1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Kullanıcılarına Endişe Verici XRP Transferi

Ripple (XRP) için çok beklenen ve geçtiğimiz günlerde geride kalan SPARK airdrop uygulaması sonrasında XRP kullanıcıları için öngörülen iki senaryodan kötü olanı gerçekleşmiş ve airdrop uygulamasının hemen ardından XRP fiyatı düşüşe geçmişti. Fakat XRP kullanıcıları için korkulan senaryo henüz sonlanmadı. Ripple’ın en büyük ortaklarından biri, 200 milyon adet XRP transfer etti ve altcoin kullanıcılarının tedirginliği de arttı…

Kullanıcılarına Endişe Verici XRP Transferi

Ripple (XRP), Kasım ayının ortalarında adeta şahlanarak yola çıkmış ve hedefine 12 Aralık tarihini alarak bu yolda tırmanmaya başlamıştı. O dönemde açıklanan SPARK airdrop uygulaması ile XRP kullanıcılarına ücretsiz token dağıtılacağı haberi, XRP üzerindeki talebi artırmış ve altcoin fiyatı da bu talebe doğru orantılı olarak artış göstermişti. Yükselen fiyat grafiği ile yoluna devam eden XRP için asıl beklenen tarih 12 Aralık’tı ve kripto para piyasasında kullanıcılar bu tarihten sonraki XRP fiyat gidişatı için ikiye bölünmüştü. Bir grup airdrop uygulaması ile birlikte XRP fiyatlarının daha da yükseleceğini söylerken, diğer grup bu airdrop uygulaması sonrasında Rİpple (XRP) üzerinde satış baskısı oluşacağını ve haliyle de altcoinin fiyatlarının düşeceğini iddia etmişi. Durum tam olarak ikinci grubun tahminindeki gibi gelişti ve airdrop uygulamasının sona ermesi ile birlikte, 11 Aralık’ı 12 Aralık tarihine bağlayan gece TSİ 03.00’te XRP fiyatlarında sert düşüşler başlamıştı. Bu da XRP kullanıcıları için korkulan senaryonun gerçekleştiğini gösteriyordu ancak bugün ortaya çıkan bir gelişme ile bu kötü senaryonun devam etme ihtimali görünüyor. Ripple’ın en büyük ortaklarından biri, 200 milyon adet XRP altcoinini elden çıkararak çeşitli hesap cüzdanlarına transfer etti.

XRP Kullanıcıları İçin Senaryo Daha Kötü Bir Hal Aldı

Ripple’ın (XRP) Japonya merkezli, en büyük ortaklarından bir olan SBI Holdings, airdrop uygulaması sonrası XRP fiyatlarındaki düşüş devam ederken, elindeki 200 milyon adet XRP coinini çeşitli hesap cüzdanlarına transfer etti. Bu transfer hamlesi ile birlikte XRP kullanıcılarındaki endişenin boyutu daha da arttı. Yapılan transfer işlemi incelendiğinde, XRP fonlarının SBI Holdings kripto para borsa hesabından, SBI VC Trade hesaplarına gönderildiği ortaya çıktı. Bu transfer işlemleri, en basit haliyle kripto para piyasalarındaki XRP arzını ciddi oranlarda artırabilir ve haliyle XRP fiyatlarında daha büyük düşüşler yaşanabilir.

Önce “Bilinmeyen Cüzdan Kaynaklı” Transfer Olarak Değerlendirildi

Japonya merkezli Ripple’ın en büyük ortaklarından biri olan SBI Holdings, 200 milyonluk XRP transferini, iki eşit parçada ve yüzer milyon XRP transferi ile gerçekleştirmiş. Bu transfer işlemi ise, SBI Holdings tarafından, yaklaşık 102 milyon dolar değerinde fon aktarımına işaret ediyor. İlk etapta gerçekleştirilen transferin hangi hesap cüzdanlarına yapıldığı belirlenemedi ve Whale Alert bu işlemleri “bilinmeyen cüzdan kaynaklı” transfer işlemi olarak değerlendirdi. Fakat daha sonraki etapta, işlemlerin yapıldığı hesap cüzdanlarının SBI’ya bağlı olduğu ortaya çıktı.

Bu Transferin İki Anlamı Olabilir

SBI Holdings’in 200 milyon adet XRP transferi gerçekleştirdiği SBI VC Trade platformu, aslında bir kredi çekme platformu olarak hizmet veriyor. Platform, kurumsal yatırımcılara hizmet sağlıyor ve bu sayede kurumsal yatırımcılar, SBI VC Trade platformu üzerinden Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) coinleri ile kredi çekebiliyor. Yapılan bu transfer ise ya XRP fonlarının güncellendiğini ya da bazı kurumsal yatırımcıların ciddi ölçülerde XRP kredisi çekmek istediğini gösteriyor.

Yorum Yap