1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Lider Bitcoin 35 Bin Doları da Geçti!

Kripto para piyasaları yeni güne hızlı başladı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yine sazı eline aldı, Aralık ayı ortasında başlattığı rekor kırma geleneğini devam ettirdi. Hafta arasında 34 bin doları gördükten sonra 29 bin dolar seviyesine kadar çekilen Bitcoin, yeni günde 35 bin dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini bir kez daha yukarı taşıdı.

Lider Bitcoin 35 Bin Doları da Geçti!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC),16 Aralık tarihinden bu yana adeta durdurulamaz bir hal aldı. Bitcoin yaklaşık üç haftada rekor kırmayı bir gelenek haline getirdi ve üst üste defalarca rekorunu tazelemeyi başardı. Son olarak 34 bin dolar seviyesine ulaştıktan sonra 5 bin dolarlık bir geri çekilme yaşayarak fiyatta düzeltmeye giden Bitcoin, yeni günde yeniden 5 bin dolar değer kazandı ve fiyatını hızla 35 bin dolar seviyesinin üzerine çıkardı. 2020 yılını %300 oranında değerlenerek tamamlayan lider Bitcoin, böylece 15 Aralık tarihinden bu yana değerini yaklaşık 2 katına çıkarmış oldu. Yazım sırasında 35 bin 371 dolar seviyesinde bulunan Bitcoin’in yeni rekor seviyesinde bir reddetme ile karşılaşarak fiyatında yeniden bir düzeltmeye gidip gitmeyeceği merak ediliyor.

BTC’de Yeni Rekor 35 Bin 887 Dolar

Bitcoin, rekorlarına bir yenisini daha ekledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesini TSİ 08.05 itibariyle 35 bin 887 dolara taşıdı. Bu rekor seviyenin ardından yaklaşık 700 dolarlık bir geri çekilme yaşamış olan, daha sonra 200 dolarlık bir toparlanma yaşayarak fiyatını 35 bin 370 dolar seviyesine çıkardı. Bu yeni rekor seviyesi ile birlikte Bitcoin, geçtiğimiz ayın ortasından bu yana yaklaşık %80 oranında değer kazanmış oldu. 20 günde değerini devasa şekilde artırmayı başaran Bitcoin, öte yandan son bir hafta içinde de değerini %22 oranında artırmış oldu.

Rekordaki En Büyük Etken: ABD’nin İlk Olumlu Adımı

Bitcoin’in geçtiğimiz yılın son çeyreğinde fiyatını sürekli olarak yükseltmiş olmasında birçok etken bulunuyordu. Fakat yine de son dönemlerde kripto para piyasalarında negatif gelişmeler yaşanmış ve Bitcoin de dahil olmak üzere kripto varlıklar üzerinde olumsuz bir hava oluşmuştu. Bu olumsuz havadaki önemli faktör ise ABD’nin kripto para piyasalarında karşı takındığı negatif tavırdı. Daha sonra ABD Para Birimi Denetleyici Ofisi, federal bankaların ödemelerde halka açık blockchain ve stablecoin kullanmalarına izin verdi. Bu önemli gelişme Bitcoin rallisinin önünde bulunan en büyük engeli kaldırmış oldu ve Bitcoin yeni günde yeni rekora koştu.

Bir Başka Etken: Satın Alma Baskısı

ABD’nin kripto paralar adına ilk kez bu denli olumlu bir adım atmasının yanı sıra kısa zaman önce Bitcoin’in fiyatta düzeltme yaşayarak değer kaybetmiş olması da yeni gündeki rekorda etkili oldu. Bitcoin 5 bin dolar seviyesinde değer kaybettikten sonra, analistler BTC’de bir satın alma baskısı oluştuğunu ve haliyle bunun da BTC değerine kısa sürede yansıdığını düşünüyor.

Yorum Yap