1. Ana Sayfa
  2. Analizler

Litecoin Kurucusu Tesla’nın BTC Yatırımını Değerlendirdi

Kripto para piyasalarında, ilginç gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yeni haftaya kırdığı rekorla damgasını vurdu ve hedefine 50 bin doları koydu. Bitcoin’in rekorunun arkasında ise Tesla’nın yaptığı 1,5 milyar dolarlık yatırım bulunuyor. Birçok kişiye göre bu yatırım kripto para piyasalarında bir dönüm noktası oluşturdu. Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee de konuya ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Litecoin Kurucusu Tesla’nın BTC Yatırımını Değerlendirdi

Birçok kişi, 2020 yılının kripto para piyasaları için bir benzerinin bir daha yaşanmayacağı konusunda neredeyse emindi zira geçtiğimiz yıl kripto para birimleri için gerçekten de eşsiz bir yıl olarak geride kaldı. Ancak 2021 yılında yaşanan gelişmeler şimdiden gösterdi ki kripto para piyasaları için daha yaşanabilecek birçok sıra dışı gelişme bulunuyor. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri, Şubat ayının ikinci haftasında yaşandı. Şubat’ın ilk haftası geride kaldı ve piyasalar o dönemde durgun bir haldeydi. Ancak hafta arasında hareketlenmeye başlayan piyasalar, yeni haftayla birlikte bu hareketliliğini korudu ve dün Tesla şirketi, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yaptığını açıkladı. Tesla’nın açıklaması ile birlikte, 38 bin dolar seviyelerinde bulunan Bitcoin fiyatı, gün içinde önce 45 bin dolara çıktı ardından fiyat 48 bin doların üzerini gördü ve bu seviye Bitcoin için tüm zamanların rekoru olarak kaydedildi. Bu hareketliliğin ardından, Litecoin (LTC) kurucusu Charlie Lee bu yatırıma ve kripto para piyasalarının geleceği adına çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Charlie Lee: “Tesla Geri Dönüşü Olmayan Bir Yola Girdi”

Geçtiğimiz gün, büyük bir Bitcoin destekçisi olduğu bilinen ve 2021 yılında “dünyanın en zengin insanı” unvanını kazanan Elon Musk’ın CEO’su olduğu, elektrikli otomobil üretimi yapan Tesla şirketi, 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladı. Litecoin kurucusu Charlie Lee, bunun çok büyük bir adım olduğunu ve kripto para piyasalarını takip edenlerin, ilerleyen dönemlerde çok daha büyük duyurular duymaya hazır olması gerektiğini ifade etti. Lee açıklamalarında, Tesla’nın sadece Bitcoin yatırımı yapmakla kalmayıp bir de ürün ödemelerinde Bitcoin kabul etmeye başladıklarını duyurduklarını da hatırlattı. Lee’ye göre Tesla artık kripto paralar konusunda geri dönüşü olmayan bir yola girdi.

Lee’ye Göre Gelecekte Kripto Paralar İle Maaş Verilecek

Litecoin kurucusu Charlie Lee, Tesla’nın Bitcoin yatırımı sonrasında Decrypt’e çeşitli açıklamalarda bulundu. Lee açıklamalarında bu yatırımın çok büyük bir adım olduğunu ifade ettikten sonra, işletmelerin BTC satmadan önce BTC ödemelerini kabul etmeye başlayacağı dönemlerin geleceğini, piyasalarda artık geleneksel para birimlerinin devrinin sonlanacağını düşündüğünü ifade etti. Lee’ye göre ilerleyen dönemlerde işletmeler artık maaşları da kripto paralar ile verecek ve ekonomik döngü B2B için kripto paralar ile sağlanacak.

Lee’nin Tanımına Kısmen Uygun Bazı İşletmeler Var

Charlie Lee’nin verdiği örneğe, geçmiş yıllardan beri uyan bir işletme modeli aslında var. Büyük bir mobilya satıcısı olan Overstock, 2014 yılından bu yana Bitcoin ile ödeme kabul ediyor ancak aldığı Bitcoin’leri nakde çevirmeyi tercih ediyor. Lee’ye göre, Overstock gibi işletmeler çoğalacak ve işletmeler aldıkları Bitcoin’leri nakde çevirmekten ziyade, Bitcoin olarak elinde tutmaya başladığında, ekonomi piyasalarında devrim niteliğinde değişimler yaşanacak.

Yorum Yap