1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Kripto Vergi Tasarısı Tartışılırken, ETH’den Hamleler

ABD’de 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan kripto para maddeleri tartışılmaya devam ediyor. Revize edilen son taslak, ABD Senatosu tarafından reddedilirken, Ethereum ise yeni hamleleriyle gündeme geldi.

Kripto Vergi Tasarısı Tartışılırken, ETH’den Hamleler

Kripto para sektörü için ABD’de kritik bir dönemden geçiliyor. 1.2 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan ve üzerinde uzlaşma sağlanan kripto vergi maddeleri yine gündem oldu. Bu maddelerin revize edilmiş hali ABD Senatosu tarafından reddedildi. Red kararında Alabama Senatörü Richard Shelby’nin itirazları etkili oldu. Bu durum uzmanlara göre kripto para sektörü için bir yenilgi olarak kabul edildi.

Son verilere göre kanun tasarısında bulunan maddeler, ilk haliyle nihai oylamaya gidecek ve ardından Temsilciler Meclisi’ne gidecek. Bu maddeler, kapsamı çok geniş olması sebebiyle kripto para sektör temsilcileri tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Maddenin meclisten bu haliyle geçmesi durumunda sektördeki inovasyonu engelleyeceği iddia edilmiş ve pek çok ünlü isim tepkisini dile getirmişti. Buradaki tanımlarda muğlaklık içeren tanımlamalar sebebiyle yazılım geliştiricileri, donanım üreticileri, kripto para madencileri ve diğer ağ doğrulayıcıları da kapsama dahil edildi.

Kripto Sektör Temsilcileri Tepkili

ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase CEO’su Brian Amrstrong, altyapı kanun tasarısının kripto paraları ilgilendiren maddelerinin önemli bölümünün değiştirilmesini talep etti. Armstrong, bu maddelerin ABD’deki kripto para sektörüne derin bir şekilde olumsuz etkisi olabileceğini ve inovasyonu yurt dışına kaçırabilme riskine dikkat çekti. Deneyimli isim daha önce benzeri görülmemiş kurallar getirilmeye çalışıldığını da hatırlattı ve tepkisiyle dikkatleri üzerine çekti.

ABD kripto sektörünün en tanınmış isimlerinden biri olan Brian Amrstrong’un yanı sıra çok sayıda sektör temsilcisi de bu maddelere tepkisini dile getirdi. Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk’tan da destek alan bu tepkiler çığ gibi büyürken kripto para topluluğu da çeşitli kampanyalar başlattı. Ancak Senato’nun reddettiği değiştirilen maddelerde blok zinciri doğrulayıcıları, yazılım geliştiricileri ve node operatörleri gibi ağ katılımcılarına muafiyet getirilmişti. Senato, bunlar olmadan geniş kapsamlı maddeleri kabul etmeyi tercih etti.

Kripto Para Sektöründe Yenilgi

Kripto para vergilendirmelerini de içeren bu tasarı, Temsilciler Meclisi’ne gittiği sırada bir değişiklik ile karşılaşma ihtimali taşıyor. Bu yüzden kripto para sektörü için başlangıçta yenilgi olarak lanse edilse de hala bir umut taşınıyor. Böyle bir değişikliğin Temsilciler Meclisi’nde yapılmasına az ihtimal veriliyor ancak topluluk şimdiden baskılara başladı. Başta kripto düşünce kuruluşu Coin Center olmak üzere kripto para şirketleri, mecliste bu maddelerin değiştirilmesi için baskı oluşturacak.

Kripto para topluluğu tarafından hükmün istenmeyen halinin nihai oylamaya gidecek olması, Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasını da olumsuz etkiledi. Bu haberin kripto para basınında geniş yankı bulması BTC fiyatında kısa süreli gerileme yaşanmasına yol açtı. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında küçük bir düzeltme görülse de daha sonra toparlanma belirtileri görüldü. Benzer şekilde altcoin fiyatlarında da hafif şiddetli bir dalgalanmaya sebep oldu.

Ethereum Yakım İşlemlerine Hız Verecek

Ethereum (ETH) kripto para birimi deflasyonist bir varlık olmak için yoğun bir ilerleme programı hazırlıyor. Lider altcoinin gideceği çok uzun bir yol olsa da EIP – 1559 güncellemesinden hemen sonra önemli bir enflasyon düşüşü yaşanabileceği dikkatlerden kaçmıyor. Ethereum’un deflasyonist bir varlık olmak için önünde uzun yol olsa da bu hedefine ulaşmak için şimdiden stratejik hamleler yapmaya başladı.

Kripto para piyasasının en değerli 2. kripto para birimi olan Ethereum arzında şu ana kadar 18 bin ETH yakıldı. Yakılacak potansiyel ETH miktarını hesaplamaya çalışan analistler, 2015 yılında faaliyete başlayan Ethereum ana ağında EIP – 1559 ücret mekanizmasını uyguladılar. Bu hesaplamalara göre yakılan ETH miktarı 2.6 milyon tokene ulaşacak ve ETH fiyatının 3 bin dolar üzerinden ele alındığında devasa bir sonuç elde edildi. ETH yakımında piyasanın o zaman diliminde 8 milyar dolar değerinde kripto para kaybedeceği düşünülüyor.

Ethereum Arzı ve Enflasyon Rakamları

Bazı dönemlerde örneğin Defi Summer gibi trend olan zamanlarda ortalama ücretin değiştiği biliniyor. Analistler, bu zaman diliminde potansiyel yakılan ETH miktarının tahmin etmenin zor olduğunu belirtiyor. ortalama 1.8 milyon ETH sayısı sabit ücret temeline alındı. Kripto para piyasasının mevcut durumunda dolaşımda bulunan Ethereum arzı yılda 4.8 milyon artıyor. Bu artış için enflasyon oranı da yüzde 4.38 olarak belirlendi.

Ethereum ağında Londra Hard Fork güncellemesinden sonra ağ düzenlemesi aşamalı olarak azaltılacak. Bu durumda yüzde 38 oranında ihraç düşüşü ile önümüzdeki yıl ETH için muhtemelen yüzde 2.73’lük bir enflasyon oranı görülecek. En büyük kripto para birimine rakip olarak geleceği çok parlak görülen Ethereum fiyatını etkileyecek bu gelişme şimdiden heyecan yaratıyor.

Cardano CEO’sundan Ethereum’a Övgü

Öte yandan Cardano kripto para biriminin arkasındaki şirket olan IOHK CEO’su Charles Hoskinson da Ethereum’un geleceği hakkında olumlu açıklamalar yaptı. ABD’li girişimci, büyük şirketlerin desteğinin önümüzdeki yıllarda Ethereum’un gelişimini önemli ölçüde destekleyeceğini belirtirken ETH kurucusu Vitalik Buterin’e de ayrı bir parantez açtı. “Vitalik genç bir çocuk. Gençliğini ve zenginliğini ekosistemi için doğru olduğunu düşündüğü şeylerde kullanacak. Ve ConsenSys vb. gibi kesinlikle büyük şirketler olan ve onların da çok sayıda insanı ve parası olan birlikte çalışan birçok insan var. Böyle bir momentuma sahip olduğunuzda, önemli şeyler olur.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir