1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Küresel Gelişmeler Altın Fiyatlarının Düşüşünü Destekliyor

Küresel Gelişmeler Altın Fiyatlarının Düşüşünü Destekliyor

Altın fiyatları hızla düşüşe geçti. Fiyatlar 451 TL seviyelerine kadar indi! Vatandaşlar çeyrek, yarım ve tam altın fiyatlarını araştırıyor. Kapalıçarşı’dan gelen haberlerle vatandaşlar, yatırımcılar sarı maden fiyatlarında yaşanan değişiklikleri merak ediyor. Düşen altın fiyatları elinde altın bulunduran vatandaşları endişelendiriyor, altın almak isteyen vatandaşlar ise yaşanan düşüşleri bir fırsata dönüştürmek istiyor. Bu hafta ilk kez Çarşamba gününü düşüş ile kapatan gram altının fiyatı merak ediliyor. Küresel çapta yaşanan gelişmeler, altın fiyatlarının düşüşünü sürdürmesini sağlıyor.

featured

Altın fiyatları düşüşe geçti. Alım yapmak isteyen vatandaşlar, uzun vadede güvenli liman olarak adlandırılan sarı madene ilgi gösterdi. Çarşamba gününü 466,50 TL seviyesinde kapatan 24 ayar külçe altının gram fiyatı, dün gerçekleştirilen toplantıdan çıkacak karara odaklanmıştı. Faiz kararı ile birlikte altın fiyatları bir önceki kapanış fiyatına göre sert düşüşler yaşadı. Bu düşüşleri fırsat olarak görenler, altın almak için harekete geçti. Gram altın dün yaşadığı sert düşüşün ardından günü, 2,76’lık bir düşüşle 453,70 TL seviyesinde kapattı.

Altın Bu Hafta Nasıl İlerlemişti?

Altın fiyatları üçüncü işlem haftasına yükselişle giriş yaptı. Haftanın ilk işlem gününü 0,28 artış ile 469,50 TL seviyesinde kapatan gram altın Salı gününü 0,19 artış ile kapattı. Çarşamba günü altın fiyatları yönünü yukarıdan, aşağıya çevirdi ve gram altın fiyatlarında 0,81’lik bir düşüş gözlemlendi. Bu düşüşle gram altın çarşamba gününü 466,60 TL seviyesinde kapattı. Böylece gram altın, üçüncü işlem haftasında ilk kez Çarşamba günü düşüşle günü tamamlamış oldu. Dün gerçekleştirilen toplantı sonrası, altın fiyatları bir kez daha düşüşe geçti ve gram altın, 2,76’lık bir düşüşle Perşembe gününü 453,70 TL seviyesinde kapattı.

Altın Bazlı Borsa Yatırım Fonlarının Altın Fiyatlarına Etkisi

Bugün, altın fiyatları düşüşünü sürdürdü. Yatırımcıların altın bazlı borsa yatırım fonlarındaki azalış, altın fiyatlarına da düşüş hareketi ile yansıdı. Altın fiyatları yatırımcıların altın bazlı yatırım fonlarından, çıkmaya başlaması ile beraber Mart ayından sonraki en uzun süreli düşüş serisine doğru gidiyor.

Aşı Haberleri Piyasada İyimser Bekleyiş Oluşturuyor

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın, çalışmalarını sürdürdüğü aşının yaşlılarda güçlü bir bağışıklık oluşturduğu saptandı. Bu saptamanın yanı sıra; Pfizer’in geçen hafta açıkladığı Covid-19 aşısı ile ilgili piyasadaki iyimser bekleyiş de sürüyor. Gelen pozitif aşı haberleri ve mali teşvik paketine ilişkin belirsizlikler ile birlikte külçe altın fiyatları da düşüşe geçti.

ABD’deki Vaka Artışları Altını Fiyatlarını Düşürüyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Covid-19 salgınına bağlı vakalar artışını sürdürüyor. ABD’de yaşanan vaka artışları ile birlikte altın fiyatlarını düşüşüne devam ediyor. ABD’de artan vakalar sonrasında California’da sokağa çıkma yasakları ilan edilirken, New York’ta da virüse karşı tedbirler artırıldı. Spot altın, %0,1 değer kaybı yaşadı. Altının ons fiyatı da bu kayıpla birlikte 1.863,51 dolar seviyesine geriledi.

Yorum Yap