1. Ana Sayfa
 2. Döviz

Kuveyt Dinarı

Kuveyt Dinarı ile ilgili merak edilen soruların gerçek cevapları nelerdir? EkoSayfa sizin için Kuveyt Dinarının güncel kur değerinin, diğer para birimleri ile karşılaştırmasının, Kuveyt Dinarı ile ilgili beklentilerin, neden bu kadar değerli olduğunun ve nerelerden bozdurabilmenin mümkün olduğunun yer aldığı bu dosyayı hazırladı.

Kuveyt Dinarı

Kuveyt Dinarı; KWD ve Dinar olarak da ifade edilmektedir. Kuveyt’in para birimidir. Kuveyt Dinarı dünyada en yüksek değere sahip para birimi olduğu için birçok yatırımcı tarafından araştırılmakta ve Kuveyt Dinarına yatırım yapmanın doğru olup olmadığı birçok yatırımcı tarafından sorulmaktadır. Özellikle Kuveyt Dinarının neden bu kadar değerli olduğu ve değerini koruyabildiği en çok merak edilen konular olmaktadır.

Kuveyt Dinarı Nedir?

Kuveyt Dinarının tanımına bakıldığında; sadece Dinar olarak da ifade edilebilmektedir. Kuveyt’in para birimidir. Kuveyt Dinarı’nın dağıtımını Kuveyt Merkez Bankası yapmaktadır. Dinarın alt birimi ise; fils olarak bilinmektedir. 1.000 fils, 1 Dinara eşit olmaktadır. Kuveyt Dinarı, dünyanın en yüksek değeri olan para birimi olarak geçmektedir. Petrol rezervlerine sahip olmaları ve doğru strateji uygulamaları sonucunda para birimleri oldukça değerli olmaktadır. Uluslararası piyasada oldukça yüksek bir talebe sahip olan bir para birimi olduğu için bu değerinin artmasını da sağlamaktadır.

Kuveyt Dinarı Banknotları Nelerdir?

Kuveyt Dinarı banknotları; çeyrek, yarım, 1, 5, 10 ve 20 Dinar olmaktadır. En büyük değere sahip olan Kuveyt Dinarı banknotu 20 Dinar olmaktadır. Ancak güncel kura göre hesaplama yapıldığında, 20 Dinar 514 TL’ye denk gelmektedir. ABD doları cinsinden 65.48 USD’ye denk gelmektedir. En küçük banknot olan çeyrek Dinarın güncel kura göre değeri ise; 6.425 TL olmaktadır. Çeyrek Dinarın ABD doları cinsinden güncel kura göre karşılığına bakıldığında ise; 0.82 USD olmaktadır. Kuveyt Merkez Bankası tarafından basılan banknotlardır.

Kuveyt Dinarı Neden Dünyanın En Pahalı Para Birimidir?

Kuveyt Dinarı’nın değerinin yüksek olmasının nedeni; Kuveyt’in petrol ticaretini sadece kendi para birimi ile yapmasıdır. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Kuveyt, Euro ya da Dolar ile değil Kuveyt Dinarı ile petrolünü satmaktadır. Satın alınan Kuveyt Dinarı’nın ödemesi de Kuveyt Dinarı ile yapıldığı için para ülke içerisinde kalmaktadır. Aynı zamanda sattıkları para üzerinden döviz karı da elde etmektedirler. Satılan paranın ödemesini de Euro ve Dolar olarak yaptıkları için döviz rezervleri oldukça fazla olmaktadır. Bu sayede Kuveyt Dinarı değerini koruyabilmekte ve dünyanın en pahalı para birimlerinden biri olabilmektedir.

Kuveyt Neden Zengin Bir Ülkedir?

Kuveyt’in zenginliğine bakıldığında; küçük bir ülke olsa da para birimi yüksek bir değere sahiptir ve küresel pazarda da önemli derecede petrol ihracatı yapmaktadırlar. Bu sebeple zengin bir ülke olarak bilinmektedir. Petrol temelli bir ekonomisi bulunmaktadır ve petrol üretimi oldukça gelişmiştir. Petrol ihracatı, Kuveyt’in dünyadaki en zengin ülkeler arasına adını yazdırmasını sağlamıştır. Veriler ile değerlendirildiğinde; ülke gelirinin %80’inden fazlası, petrol sektöründen elde edilmektedir. Petrol üretimi oldukça kolay olduğu için petrolün de ucuz olduğu bir ülke olmaktadır.

