1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Kurumsal Şirketlerin 2021 Hedefinde Ethereum Mu Olacak?

Birçok kurumsal şirket, 2020 yılında kripto para piyasalarının popülaritesinin artmasında hem çok önemli roller oynadı, hem de yaptıkları yatırımlar ile kripto varlıkların değer artışlarında katalizör görevi gördü. Bu yatırımların ilk hedefinde, öncelik çoğu zaman lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmuştu. Fakat bu kez Messari araştırmacısı Ryan Watkins, 2021 yılında kripto para piyasalarında kurumsal şirketlerin, Ethereum (ETH) yatırımları ile dikkat çekeceğini öne sürdü.

Kurumsal Şirketlerin 2021 Hedefinde Ethereum Mu Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılında benzersiz değer artışları gösterdi. Bitcoin, Mart ayında tüm ekonomi piyasalarında yaşanan çöküş trendi ile birlikte 3 bin 500 dolar seviyesini kadar görmüştü. Daha sonra lider Bitcoin, yükseliş trendine girerek değerini zaman içinde kademeli olarak artırdı. Bitcoin’in bu değer artışlarında, şüphesiz bu yıl kurumsal şirketlerin yaptığı devasa Bitcoin yatırımları oldu. Bu konuda ilk adımı atan MicroStrategy adeta tüneli açtı ve diğer kurumsal şirketlerin de kripto para piyasalarına girmesine önayak oldu. Atılan bu adımlarla birlikte Bitcoin, geride bıraktığımız hafta sonunda fiyatını 28 bin dolar seviyesinin üzerine kadar çıkarmayı başardı. Bu yükseliş trendine Ethereum da katıldı ve lider altcoin, 2 yılın ardından 700 dolar seviyesini gördü. Bu artışlarla birlikte kripto para piyasalarındaki odak, Bitcoin ile birlikte Ethereum’a da kaymış oldu. Yaşanan bu artışlardan sonra, Messari araştırmacısı Ryan Watkins, Ethereum’un henüz yolun başında olduğunu iddia etti ve kurumsal şirketlerin 2021 yılında Ethereum yatırımları ile gündeme geleceğini savundu.

Watkins Sırada Ethereum’un Olduğunu İddia Etti

2020 yılında Bitcoin (BTC), inanması çok güç performanslar ortaya koydu ve yılın sonlarına doğru fiyatını 28 bin dolar seviyesinin üzerine taşımayı başardı. Liderin böylesine bir değer artışı yaşamasında ise kurumsal şirketler şüphesiz olarak çok önemli bir rol oynadı. Bu bağlamda MicroStrategy, ilk olarak Bitcoin yatırımı açıklayan kurumsal şirket olarak kaydedilirken; MissMutual, Guggenheim, SkyBridge Capital gibi dev kurumsal şirketler de MicroStrategy’den sonra kripto para piyasalarına giren kurumsal şirketler oldu. Öte yandan birçok kişiye göre, başka kurumsal şirketler de Bitcoin yatırımı yaptı fakat bunu açıklamadı. Messari araştırmacısı Ryan Watkins, bu yatırımların ardından Twitter’da bir paylaşımda bulunarak, bu gibi kurumsal şirketlerin 2021 yılında Ethereum (ETH) yatırımı yapacağını iddia etti.

Araştırmacıya Göre Şirketler Portföy Genişletmek İsteyecek

Ryan Watkins, Twitter’da yaptığı paylaşımında, kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımından Ethereum yatırımına geçerken zorlanmayacağını ve bunun daha kolay olacağını savundu. Watkins’e göre kurumsal şirketler, Bitcoin’deki değer artışlarından sonra diğer kripto varlıkları da değerlendirmeye alacak ve bu kapsamda şirketler, portföylerini genişletmek isteyecek. Watkins’e göre kurumsal şirketler, portföy genişletmede ilk olarak lider altcoin Ethereum’u değerlendirmeye alacak. Messari araştırmacısı, şirketlerin Bitcoin’in değerlenmesinden sonra diğer altcoinlerin de değerlenebileceğini anlayacağını ifade etti.

Watkins CME Group’un Sözleşmesini Gerekçe Gösterdi

Ryan Watkins, bu fikrini belirtirken ise dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan CME Group’un Ethereum sözleşmesini destek olarak gösterdi. Sözleşmeye göre CME Group, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren Bitcoin’den sonra, Ethereum vadeli işlem sözleşmelerini de piyasaya sunacak. Bu sözleşmeden yola çıkan Ryan Watkins paylaşımlarında “Eğer talep olmasaydı CME Group ETH ürünlerini piyasaya sürmezdi değil mi?” ifadelerine yer verdi. Watkins’in sunduğu gerekçenin altı boş görünmüyor zira CME, 2017 yılında aynı haberi BTC için duyurduktan sonra BTC, 20 bin dolar seviyesindeki rekor fiyatına yükselmişti.

Yorum Yap