1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Litecoin Kurucusu NFT’ler İçin Yatırımcıları Uyardı

Kripto para piyasalarının popülaritesi, 2017 yılında sadece bireysel yatırımcıların piyasaya katılımı ile zirve noktalara ulaşmıştı ancak 2020 yılında tekrar zirve seviyelere çıkan popülaritenin arkasında bu kez çok daha çeşitli yatırımcı portföyleri yer aldı. Devam eden bu ilgide son zamanların en gözde kripto varlıkları olan NFT’ler (non-fungiible-token) için, Litecoin kurucusu Charlie Lee’den önemli uyarılar geldi.

Litecoin Kurucusu NFT’ler İçin Yatırımcıları Uyardı

Kripto para piyasalarında, 2017 yılında eşsiz bir ilgi artışı yaşanmıştı ve bu ilginin tamamını bireysel yatırımcılar karşılamıştı. O dönemde, Google üzerinden en çok aratılan kelimeler arasında “Bitcoin” ve “Ethereum” yer alıyordu ve bu durum, kripto paralara duyulacak olan ilginin ilk büyük adımıydı. Aradan geçen 3 yılın ardından, 2020 yılında Covid-19 salgınının da etkisi ile geleneksel ekonomi piyasalarında bir çalkalanma yaşanınca oluşan enflasyon endişesi, kripto para piyasalarını da etkiledi. 2017 yılından sonra sessizliğe bürünen bireysel yatırımcıların tekrar piyasaya dönmesi, kurumsal şirketlerin kripto para piyasalarına adım atması ve yeni gelen bireysel yatırımcılar ile birlikte, kripto paralara duyulan ilgi 2020 yılında tekrar zirve noktasına ulaştı ve bu ilgi 2021 yılında da devam etti. Yatırımcıların piyasaya akın etmesi ile birlikte, özellikle müzik ve spor dünyasından dünyaca ünlü isimlerin NFT’lere (non-fungible-token) ilgi göstermesi, NFT’lerin popülaritesini de hat safhaya çıkardı. Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee, yatırımcıları NFT balonuna karşı uyardı.

NFT Token Nedir, Popülaritesi Nasıl Arttı?

Kripto para piyasalarının genel çerçevede popülaritesi hali hazırda zaten zirve noktalarına ulaşmış durumda. Ancak piyasadaki hemen hemen herkesin dilinde son zamanlarda NFT tokenlar yer alıyor. NFT tokenlar birer koleksiyon ürünü olarak yatırımcıların karşısına çıkıyor. Ethereum ağı tabanı üzerinden sektöre giren fakat daha sonra farklı ağlarda da piyasaya sürülen NFT tokenlar, ünlü isimlerin de devreye girmesiyle birlikte çok yüksek fiyatlara satılmaya başlandı. Müzik, spor ve görsel sanatlar dünyasının ünlü isimlerinin etkisiyle başlayan bu rekor fiyatlanmaların, çılgınlık derecesine ulaştığını söylemek mümkün.

Lee, Günümüz NFT İlgisi İle 2017 ICO İlgisini Benzetti

Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee, son dönemde piyasalarda yaşanan bu NFT çılgınlığı için, 2017 yılındaki ICO çılgınlığını anımsattı. Lee, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ile iki durum arasındaki benzerlikleri ortaya koydu ve günümüzde yaşanan NFT çılgınlığının da tıpkı 2017 yılındaki ICO çılgınlığı gibi bir balon olduğunu, bu balonun da patlayacağını ifade etti. Son dönemlerde rekor fiyatlara satılan koleksiyon ürünü NFT’lerin sadece çok azının gerçekten yüksek değerlere sahip olabileceğini ifade eden Lee, bu sektörün de ICO sektörü gibi çökeceğini düşünüyor.

Lee Artan NFT İlgisinin Sebebini Açıkladı

NFT sektörünün çökeceği konusunda Lee’nin açıklamaları şu aşamada iddialardan oluşuyor elbette ancak ortada bir balon durumu olduğunu görmemek imkansız. Zira geçtiğimiz yılın Mart döneminde NFT’lerin ortalama aylık hacmi 30 bin doların altında seyrediyordu. Günümüzde ise NFT’lerin sadece günlük hacimleri bile milyon dolarlık seviyelere ulaşmış durumda. Lee’ye göre bu durumun en büyük sebebi, yatırımcıların FOMO etkisi ile bu tokenları daha yüksek fiyata satabilme umudundan kaynaklanıyor.

Yorum Yap