2003 yılı ile beraber Kuveyt’in para birimi ABD dolarına sabitlenmiştir. Bunun dinarı zayıflatmayacağı ve enflasyonu da arttırmayacağı düşünülmüştür. Bu sebeple 1 Ocak 2003 tarihinde Kuveyt Resmi Gazetesi’nde Kuveyt Dinarı’nın değerinin ABD dolarına bağlanacağına dair bir kararname yayımlanmıştır. Öncesinde ise; ABD doları, Japon Yeni ve Euro gibi önemli dövizlerden oluşan sepete göre Kuveyt Dinarının değeri belirlenmekteydi. Ancak bu durum 2007 yılına kadar sürmüştür. 2007 yılı ile beraber hükümetin verdiği karara göre Kuveyt Dinarı ağırlıklı bir döviz sepetine para biriminin sabitlenmesine karar verilmiştir. İstikrarlı bir ekonomiye sahip olan ülkenin işsizlik oranı düşüktür ve vergi yoktur.

Kuveyt Ekonomisi Nasıldır?

Kuveyt’in ekonomik durumuna bakıldığında; GSYİH’nın yaklaşık %50’lik kısmı petrol ve petrol ile alakalı sektörlerden oluşmaktadır. %4.8’i ise imalat sanayi tarafından oluşturulmaktadır. Ancak petrole dayalı rafineri ve petro kimya endüstrisi de imalat sanayisinin büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Toplam ihracatın %90’ı, petrol ve petrol ürünlerinin ihracatından elde edilen gelirleri kapsamaktadır. Dolayısı ile petrol fiyatlarındaki artışlar, Kuveyt ekonomisini olumlu etkileyen gelişmelerden biridir.

2017 yılı ile beraber Kuveyt ekonomisinde %3.5 oranında bir küçülme görülmüştür. 2018 yılında ise ekonomide %1.7 oranında bir büyüme gerçekleşmiştir. 2018 yılına bakıldığında; GSYİH’sı 141 milyar dolar olurken kişi başı gelir satın alma gücüne göre ise 67.000 dolar olarak kayıtlara geçmiştir. 2019 yılında Kuveyt ekonomisinde %2.5’lik bir büyüme olmuştur. Ülkenin ekonomik performansının petrol fiyatlarına paralel olarak değişiklik göstermesi sebebi ile petrol fiyatlarındaki düşüşlerin de esasında Kuveyt ekonomisini olumsuz etkilemesi beklenmektedir. Petrol gelirlerindeki azalma ve siyasi gerilimlerin artması sebebi ile kamu harcamalarında sınırlandırmalara gidilmiştir. Ancak Kuveyt ekonomisinin bu olumsuzluklardan daha az etkileneceği de beklentiler içerisindedir. Ülkeye yapılan yatırımların artmasının beklenmesi ile beraber altyapı ve inşaat projelerine daha fazla ağırlık verilmesi düşünülmektedir. Ülke ekonomisinde %4.1’lik bir büyüme amaçlanmaktadır.

Kuveyt Dinarı’nın Fiyatının Aniden Düşeceğine Yönelik Teori Nedir?

Kuveyt Dinarı’nın hızla düşeceği söylentisi; 1986 serisi banknotların bir kısmının 1990 yılındaki savaşta Iraklı askerler tarafından ele geçirilmiş olmasına ve sonrasında bunların iadesinin alınamamasına dayanmaktadır. 1990 yılında Kuveyt Merkez Bankası baskını sırasında 350 milyon dinar tutarında para çalınmıştır. Kuveyt Emirliği ise Saddam liderliğindeki Irak’tan bu parayı iade etmesini BM aracılığı ile istemiştir. Ancak Irak hükümeti bu tutardan sadece 180 milyon dinar kaldığını belirtmiş ve tutarın harcandığını söylemiştir. 30 Eylül 1991 tarihi ile beraber Kuveyt Emirliği ise; yeni banknotları piyasaya sürmeye başlamıştır. Ancak eski banknotlar da piyasada dolaştığı için eski banknotların geçerliliğini hemen kaldırmamayı tercih etmiştir. Yavaş yavaş eski banknotları piyasadan çekmiştir. Ancak bu olaydan sonra piyasa hakkında yayılan bazı spekülasyonlara göre çalınan Kuveyt Dinarı’nın bir gün tekrar dolaşıma gireceği ve istikrarlı bir yükselişte olan Kuveyt Dinarı’nın fiyatının bu şekilde aniden düşmeye başlayacağı söylenmektedir.

Kuveyt Dinarı Son 5 Yıllık Değişimi Nasıldır?

5 yıllık Kuveyt Dinarı kuru aşağıdaki gibidir:

 • 2015 yılının ekim ayında 1 Kuveyt Dinarı 9.71 TL’ye denk gelmekteydi. 9.67 TL ile de 2015 yılını kapatmıştır.
 • 2016 yılında Kuveyt Dinarı düzenli bir artışa sahiptir ve seneyi 10.40 TL civarında geçiren Kuveyt Dinarı, 2016 yılının sonunda 11.96 TL’ye çıkmıştır.
 • 2017 yılında da artışına devam ederek seneyi 13.02 TL ile kapatmıştır.
 • 2018 yılının temmuz ayına kadar düzenli artış gösteren Kuveyt Dinarı, temmuz ayından sonra büyük bir sıçrayış yakalamıştır. Temmuz sonlarında 15.65 TL olan Kuveyt Dinarı, ağustos ayının sonunda 21.98 TL’ye kadar çıkmıştır. Ancak eylül ayı ile beraber sene sonuna kadar Kuveyt Dinarı düşmüştür.
 • 2019 yılında ise kur değeri 17.37 TL’yi göstermiştir. 2019 yılını iniş ve çıkışlar ile en fazla mayıs ayında 19.88 TL’yi görerek 19.67 TL ile kapatmıştır.
 • 2020 yılında mayıs ayında 22.94 TL’yi görerek zirve yapmıştır ve sonrasında düzenli artışını da sürdürmeye devam etmektedir. 21 Ekim tarihindeki değeri 25.70 TL’dir.

2020 Yılında Kuveyt Dinarı Ne Kadardır?

2020 Kuveyt Dinarı kuruna bakıldığında; 19.65 TL ile ocak ayına giriş yapılmıştır. Yıl içerisindeki en düşük değeri, 10 Ocak tarihinde 19.37 TL olarak görülmüştür. Son 6 ay içerisinde görülen en düşük değer ise; 21.69 TL olmaktadır. Yılın başından 21 Ekim tarihine kadar görülen en yüksek değeri ise; 26.03 TL olmaktadır. Kuveyt Dinarı son aylarda yükseliştedir. Güncel değeri 25.70 TL civarındadır. Ağustos ayında 10.000 TL ile Kuveyt Dinarı alan bir kişi son 3 ay içerisinde sadece Kuveyt Dinarı yatırımından 1.453,91 TL kar etmiştir.

Kuveyt Dinarı İle Amerikan Doları Arasındaki İlişki Nedir?

Kuveyt Dinarı’nın ABD doları karşılığı, 21 Ekim kuru ile 3.27 ABD doları olmaktadır. 1 Dolar 0.3055 Kuveyt Dinarı’na karşılık gelmektedir. Kuveyt Dinarı, ABD doları karşısında hep aynı aralıkta bir değere sahip olmaktadır. Bunun nedeni ise; petrol satan ülkelerin petrol satışlarını dolarla aynı kur aralığında tutmaya çalışmalarıdır. Petrol satışı yapan ülkeler büyük gelir kalemlerine sahip oldukları için para birimlerinin dolar karşısında aynı aralıkta kalmasını tercih etmektedirler. Dolayısı ile Kuveyt Dinarı, ABD dolarına bağlı olan bir para birimi olmaktadır.

Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Kuveyt, ürettiği petrolün büyük bir kısmını Amerika Birleşik Devletlerine sattığı için global piyasada ABD dolarındaki değişim Kuveyt Dinarını da doğrudan etkilemektedir. ABD dolarındaki dalgalanmalar, Kuveyt Dinarı’nda da dalgalanma yaşanmasına neden olmaktadır. Doların küresel bazda artış gösterdiği dönemlere bakıldığında, bu dönemlerde Kuveyt Dinarında da artış olduğu görülmektedir. Dolayısı ile ABD dolarında düşüş yaşandığı zamanlarda da Kuveyt Dinarında düşüş olduğu geçmişteki piyasa analizlerine bakıldığında görülmektedir.

Kuveyt Dinarı Diğer Para Birimleri Karşısında Değer Kazandı Mı?

Kuveyt Dinarı’nın diğer para birimleri karşısındaki değerine bakıldığında; 2020 yılında dolar karşısında değer kaybeden Türk Lirası, Kuveyt Dinarı karşısında da değer kaybetmektedir. Diğer ülkeler Kuveyt ile petrol ticareti yapmak için Kuveyt Dinarı kullandıkları için ülkede döviz stoğu oluşmaktadır ve bu döviz rezervi de her geçen gün daha fazla artmaktadır. Bu da Kuveyt Dinarı’nın diğer para birimlerine karşı değer kazanmasını sağlamaktadır. Dolar karşısında da değer kazanmaya devam eden bir para birimidir.

Kuveyt Dinarı’ndan sonra Bahreyn Dinarı ve Umman Riyali değerli para birimleri olarak Kuveyt Dinarı’nı takip etmektedir. Petrol ve inci üretimi ile ekonomisini yürüten Bahreyn’in para biriminin değerine bakıldığında; 1 Bahreyn Dinarı, 20.76 TL’ye denk gelmektedir. Umman Sultanlığı’nın resmi para birimi olan Umman Riyali ise; 20.33 Türk Lirası’na eşittir.

Kuveyt Dinarının Diğer Para Birimlerine Karşı Değeri Ne Kadardır?

Kuveyt Dinarı döviz kurları şu şekildedir:

 • 1 Kuveyt Dinarı 21.77 Çin Yuanına denk gelmektedir.
 • 1 Kuveyt Dinarı 342.393 Japon Yenine eşittir.
 • 75809 Euro, 1 Kuveyt Dinarına eşittir.
 • 49138 İngiliz Sterlini, 1 Kuveyt Dinarına denk gelmektedir.
 • 1 Kuveyt Dinarı 2.96024 İsviçre Frangına eşit olmaktadır.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 251.35753 Rus Rublesine karşılık gelmektedir.
 • Değerleri oldukça yakın olan Bahreyn Dinarı ile Kuveyt Dinarı karşılaştırıldığında; 1 Kuveyt Dinarı, 1.23342 Bahreyn Dinarına eşit olmaktadır.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 1.26045 Umman Riyaline eşittir.
 • 32148 Ürdün Dinarı, 1 Kuveyt Dinarına denk gelmektedir.
 • 1 Kuveyt Dinarı 25.57814 Türk Lirası demektir.
 • 1 Kuveyt Dinarı 5.56793 Azerbaycan Manatı olmaktadır.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 11.90915 Katar Riyaline denk gelmektedir.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 51.40249 Mısır Lirasına karşılık gelmektedir.
 • 27589 ABD Doları, 1 Kuveyt Dinarına eşit olmaktadır.
 • 82108 Dominik Pesosu, 1 Kuveyt Dinarına eşittir.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 4.29983 Kanada Dolarına karşılık gelmektedir.
 • 59641 Avustralya Doları, 1 Kuveyt Dinarına eş olmaktadır.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 25.38824 Hong Kong Dolarına denk gelmektedir.
 • 01933 Fiji Doları, 1 Kuveyt Dinarı demektir.
 • 91202 Yeni Zelanda Doları, 1 Kuveyt Dinarına eşittir.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 75.11474 Çek Korunası olmaktadır.
 • 1 Kuveyt Dinarı, 20.88976 Hırvatistan Kunasına denk gelmektedir.
 • 12991 Norveç Kronu, 1 Kuveyt Dinarına eş olmaktadır.
 • 54606 İsveç Kronu, 1 Kuveyt Dinarına karşılık gelmektedir.

Kuveyt Dinarına Yatırım Yapmak Mantıklı Mıdır?

Kuveyt Dinarı almak, yatırım tavsiyesi verenler tarafından önerilmektedir. Yükselişte olduğu bir dönem içerisindedir ve düşüş yakaladığı noktaları tespit ederek değeri düştüğünde alanlar ilerleyen zamanlarda oldukça fazla kar elde edebilmektedirler. Özellikle 2020 yılında birkaç ay içerisinde Kuveyt Dinarı yatırımı olanların paraları katlamış ve yatırım sahiplerine yüksek getiriler sağlamıştır.

Kuveyt Dinarı Banknotları Türkiye’de Geçerli Midir?

Kuveyt Dinarının Türkiye’de geçerli olması bilinen bir durumdur. Türkiye’de Kuveyt Dinarı bozdurmak isteyenler, pek çok para birimine göre çok daha kolay şekilde Kuveyt Dinarı bozdurabilmektedirler. Amerikan Doları bazında Kuveyt Dinarı’nın değeri sabitlendiği için uzun yıllardır geçerliliğini sürdürmektedir. Aynı zamanda Türkiye’de Kuveyt Dinarı alabilmek ve bozdurabilmek mümkün olmaktadır.

Kuveyt Dinarı Bozdurma İşlemi Nerelerden Yapılır?

Kuveyt Dinarı bozdurulabilecek yerler aşağıda verilmiştir:

 • Döviz bürolarından bozdurabilmek mümkündür. Türkiye’de her şehirde döviz bürosu bulunmaktadır ve bu bürolar da bozma işlemini gerçekleştirmektedirler.
 • Döviz bürolarına alternatif olarak bankalardan da döviz bürosu bozma işlemi yapılabilmektedir. Ancak her bankadan Kuveyt Dinarı bozabilmek mümkün değildir. Bu sebeple öncesinde Kuveyt Dinarı yatırımlarının yapılabileceği ve bozulabileceği bankaların araştırılması gerekmektedir.
 • Banka ve döviz bürolarında Kuveyt Dinarı bozduramayacak olanların büyük kuyumcuları araştırmaları gerekmektedir. Bulundukları yerde Kuveyt Dinarı bozabilecek büyük kuyumculara gitmelidirler.

Kuveyt Dinarı Bozdururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuveyt Dinarı bozdurma konusunda önemli detaylara bakıldığında; bozdurma işlemi yapmadan önce mevcut Kuveyt Dinarı kuruna bakılması gerekmektedir. Alış ve satış fiyatları arasında makas aralığı çok fazla olan yerlerden bozdurma işlemi yapıldığında zarar edilebilmektedir. Bu sebeple Kuveyt Dinarının yeterli miktarda değer kazandığı düşünülmüyor ise; bozdurulması tavsiye edilmemektedir. Bozdurma yolları içerisinden en karlı olan seçilmelidir.

Kuveyt Dinarı Banka Kurları Ne Kadardır?

Kuveyt Dinarı banka alış ve satış fiyatları, bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bankaların makas aralıkları da farklıdır. Merkez Bankası Kuveyt Dinarı alış fiyatı 21 Ekim ile beraber 25.44 TL ve satış fiyatı da 25.77 TL’dir. Makas aralığı %1.31’dir. Kuveyt Dinarı banka kurları ise aşağıdaki gibidir:

 • Akbank’tan alış fiyatı 25.0995 TL ve satış fiyatı 26.1150 TL’dir. Makas aralığı 1.0155’tir.
 • İş Bankası’nın Kuveyt Dinarı alış fiyatı 25.2916 TL ve satış fiyatı 25.9136 TL olmaktadır. Makas aralığı 0.6220’dir.
 • Yapı Kredi Bankası’nda makas aralığı 1.0963’tür. Alış 19.5016 TL olurken satış 20.5979 TL olmaktadır.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası’ndan Kuveyt Dinarı almak isteyenler için alış fiyatı 25.54 TL ve satış fiyatı 25.75 TL’dir. Makas aralığı ise; %0.83’tür.
 • Türkiye Finans Bankası’ndan Kuveyt Dinarı alış fiyatı 25.57 TL olurken satış fiyatı 25.83 TL olarak kaydedilmiştir. %1.01’lik makas aralığı bulunmaktadır.

Yorum Yap