1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Lightning Network Destekli Altcoin’ler ve Özellikleri

Lightning Network destekli altcoinler yatırımcılar tarafından araştırılıyor. Lightning Network destekli altcoinler hangileridir, özellikleri nelerdir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan bakabilirsiniz.

Lightning Network Destekli Altcoin’ler ve Özellikleri

Lightning Network destekli altcoinler kripto para birimlerinin daha ileri seviyelere taşınmasında yardımcı olurlar. Altcoin gruplarından bazıları Lightning Network teknolojisini doğrudan sistemlerine entegre etmek isterken bazı gruplarda benzer bir çözüme oluşacak yeni yazılımlar geliştiriyor. Lightning Network destekli altcoin’ler çok çeşitlidir.

Lightning Network Destekli Bitcoin Nedir?

Lightning Network destekli Bitcoin, Lightning Labs şirketi tarafından geliştirilmiştir. Bu Lightning Network destekli Bitcoin toplamda 2,5 milyon dolar fon kazanmıştır. Günümüzde hala Bitcoin Lightning Network teknolojisinin tamamen tamamlandığı bir sürüm yoktur. Lightning Specifications adlı kurallar çerçevesinde Lightning Network cüzdanlarının tümü beta sürümü olarak indirilmeye sunulmuştur. Lightning Network Bitcoin cüzdanları Lightning teknolojisini test etmek için şu şekilde sıralanabilir:

  • HTLC: Anında ödeme imkanı sağlayan web tabanlı bir cüzdandır. Alex Bosworth tarafından tasarlanmıştır.
  • Lightning-App: Mac ve Windows sürümleri bulunan bir masaüstü cüzdandır.
  • Zap: Kullanıcı dostu olan bir ara yüze sahip masaüstü cüzdandır. Jack Mallers tarafından tasarlanmıştır.
  • Eclair: Android işletim sistemine uyumlu bir mobil cüzdandır. ACINQ tarafından tasarlanmıştır.

Lightning Network Destekli Litecoin Nedir?

Litecoin Lightning Network destekli bir altcoin’dir. Litecoin altın bitcoin’in gümüşü olarak tabir edilir. Litecoin 0,4 dolar olan düşük işlem ücreti ile Bitcoin’in önemli bir rakibi haline gelmiştir. Atomik takas bir blockchain’den diğer bir blockchain’e aktarılırken geleneksel kripto para değişim işlemlerinin atlanması açıklanabilir. Lightning Network destekli altcoinlerden olan Litecoin ve Bitcoin arasında ilk defa bu atomik takas gerçekleşmiştir.

Lightning Network Destekli Monero Nedir?

Monero, Lightning Network destekli bir altcoin kripto para birimidir. Monero sistemi Lightning Network çoklu imza cüzdanları için uygun alt yapı kuruludur. Fakat günümüzde işletime geçilebilmesi için gizlilik verileri artırılması bekleniyor. Monera, Lightning Network’ün atomik takas teknolojisine güveniyor. Günümüzde aktif olarak mikro ödeme destekleri sağlanmıştır.

Lightning Network Destekli Ripple Nedir?

Ripple, Lightning Network destekli bir altcoindir. Ripple birçok işlemi aynı anda işletilebilir bir alt yapıya sahiptir. Ripple, Lightning Network sistemini Interledger (Farklı blockchain’ler arasında işlem yapılabilmesi için olan protokol) üzerine entegre eden bir kod ile kullanılır. Ripple, Lightning Network’ünün ağ kapasitesi ile ilgilenmekten çok sistemdeki atomik takas teknolojisi ile ilgileniyor. Lightning Network destekli bir altcoin olan ripple farklı kripto para birimleri arasında sorunsuz bir değişim yapılmasının yanında PayPal, Alipay gibi çift yönlü transferlerin sağlanmasını amaçlar.

Yorum Yap