1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Kripto Varlık Şirketini Dolandıran Kişi Bulundu

Kripto para piyasaları, bugün 2 yıl öncesine ait bir siber saldırı haberinin ortaya çıkması ile birlikte odağını o şirkete ve kripto varlığa çevirdi. 2018 yılında yaşanan bir siber saldırı sonrası geçtiğimiz yıl iflas ettiğini açıklayan şirketin, kurucusu 2 yıl aranın ardından saldırıda suçlu bulundu! Meğer İtalya merkezli kripto varlık şirketinin kurucusu, kripto varlık kullanıcılarını kendisi dolandırmış!

Kripto Varlık Şirketini Dolandıran Kişi Bulundu

Kripto varlıklara ilişkin siber saldırı haberleri dönem dönem gündeme geliyor ve kripto para piyasalarında bir endişeye sebep olabiliyor. Gelen hack saldırıları sonrasında kripto para kullanıcıları, yaptıkları işlemlerin ve borsa şirketlerinin güvenliğini sorgulamaya başlayabiliyor. Bu durum gayet doğal zira geçmişte de birçok kullanıcı, yapılan hack saldırıları sonrasında ciddi oranlarda mağdur olmuştu. 2 yıl önce de buna benzer bir hack saldırısı gerçekleşmiş ve İtalya merkezli kripto varlık şirketi olan BitGrail müşterileri, Nano isimli dijital varlık üzerinden dolandırılmıştı. 2018 yılındaki, 230 bin kişinin mağdur olduğu dolandırıcılık olayı sonrasında, yürütülen soruşturmada suçlunun BitGrail şirketinin kurucusu olan Francesco Firano olduğu ortaya çıktı. Hack saldırısından 1 yıl sonra BitGrail şirketi, iflas ettiğini açıklamıştı. Meğer suçlu başından beri şirket CEO’sunun ta kendisiymiş!

İflası Duyuran, Suçlunun Ta Kendisi Çıktı

2018 yılında, kripto para piyasaları İtalya merkezli BitGrail şirketinin duyurduğu bir hack saldırısı sonrasında adeta çalkalanmıştı. Şirketin kurucusu Francesco Firano, o dönemde 150 milyon dolarlık bir saldırıya uğradıklarını ve ayrıca 17 milyon dolar değerinde Nano (eski ismi ile XRB) çalındığını duyurmuştu. Aradan geçen 2 yılın ardından bugün, İtalya polis teşkilatı soruşturmanın tamamlandığını ve suçlunun Francesco Firano olduğunu açıkladı. Polis teşkilatının yaptığı açıklamaya göre Firano, 120 milyon Euro değerinde Nano çalmış. İtalya polis teşkilatı aydınlatılan siber saldırı sonrası, bunun İtalya’daki belgelenmiş en büyük siber saldırı olduğunu belirtti.

Müşteriler Nano Satın Almak İçin BTC Ödemesi Yapmış

İtalya polis teşkilatı, saldırıya ilişkin detayları da aktardı. Aktarılan bilgilere göre, 1 Aralık 2017 ile 23 Şubat 2018 tarihleri arasındaki 3 aylık süreçte, BitGrail müşterilerinin Nano isimli dijital varlığı alması için Bitcoin (BTC) ile ödeme yapması gerekiyordu. Polis teşkilatının yaptığı açıklamada BitGrail şirketi, sadece 3 gibi bir sürede müşteri sayısını 70 binden 217 bine yükseltmiş. Ayrıca yapılan incelemelerde, Nano isimli dijital varlık 14 Aralık – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında lider kripto para birimi Bitcoin’den bile daha fazla değer kazanmış. Teşkilatın yaptığı açıklamaya göre 3 aylık süre içinde BitGrail müşterileri, Nano satın alma işlemlerinde toplam 593 milyon dolar kullanmış.

230 Adet Bitcoin’i Çekmeye Çalışırken Yakalanmış

Öte yandan İtalya polis teşkilatı, BitGrail kurucusu Francesco Firano’nun takip edildiğini ve şüpheli bir şekilde Bitcoin satın alma işlemi gerçekleştirmeye çalışırken başarısız olduğunu da belirtti. Yapılan açıklamaya göre Firano, 1,7 milyon Euro değerinde, toplam 230 adet Bitcoin’i hesabına aktarmaya çalışmış. Polis teşkilatı, Firano’nun Malta merkezli hesabına aktarmaya çalıştığı bu Bitcoin fonlarının, çok büyük bir bölümünün BitGrail hesaplarında kaldığını açıkladı. Tüm yaşananların üzerine ise Francesco Firano, Twitter’dan bir gönderi paylaşarak kendisinin tutuklanmadığını söyledi. Öte yandan Firano da İtalya polis teşkilatını suçladı ve basının saçmaladığını söyledi.

Yorum Yap