1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Kurumsal BTC Yatırımcıları Altına Yöneldi!

JP Morgan, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’i terk ederek altına dönüş yatıklarını iddia etti. Amerika’nın en büyük bankası, kripto paralarda yaşanan düşüş ardından yatırımcıların altına ilgi gösterdiğini açıkladı.

Kurumsal BTC Yatırımcıları Altına Yöneldi!

JP Morgan, kripto para piyasasındaki kurumsal yatırımcıların artık altın yatırımına yöneldiklerini savundu. Amerika’nın en büyük bankası, BTC’de yaşanan fiyat gerilemesi ile kurumsal yatırımcıların daha istikrarlı değer deposu olan altına yöneldiklerini açıkladı. Banka yine de hala BTC fiyatının uzun vadede 140 bin dolar değerine ulaşabileceğine inanıyor.

Kurumlar BTC’ye Milyonlarca Yatırım Yapmıştı!

Kurumsal yatırımcılar, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek düzeyi olarak kayda geçen 64 bin dolarlık Bitcoin rallisinde ana itici güçler olarak gösterildiler. Wall Street devleri ise bu sene BTC’ye uygulanabilir bir yatırım olarak bakmaya başlamışlardı. Bu yüzden varlığa milyonlarca dolar yatırım geçekleştirildi. Tesla, Microstrategy ve Square gibi isimler bu konu hakkında kamuoyuna açık duyurular yaptılar.

Ancak JP Morgan, bu eğilimin sona erebileceğini ifade etmişti. Banka, Chicago Ticaret Borsası’ndaki Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri açık faiz verilerinin düştüğüne işaret etti. Bu gelişme ardından boğa piyasası 2020’nin sonlarından beri BTC vadeli işlemlerindeki en büyük düşüşlerden birini gördü.

Geleneksel Altın İstikrarı Dikkat Çekti!

Tüm gelişmeler arından JP Morgan yatırımcılarına seslenerek, açıklamasında,“Kurumsal yatırımcılar, belki de iki çeyrektir devam eden yükselişlerin bittiğini gördüler. Dijital alandaki hızlı düşüş trendinden uzaklaşıp, geleneksel altın istikrarına yöneldiler. Bitcoin fiyatının altına kıyasla çok yüksek olduğunu gören kurumsal yatırımcılar son iki çeyrektir BTC alımlarına yöneliyorlardı. Şimdi ise önceden yaptıklarının tersin yapıyorlar. BTC almaya değil satmaya başladılar.“ dedi.

JP Morgan: BTC Hala 140 Bin Dolar Olabilir!

JP Morgan açıklamaları ile birlikte hala 140 bin dolarlık BTC artışının da gelecekte beklendiği ifade edildi. Bu detay arka plana atılmadı. Ancak satış oranlarının yüksek olduğuna değinildi. Banka, kripto paranın ortalama 30 bin dolardan işlem gördüğü zamanlarda da 140 bin dolarlık gelecek fiyat tahmini yapıyordu. O zamanlar açık şekilde BTC’nin alternatif bir yatırım varlığı olarak altını geride bıraktığı da açıklanmıştı. JP Morgan, BTC’nin gelecekte bu hedefi tutturabileceğine hala inanıyor.

Volatilite Kurumsal Yatırımcıyı Kaçırıyor!

Gündeme gelen başka bir etkinlikte JP Morgan’ın küresel araştırma başkanı olan Joyce Chang, kripto para piyasası volatilitesinin kurumsal yatırımcıları piyasadan uzak tutan en büyük faktör olduğunu belirtti. Oyuncuları çekmek için volatilitenin düşmesi gerektiğini vurguladı. Şuanda kripto para piyasasında altının ve hisse senetlerinin 4 katından daha fazla volatilite olduğunu açıkladı. Bu durumun ise kurumsal hazineye sahip olan yatırımcıları korkuttuğunu belirtti.