açıklamıştı. Daha sonra, yakın zamanda İspanya’nın en büyük bankalarından biri olan ve Türkiye’de de Garanti Bankası ile ortaklığı bulunan BBVA, kripto para işlemlerinin yapılabileceği bir platform kurduğunu ve İsviçre regülatörlerinden onay beklediğini açıklamıştı. Son gelen habere göre benzer bir adımı da bu kez Singapur’un en büyük bankası olan DBS atacak. DBS Bankası’nın duyurusuna göre banka, DBS Digital Exchange adlı bir kripto para borsası kuracağını açıkladı.

SGX Borsanın %10 Hissesine Sahip Olacak

Singapur’un bankacılık devi olan DBS, yaptığı açıklamada bu borsa oluşumunun SGX borsası tarafından destekleneceğini dile getirdi. SGX’in, Singapur’un en büyük türev ürünler ve varlık alım – satımları borsası olduğu biliniyor. DBS’in yaptığı açıklamaya göre borsa devi SGX, kurulacak olan kripto para borsası DBS Digital Exchange platformunda %10’luk hisseye sahip olacak. DBS’in kuracağı kripto para borsasının ilk aşamada sınırlı hizmet vereceği ve borsada ilk aşamada yalnızca akredite yatırımcıları ve bu kurumların işlem yapabileceği açıklandı.

İlk Aşamada Bazı Coinler ve Sınırlı Para Birimleri Olacak

DBS oluşturacağı dijital borsada, bazı para birimleri ile kripto para alım – satım işlemlerinin önünü açacağını dile getirdi. Öte yandan DBS Digital Exchange isimli kurulacak olan borsa platformunda, kurumsal yatırımcılar ilk aşamada sınırlı sayıda kripto para birimi ile işlem yapacak. Digital Exchange ortaya çıktığında bu yatırımcılar Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Vash (BCH) ve Ripple (CRP) coinleri ile işlem yapabilecek. Ayrıca DBS, kripto para borsasında işlem yapılabilecek olan reel para birimlerini de; ABD Doları, Singapur Doları, Hong Kong Doları ve Japon Yeni olarak belirledi. Bu belirleme ile birlikte DBS, kripto para borsasını Asya bankacılık sistemi ile entegre edeceğini de duyurdu.

Singapur’da Kripto Borsa Rekabeti Artıyor

Bir reel bankacılık bünyesinde olmasa da Singapur merkezli ilk kripto para borsası DBS olmayacak. OKCoin isimli önemli kripto para borası gibi Singapur merkezli başka kripto para borsaları da bulunuyor. Fakat DBS’nin bir bankacılık devi olması buradaki önemini daha da artırıyor. DBS Group CEO’su Piyush Gupta, bu alanda büyük bir rekabet ortamının oluşacağını ve bu rekebete kendilerinin hazır olduğunu dile getirdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir