1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Lider Bitcoin Yeniden 40 Bin Doların Üzerinde!

Kripto para piyasalarında, yaklaşık bir aydır durgunluk döneminde olan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), uzun bir süredir beklenen ralliyi başlattı. Bitcoin durgunluk döneminde birkaç kez yukarı yönlü denemelere kalkışmış olsa da direnç bölgelerinde reddedilmesiyle birlikte 35 bin dolar altında kalmayı sürdürmüştü. Şubat ayında yeniden yükseliş sinyalleri vermeye başlayan Bitcoin, 6 Şubat tarihinde yeniden 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

Lider Bitcoin Yeniden 40 Bin Doların Üzerinde!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2020 yılının sonlarında başlattığı ralli boyunca, yılbaşına kadar defalarca rekor seviyesini tazelemişti. Yılbaşına 30 bin dolar seviyesindeki rekoru ile giriş yapan Bitcoin, bu rekordan 8 gün sonra fiyatını yaklaşık on iki bin dolar daha artırmayı başararak 42 bin dolar seviyesinde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bu aşamadan sonra, her rekorunda olduğu gibi fiyatta düzeltmeye giden Bitcoin, daha sonra bu düzeltmelerden toparlanarak çıkamadı ve zaman için 2 kez 30 bin dolar seviyesinin altına geriledi. Ancak bu gerilemeleri hızlı atlatan Bitcoin, ardından 30 bin dolar seviyesini güçlü bir destek bölgesi haline getirdi ve 33 bin dolar etrafında fiyatlanmaya başladı. Bitcoin bu fiyat seviyesinin ardından, sosyal medyanın da desteğiyle birkaç kez yukarı yönlü ralli denemesine kalkıştı ancak güçlü direnç noktalarına reddedildi. 38 bin 200 dolar seviyesini güçlü bir direnç haline getiren Bitcoin, uzun süredir beklenen ralliyi 6 Şubat tarihinde başlatarak 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin Yükselişinin Arkasına Ne Var?

Bitcoin’in bir önceki ciddi yükseliş denemesinde, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Twitter hesabının biyografi bölümüne “Bitcoin” yazması etkili olmuştu. Elon Musk’ı desteğini alan Bitcoin, daha sonra 1 saat içinde 38 bin dolara yükselmiş olsa da burada fazla tutunamamış ve geri düşmüştü. Ancak yakın geçmişte, kripto para piyasalarına girişiyle Bitcoin’e altın çağını yaşatan etkenlerden biri olan MicroStrategy’nin konferansı etkisini gösterdi. MicroStrategy birkaç gün önce 1.400’den fazla kurumsal şirketin katılım gösterdiği bir konferans düzenledi ve Bitcoin’lerini satışa sundu. Bu gelişmenin ardından Bitcoin fiyatı 35 bin dolar seviyesinden 40 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Bitcoin 3 Kritik Bölgeyi De Aştı

Kripto para piyasalarında, bu yükseliş hareketinden günler önce analistler Bitcoin için 3 kritik bölge belirlemişti. Analistlere göre önce 35 bin, sonra 38 bin 200 ve en sonunda da 40 bin dolar seviyeleri, Bitcoin için büyük yükseliş öncesi en önemli direnç noktaları konumundaydı. Bitcoin, başlattığı ralli ile bu üç noktayı da kırdı geçti ancak şimdilerde 40 bin dolar seviyesinin hemen üzerinde bulunuyor. Yazım sırasında Bitcoin 40 bin 140 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Analistler Bitcoin’den Ne Bekliyor?

Birçok analiste göre lider kripto para birimi, 2021 yılı sonlanmadan önce 50 bin dolar fiyatına ulaşacak. Piyasalardaki analistlerin büyük bir bölümü Bitcoin’den yükseliş bekliyor ve bu analistler, kendi içlerinde fiyat seviyesi bakımından ayrılıyor. Birçok analiste göre Bitcoin 2021 yılında 100 bin dolar seviyeye ulaşacak. Fakat kısa vadede bakıldığında, birçok analiste göre Bitcoin’in 50 bin dolara ulaşması için en büyük engeli 40 bin dolar seviyesindeydi ve bu seviye aşıldı. Şimdi Bitcoin’in bu yükselişe devam edip etmeyeceği takip edilecek.

Yorum Yap