1. Anasayfa
 2. Kripto Manşet

Lightning Network Avantajları Nelerdir?

Lightning Network ödeme protokolüdür. Lightning Network avantajları nelerdir, anonim midir? Lightning Network sınırlandırmaları nelerdir? Merak edilenleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Lightning Network Avantajları Nelerdir?

Lightning network zincir dışı bir çözüm olarak kullanılan ödeme protokolüdür. Başlangıçta sadece Bitcoin kripto parası için kullanılıyordu fakat günümüzde tüm kripto para birimleri tarafından faydalanılır. Kripto para birimi ekosistemi genişledikçe yani daha fazla insan bu piyasaya girdikçe Blockchain’deki işlem sayısı artar. İnsan ağı artışı oldukça genel performanslar olumsuz etkilenir ve Bitcoin ’in dünya genelinde dijital para birimi olarak pratik kullanımını önemli ölçüde zedeler. Bu problemin oluşmaması için Lightning Network sistemi insan ağı yoğunluğunu azaltmak amacıyla oluşturulmuştur. Lightning Network, zincir dışı bir transfer ağından oluşan Bitcoin Blockchain’in üzerine inşa edilmiştir. Lightning Network sistemi kripto para işlemi yapmak isteyen kişilerin çift yönlü ödeme kanalları oluşturulmasını sağlar. Genellikle Lightning Network Bitcoin ticareti için kullanılır. Bu işlem için öncelikle multi-sig cüzdanı kullanılarak ödeme aracı oluşturulur. Ödeme cüzdanı olan multi-sig’in kullanım ömrü boyunca yatırımcılar zincir dışı işlem yapabilirler.

Lightning Network Avantajları Nelerdir?

Lightning Network avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Zincir dışı ticaret anlayışında başarılı bir sistemdir. Başarılı olduğu durumlarda Bitcoin Blockchain hesabındaki insan ağı yoğunluğu azaltılabilir.
 • Çift yönlü ödeme kanallarının kullanılması ile Lightning Network işlemleri hemen yapılabilir.
 • Lightning Network sadece mikro ödemeler için elverişlidir çünkü küçük değerlerin aktarımında kullanılabilir.
 • Lightning Network’e sahip olan kişiler Bitcoin ödünç verme sistemi ile faiz kazanabilirler. Sistemi kullananlar ağ için likidite yaptıkları için Lightning Network kullanıcılara ödeme sağlar.
 • Lightning Network’deki yıldırım ağı sayesinde olan sayıdan daha fazla Bitcoin node’larına izin verilebilir.
 • Lightning Network sayesinde daha küçük Bitcoin blokları oluşturulabilir. Bu küçük tutma işlemi sayesinde daha fazla Bitcoin bloğu izni oluşturulur.

Lightning Network Sınırlandırmaları Nelerdir?

Lightning Network sınırlandırmaları şu şekildedir:

 • Lightning Network ödemeleri alıcı sadece çevrim içi iken yapılabilir. Zincir içi işlemlerinde bu tam tersidir.
 • Lightning Network büyük çaplı ödemeler için uygun yapıda değildir.
 • Lightning Network’te ödeme kanallarının açılması veya kapatılması genellikle manuel’dir. Bu sebeple daha yüksek işlem ücretleri gerektirir.
 • Lightning Network ağ katılımcılarının fonlarını güvenilir tutmak için düzenli ödemeler yapılması gerekir.

Lightning Network Anonim Midir?

Lightning network gizliliği üst düzey yollarla korunuyordur. Bitcoin işlemlerinden daha gizli bir alt yapıya sahip olacaktır. Lightning Network kullanıcıları düşük maliyetli Lightning node’u kullanabilirler veya daha fazla maliyete sahip olan ama daha çok gizlilik verilerine sahip olan ödeme kanallarını kullanabilirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir