1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Libra Coin Nedir?

Libra Coin Facebook'un sanal parası olarak bilinmektedir. Peki, Libra Coin özellikleri ve avantajları nelerdir? Libra Association nedir? Libra Coin nasıl satın alınır? Ayrıntılara yazımızdan bakabilirsiniz.

Libra Coin Nedir?

Libra Coin’i Facebook şirketinin kripto parasıdır. Bankacılık hizmetlerinden faydalanamayan kişiler için bu hizmet kişisel Facebook hesapları üzerinden yapılmasını sağlayan bir dijital para birimdir. Libra coinin herhangi bir fiziksel karşılığı vardır. Bu durum Libra coin’i diğer kripto paralardan ayrıştırır. Facebook şirketine ait olan libra coin temelinde blockchain alt tabanı olan bir kripto para birimidir. Libra coin Messenger, WhatsApp ve İnstagram gibi birçok sosyal medya ağını kullanan kişi tarafından tercih edilir. Bu kripto para ile sosyal medyadan kolaylıkla online ödemeler yapılabilecektir. Facebook şirketi libra coin ile beraber instagram ve whatsapp sosyal medya platformları üzerinden satış yapmayı planlıyor.

Libra Association Nedir?

Libra Association İsviçre’nin Cenevre şehrine bağlı bağımsız ve kar amacı olmayan bir dernektir. Bu derneğin kuruluş amacı sosyal medya ağının yönetimi için bir kontrol sağlamak ve finansal katılım sağlamaktır. Aynı zamanda Libra Association kripto para olan libra coin’i destekler. Libra Association kuruluşunun üyeleri farklı işletmelerden ve çok uluslı kuruluşlardan oluşur. Libra Association Kurucu Üyeleri şunlardır:

  • Ödemeler için PayU yani Naspers şirketinin fintech kolu
  • Teknoloji ve pazarlama için Booking Holdings, Facebook/Calibra, Farfetch, Lyft, MercadoPago, Spotify AB ve Uber Technologies firmalarıdır.
  • Telekominasyon için Iliad ve Vodafone Group
  • Blockchain için Anchorage, Bison Trails, Coinbase ve Xapo Holding

Libra Coin Rezervinin Kaynağı Nedir?

Libra Coin rezervi kaynakları Investment Token yatırımcıları ve Libra kullanıcılarıdır. Libra Association kurucu üyeleri tüm ödemelerin yapılması için libra coin’in kullanılması tavsiye ediyor. Bu aşamada kurucu kişilere teşvik amaçlı kripto fonu dağıtılacaktır. Yatırımcıların libra coin üzerinden kar elde etmesi için eşdeğer fiyat üzerinden Libra Coin satın almaları ve bu libra coini rezerve aktarmaları gerekir. Böylece libra talebi arttıkça libra rezervi de büyür.

Libra Coin Nasıl Satın Alınabilir?

Libra coin satışı birtek Facebook/Calibra değildir. Libra Coin aynı zamanda Facebook Coinbase ve Paypal’ın içerisinde olduğu birçok şirket ile beraber çalışır. Kripto para olan Libra Coin aynı zamanda fiziksel bir paraya çevrilebilir. Libra Coin Coinbase gibi çok büyük olan kripto para borsasında işlem görür. Libra coin kripto para girişi için Binance platformu kullanılabilir. Son dönemlerdeki en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkan bir kripto para birimidir.

Yorum Yap