1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Küresel ve Ulusal Gelişmelerle Dolar Düşüyor

Küresel Covid-19 salgını ve ABD başkanlık seçimlerinin belirsizliği sebebiyle Kasım ayına tarihin en yüksek seviyesinde giriş yapan dolar/TL kuru, seçimin sonuçlanması ve aşı haberlerinin gelmesiyle birlikte düşüşe geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından, faiz artırım kararının çıkması beklentisi de bu düşüşü destekledi ve dolar/TL kuru Kasım ayının özellikle ikinci ve üçüncü işlem haftasında bu düşüşü sürdürdü.

Küresel ve Ulusal Gelişmelerle Dolar Düşüyor

ABD başkanlık seçimlerinin belirsizliği ve küresel Covid-19 salgını ile birlikte yükseliş gösteren dolar/TL kuru, Kasım ayına tarihi zirvesi ile giriş yaptı. Ardından ABD başkanlık seçimi sonuçlandı ve demokratçıların adayı Joe Biden seçimin kazananı oldu. Bu haberin ardından gelen etkili aşı haberleri, piyasalarda olumlu karşılandı ve dolar/TL kuru sert başlangıç yaptığı düşüş grafiğini çizmeye başladı.

Bu düşüş grafiğinin oluşmasının ardından, gözler TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısına çevrildi. Yeni başkan Naci Ağbal’ın yönetiminde gerçekleştirilecek olan toplantı öncesinde ekonomistler ve dev bankalar tahminlerini açıkladı. Piyasalardaki, toplantıdan faiz artırım kararı beklentisi de dolar/TL kuruna olumlu yansıdı.

Aşı Haberleri Dolarda Düşüşleri Hızlandırdı

ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanması ile düşüşe geçen dolar, olumlu ve etkili aşı haberlerinin gelmesiyle birlikte, küresel anlamda hızlı bir düşüş sergilemeye başladı. Önce Pfizer ve BioNTech’in ortak yürüttüğü aşı çalışmalarından gelen %90 oranında etkili aşı haberi ve ardından Moderna’dan gelen %94.5 oranında etkili aşı haberi, doların düşüşüne ivme kazandırdı. Gelen aşı haberleri ile birlikte, Türk Lirası haftalar sonra dolar karşısında %10’un üzerinde değer kazandı.

Ulusal Gelişmeler Düşüşü Destekledi

Aşı gelişmeleri ile birlikte küresel anlamda düşüşe geçen dolar, yerel gelişmelerle birlikte Türk Lirası karşısında da değer kaybetmeye başladı. Önce TCMB eski başkanı Murat Uysal’ın görevden alınması ve yerine Naci Ağbal’ın getirilmesi ve ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı eski bakanı Berat Albayrak’ın görev affının kabul edilmesi ve yerine Lütfi Elvan’ın getirilmesi ile Türk Lirası dolar karşısında değer kazandı.

TCMB yeni başkanı Naci Ağbal’ın banka genel müdürleri ile gerçekleştirdiği toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile piyasalarda faiz artırım beklentisi oluştu. Bu beklentiler de dolar/TL kuruna olumlu yansıdı ve TL değer kazanmaya devam etti.

TCMB Kasım Ayı PPK Toplantısını Gerçekleştirdi

Piyasaların faiz artırım kararının çıkmasını beklediği toplantı, piyasaları yanıltmadı ve faiz artışı gerçekleşti. Ekim ayında belirlenen %10,25 oranına 475 baz puan eklendi ve 4,75’lik puan artışı ile faiz oranı %15 seviyesine çıktı. Bu artış, dolarda sert düşüşle karşılandı ve dolar 7,50 seviyesine geriledi. Kararın ardından dolar/TL kuru dengelenme emareleri gösterdi ve tekrar bir yükseliş göstererek 7,57 seviyesine çıktı.

Dev Bankalar ve Ekonomistlerin Faiz Öngörüleri

TCMB’nin Kasım ayı PPK toplantısı öncesi bazı dev bankalar ve ekonomistler öngörülerini açıklamıştı. Buna göre; ABD’li banka Goldman Sachs beklentisini 475 baz puana varan artışı olarak, Alman bankası Deustsche Bank beklentisini en az 475 baz puanlık artış olarak açıklamıştı. Reuters’in 13 ekonomistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankette ise beklentiler, 400 baz puan artış ile %14,25’e ve 575 baz puan artışla %16’ya yükselmesi arasında yer almıştı.

Yorum Yap