1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Kurumsallar Hangi Seviyeden Bitcoin Aldı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Aralık 2020 döneminde çok beklenen 20 bin dolar barajını yıkıp geçmeyi ve büyük bir ralli başlatmayı başardı. Ancak bu ralli başlayana kadar, 2020 yılında birçok faktör bir araya geldi ve Bitcoin’in yükselişi başladı. Bu faktörler arasında şüphesiz en etkili olanı ise kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması oldu. Bir furyaya dönüşen kurumsal yatırımlarda, şirketlerin hangi seviyelerden Bitcoin yatırımı yaptığı ortaya çıktı.

Kurumsallar Hangi Seviyeden Bitcoin Aldı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mart 2020 döneminde Covid-19 salgının iyiden iyiye tüm dünyada ve özellikle de ABD’de hissedilmesi ile birlikte 3 bin 500 dolarlık dip seviyesini gördü. Bu aşamadan sonra ise Bitcoin, 2020 yılında kademeli ve hafif hareketli olarak yükselişine başladı. Yıl bazında sürekli olarak yükselen Bitcoin, Aralık 2020 dönemine kadar 10 bin dolar ile 15 bin dolar arasında fiyatlanarak hareket etti ancak Aralık 2020 dönemi geldiğinde, lider Bitcoin 2017 yılından beri beklenen 20 bin dolar barajını yıkıp geçmeyi başardı. Bu aşamadan sonra Bitcoin, artık neredeyse durdurulamaz şekilde yükselişini sürdürdü ve bu yükseliş Bitcoin’e yeni rekorları getirdi. Bitcoin’in bu rallisini başlatan birçok faktör bulunuyor ancak şüphesiz olarak bunların başında kurumsal şirketlerin Bitcoin yatırımları geliyor. Ortaya çıkan önemli bir veri, kurumsal şirketlerin hangi seviyelerden Bitcoin satın aldığını gösterdi.

Kurumsal Şirketlerin Bitcoin İlgisi

2020 yılının ikinci yarısında, ilk olarak MicroStrategy şirketi Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı ve bunun ardından birçok kurumsal şirket daha Bitcoin yatırımı yapmaya başladı. Kurumsalların desteğini alan Bitcoin, geçtiğimiz hafta rekorunu 58 bin doların üzerine kadar çıkarmayı başardı. ABD merkezli kurumsal şirketlerin, MicroStrategy’den sonra piyasalara girmesi domino etkisi yarattı ve bu yatırımlarda daha sonradan Tesla ve Square şirketlerinin aldığı Bitcoin’ler büyük ölçüde ses getirdi. Ancak Bitcoin yatırımı yapan kurumsal şirketler sadece MicroStrategy, Tesla ve Square ile sınırlı değil.

Bazı Kurumsallar Sessiz Şekilde Bitcoin Yatırımı Yapıyor

2020 yılının ikinci yarısında MicroStrategy’nin Bitcoin satın almaya başlamasından sonra Bitcoin’e yeni rekor seviyelerinin kapısı açılmıştı ve 2021 yılında buna benzer şekilde, Tesla şirketinin tek seferde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alması da Bitcoin’e yeni rekorların kapısını açtı. Öte yandan daha önce de Bitcoin alan Square şirketi de 2021 yılında Bitcoin almaya devam etti ancak halka açık şirketlerden, sessiz şekilde Bitcoin satın alanları da var. Crypto Quant CEO’su Ki Young Ju da ABD merkezli kurumsal şirketlerin hangi seviyeden Bitcoin aldığını ortaya koyan bir veri paylaştı.

Ju, Çıkış Yapan Yüklü Bitcoin’lerin Ortalama Fiyatını Çıkardı

Ki Young Ju, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda satın alınan Bitcoin’lerin ortalama fiyat değerini ortaya koydu. Ju, sadece 25 Şubat tarihinde Coinbase borsasından çıkış yapan Bitcoin transflerini inceleyerek açık bir analiz yaptı. Coinbase’ten, soğuk cüzdanlara aktarılan 13 bin adet Bitcoin olduğunu ifade eden Ju, çıkış yapan Bitcoin ortalama fiyatının 48 bin dolar olduğunu gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir