1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Lider Bitcoin 25 Bin Doların Üzerini Gördü!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) rekorlara doymuyor! Bitcoin 16 Aralık tarihinde başladığı rekor tırmanışının ardından 17 Aralık tarihinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmayı başarmıştı. Bu rekor yürüyüşünde 20 bin dolar barajını aşıp aşmayacağı merak edilen lider Bitcoin, bu sabah saatlerinde 25 bin dolar seviyesini üzerine kadar çıktı ve yeniden hafif değer kaybı yaşadı.

Lider Bitcoin 25 Bin Doların Üzerini Gördü!

Kripto para piyasalarındaki son zamanlarda başlayan hareketlilik bir türlü durulmuyor! Bir olumlu bir olumsuz gelişmelerin yaşandığı sektörde, bu sabah itibariyle yepyeni bir gelişme yaşandı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 17 Aralık tarihinde, kendisi için önemli bir psikolojik sınır olan 20 bin dolar barajını yıkıp geçtikten sonra 24 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu rekor yürüyüşünün ardından tüm borsalarda yeni rekor kaydedilirken, ardından başlayan haftada yaşanan SEC – Ripple davası ile birlikte kripto para piyasalarında düşüş trendi başlamış ve Bitcoin’in bu trendden nasıl etkileneceği merak edilmişti. Ardından önce değer kaybeden Bitcoin, daha sonra hızla toparlanmaya başlamış ve kaybettiği değerleri geri kazanmıştı. Bu sabah itibariyle ise lider Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden kaydetti. Yeni rekorun ardından hafifi değer kayıpları yaşayan Bitcoin, yazım sırasında 24 bin 775 dolar seviyesinde işlem görse de bu seviye sabah saatlerinde 25 bin 24 dolar olarak kaydedildi ve böylece yeni rekor seviyesi belirlenmiş oldu.

Bu Rekor Hareketliliği 2017’den Farklı

Lider Bitcoin, tarihinde ilk kez 25 bin dolar seviyesini aşmayı başardı. Sabah saatleri itibariyle 25 bin 24 dolar seviyesini gören BTC, ardından hafif değer kayıpları yaşadı ve 25 bin dolar seviyesinin hemen altına tutundu. Şu sıralar 24 bin 700 dolar seviyelerinde hareket eden Bitcoin için gün içinde yaşanacak olan gelişmeler takip edilecek. Kripto para piyasalarında 2020 yılındaki bu yeni rekor kayıtları sonrasında, Bitcoin için 2017 yılı kıyaslamaları yapılmıştı. Fakat görülen yeni seviyeler ve liderin bu yılki hareketliliği 2017 yılındaki rekor ile birçok farkı da ortaya koydu. Bu farklar arasında ortaya çıkan en büyük farkın ise yatırımcıların çeşitliliği olduğu düşünülüyor. Zira 2017 yılındaki rallide bireysel yatırımcılar ön planda iken bu yılki rallide kurumsal yatırımcıların ön planda olması, hem rekor seviyesi üzerinde fark yarattı hem de genel olarak kripto para sektörü üzerindeki algıda fark yarattı.

Paul Tudor Jones Sektör İçin Güven Aşıladı

2020 yılında, dev şirketlerin ve büyük bireysel yatırımcıların yaptığı Bitcoin yatırımları, çok büyük ses getirdi ve bu yatırımlar için diğer yatırımcıların önü açılmış oldu. İlk olarak 2020 yılında Paul Tudor Jones’un Bitcoin’i “en hızlı koşan at” olarak tanımlaması ve ardından 160 milyar dolarlık bir rezervi yönettiği şirketin Bitcoin’e güven duyduğunu belirtmesi, bu alandaki fitili ateşledi. Ayrıca Jones’un bireysel olarak 5,1 milyar dolar değerinde bir servetin sahibi olduğu da bilinyor.

İlk Kurumsal Adımı MicroStrategy Attı

Paul Tudor Jones’un attığı büyük adımdan sonra, kurumsal şirketler arasında ise MicroStrategy ilk büyük adımı attı. Kripto para piyasalarında 2017 yılından dolayı kullanıcılar büyük bireysel yatırımlara aşinaydı ancak ilke kez kurumsal bir şirket büyük oranlarda Bitcoin yatırımı yapınca, sektöre olan ilgi de fazlasıyla arttı. MicroStrategy’nin rezervlerinde Bitcoin biriktireceğini açıklaması ve ardından PayPal’ın kripto para hizmeti vermeye başladığını açıklaması, kripto para piyasalarındaki ilgiyi çok büyük orada artırdı. Bununla birlikte lider kripto para birimi Bitcoin üzerindeki ilgi ve yatırım miktarları da artınca, lider tüm zamanların en yüksek seviyesini 25 bin 24 dolar olarak yeniden belirledi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir