1. Ana Sayfa
 2. Coin Gündemi

Lightning Network Destekli Altcoin’ler

Lightning Network destekli altcoinler hangileridir? Bu koinleri ve özelliklerini yazımızda hazırladık. Lightnin Network projesinin amacı nedir? Lightnin Network nasıl kullanılır? Lightnin Network sahiplik transferi var mı? Lightnin Network ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarınız yazımızdan ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Lightning Network Destekli Altcoin’ler

Altcoinler yaygın inanışın aksine bir kripto para biriminin adı değildir. Alt coin terimi, Bitcoin’e alternatif olarak görülen kripto para birimlerinin genelini ifade etmektedir. Altcoin olarak XRP ve Litecoin örnek verilebilir. Kripto para oyuncuları genellikle alt coin terimini düşük piyasa değeri olan kripto para birimlerini tanımlamak için kullanmaktadırlar. Altcoinler Bitcoin’den farklı olabilir. Bazı alt coinler için tamamen farklı ekonomik model olabilir. Altcoinlerin farklı para dağıtım yöntemi de bulunuyor. Bazı alt coinler uygulamaların oluşması için çok yönlü programlama dilini sunar. Diğerleri ise Bircoin’e kıyasla daha fazla gizlilik sunmaktadır. Bazıları Lightning Network tarafından desteklenirken bazıları desteklenmemektedir.

Lightning Network Projesinin Amacı Nedir?

Lİghtning Network projesinin amacı temel olarak Bitcoin transfer işlemlerindeki hız sorunun çözülmesini amaçlamaktadır. Bu projenin sunduğu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hızlı ve güvenilirdir.
 • Çok düşül işlem ücretleri sunar.
 • Çok düşük tutarlı ve çok yüksek adetli ödemelerin yapılmasını mümkün kılar. Hem de anında!
 • Sıfır ücret ile Bitcoin transferi yapmak mümkündür. Bunu yapmak için ödeme kanalı açmak gerekir. Ödeme kanalı kendi işlem ücretini belirleyebilir.
 • Ödeme kanalları aracılığı ile mikro ödeme olarak adlandırılan çok düşük tutarda ödemeler yapılabilir.

Lightning Network Nasıl Kullanılır?

Lİghtning Network kullanımı için kişilerin öncelikle sistem ile bağlanan bir istemci kullanması gerekir. Kullanıma dair diğer detaylar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cüzdana gönderebileceğiniz bir Altcoin seçerek depozito yatırıp ödeme kanalı içinde transfer yapmak mümkündür.
 • Bu sistemde yapılan işlemler, Blok zincirine iletilmez.
 • İşlem ücreti ödemek gerekmediğinden, ödeme kanalları tarafından belirlenen düşük işletim ücreti ile işlem yapılır.
 • Ödeme kanalı kapandığı zaman kanalda gerçekleşen bütün işlemlerin dökümü Bitcoin blok zincirine eklenir.
 • Ödeme kanalları sadece iki kullanıcı arasında ya da sürekli ödeme alan işletmeler tarafından açılabilir.

Lightning Network’te Sahiplik Transferi Var mı?

Lİghtning Network’te sahiplik transferi tıpkı Bitcoin blok zincirinde olduğu gibi gerçekleşiyor. Bir ödeme kanalına altcoin ile dahil olduğunuz zaman aslında yatırdığınız tutarın sahipliğini ödeme kanalına emanet edersiniz. Ödeme kanalı sizin onayınız olmadığı zaman emanet ettiğini bitcoine sahip olamaz. Siz ödeme kanalına ödeme yapmak istediğiniz zaman ödeme yapacağınız miktarını sahipliğini ödeme kanalına devir etmiş olursunuz. Yani ödeme yapan kişi ile ödeme kanalı arasında ödemeler aracı olmadan gerçekleşir.

Yorum Yap