1. Anasayfa
  2. Gümüş

Küresel Gelişmeler Sonrası Gümüşte Düşüş

Ekonomi piyasalarında küresel gelişmeler takip ediliyor. ABD’de yaşanan işszilik gelişmeleri, mali teşvik paketi görüşmeleri ve yaptırım söylemleri gümüş fiyatlarında da etkili oldu. Açıklamalar ve gelişmeler dolar kurunu sert yükseltti fakat altın fiyatları yatay seyretti. Öte yandan gümüş fiyatlarında ise düşüş gözlemlendi. Dün 6,2 TL seviyelerinde kapanış yapan gram gümüş, bu düşüşle birlikte 6,02 seviyesine geriledi.

Küresel Gelişmeler Sonrası Gümüşte Düşüş

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler, ekonomi piyasalarını da doğrudan etkiliyor. Bu gelişmelerle ile birlikte altın ve döviz varlıklarında olduğu gibi gümüş fiyatlarında da fiyatlar yön bulmaya çalışıyor. Son olarak henüz görev devri yapmamış olan Donald Trump’tan gelen yaptırım sinyalleri bu sabah açılışında dolar/TL kurunda yükselişe sebep olmuştu. Bununla birlikte yatay seyreden altın fiyatlarının da yükselmesi beklenirken, yaptırım haberlerinin yanında gelen ABD’deki işsizlik haberleri altın fiyatlarını dengede tuttu. Diğer yandan bu gelişmelerle birlikte gümüş fiyatlarında da düşüş hareketi gözlemlendi. Dünkü kapanışını 6,2 TL seviyesinde yapan gram gümüş, düşüş hareketi ile birlikte 6,01 TL seviyesine ulaştı. Gümüş yatırımcıları yaşanan gelişmelerle birlikte fiyatların hangi yönde seyredeceğini araştırıyor. Birçok ekonomist ve analist de bu kapsamda gümüş fiyatları tahmininde iyimser bir bakış açısına sahip ve gram gümüşün yurtiçi piyasalarda 9 TL seviyelerinde hareket edeceği öngörülüyor.

Ons Gümüşte Yüzde 0,93 Düşüş Gerçekleşti

Tüm dünyada devam eden Covid-19 salgını vakalarında yaşanan ikinci dalga ile birlikte ek tedbirler de alınmaya başladı. Bu tedbirler kapsamında artan vaka sayıları ile birlikte ABD’de iki eyalette sokağa çıkma yasağı ilan edildi. California ve San Francisco eyaletlerinde yapılan evde kal çağrıları ile birlikte Covid-19 salgınının yarattığı endişenin, ABD mali teşvik paketi ile baskılanması hedefleniyor. Yaşanan gelişmeler ise ekonomi piyasalarında dalgalanmalara neden oluyor. Gelen haberler karşısında hafif dalgalı grafik çizen gram gümüş fiyatları, şu sıralar 6,01 TL seviyesinden işlem görürken, gelişmelerle birlikte gümüşün ons fiyatında da düşüşler yaşandı. Gün içinde gelişmelere bağlı olarak %0,93 oranında değer kaybeden ons gümüş ise şu sıralar 23,77 dolar seviyesinde işlem görüyor.

AB Liderler Zirvesinin Beslediği Gram Gümüşte Gevşeme

Öte yandan dün gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi de toplantı öncesine kadar gümüş fiyatlarında yükseliş eğilimine neden olmuştu. Bu zirveden çıkması beklenen yaptırım kararı piyasalarda gümüş fiyatlarındaki risk iştahını beslemiş ve gram gümüş fiyatı 6,23 TL seviyesine kadar çıkmıştı. Ancak AB Liderler Zirvesi’nden bir yaptırım kararı çıkmadı ve zirve Mart ayına ertelendi. Bununla birlikte dün gün içinde düşüş eğilimine giren gram gümüş, bugün 6,01 TL seviyelerine kadar gerilemiş oldu.

Küresel Emtialarda Güncel Fiyatlar

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler altın, döviz vegümüş fiyatlarında olduğu gibi emtia varlık fiyatlarında hareketliliğe neden oldu. Bu kapsamda güncel emtia varlıkları ve fiyatları şöyle:

  • Altın 1.841 dolar
  • Gümüş 23,77 dolar
  • Bakır 3.5272 dolar
  • Platin 1.018,30 dolar
  • Paladyum 2.341,00 dolar

Seviyelerinde işlem görüyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir