1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Litecoin Nasıl Üretilir?

2020 yılında altcoin birimlerine olan ilgi rekor seviyeye ulaştı. İlk altcoin Litecoin yatırımı da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. En büyük altcoinlerden Litecoin nasıl üretilir, nasıl ortaya çıktı? Merak edilen bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Litecoin Nasıl Üretilir?

Litecoin üretimi aynı Bitcoin’de olduğu gibi madencilik şeklindedir. Sektörde yer alan ilk altcoin Litecoin’dir. Bu para birimi Bitcoin’e kafa tutan ve yaşadığı hızlı yükselişler ile dikkat çeken bir alt coindir. Bitcoine alternatif olarak görülmektedir. Sahip olduğu gelişmiş özellikleri onun geniş bir kitle tarafından bilinmesini sağlamıştır. İlk defa 2008 senesinde Bitcoin piyasaya çıktır. Açık kaynak kodlu yazılan bu para biriminden esinlenerek ilk olarak Lite coin üretimi yapıldı. Litecoin için LTC sembolü kullanılmaktadır. Para biriminin 2011 senesinde kimliği açıklanmayan kişiler tarafından üretildiği bilinmektedir. Daha sonra Google Mühendisi Charlie Lee isimli kişi tarafında bu para biriminin yaratıldığı ortaya çıktı. 2013 senesinde Litecoin ciddi bir yükselişle adını her yerde duyurmayı başardı. Diğer sanal paralarda olduğu gibi belli bir merkezi bulunmuyor. Türkiye’de bitcoin ile alınıp satılması mümkün olan tek kripto para birimi olarak da biliniyor.

Litecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Litecoin ortaya çıkışı bitcoin ile birlikte olmuştur. Bitcoin açık kaynak kodlu yazılımın gerçekleştirilmesi ile birlikte litecoin ilk alt coin olarak adını duyurdu. Litecoin farklı bir madencilik algoritması kullanmaktadır. Kişisel bilgisayarınızı kullanarak bile madencilik yapabilirsiniz. Üstelik diğer kripto paralara göre daha hızlı işlem yapabiliyorsunuz. Litecoin ile yapılan işlemler scrypt tabanlıdır. Bu nedenle normal bilgisayarların standart GPU işlemcileri ile üretilmesinde bir engel yoktur.2013 senesinde çıktıktan sonra Litecoin 2014 senesinde güncelleme almıştır. Güvenli bir alt yapısı ve düşük işlem ücreti sayesinde dikkat çekmeyi başarmıştır. Günümüzde Litecoin en çok piyasa hacmi bulunan kripto paradır.

Litecoin Üretiminin Temeli Neye Dayanır?

Litecoin üretim temeli Bitcoin protokolü üzerine dayanır. Üretim şekilleri Bitcoin ile benzer olsa da, aslında birbirinden farklıdır. Madencilik biçimleri ise aynıdır. Lİtecoin madenciliğinde üretim sayısı daha fazladır. Yani üretimi bitcoin ile kıyaslandığı zaman daha kolaydır. Bitcoin için en fazla üretim miktarı 21 milyona kadar çıkar. Bu sayı Litecoin için 84 milyondur. Mining işlemini dilerseniz yurt dışında cihaz gücü kiralayarak dilerseniz de özel mining cihazları alarak yapmanı mümkündür. Cloud mining olarak da bilinen cihaz kiralama işinde ise, saadet yani titan zincirine dönüşmüş şekilden uzak durmanızdır. Bu şekilde dolandırıcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Kripto paraüretimi yaptıklarını söyleyerek insanları dolandırmaktadırlar.

Litecoin Blok Zinciri Nasıl Çalışır?

Litecoin blok zinciri çalışma şekli sık blok oluşturmaya elverişlidir. Bitcoinden daha hızlı işlem onay süresi bulunmasını nedeni de budur. Blok zinciri Bitcoin ile kıyasla daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Litecoin yüksek fiyatlı ürün satışı yapan işletmeler için daha hızlıdır ve çok sayıda işlem avantajı sunar. Bu nedenle çok tavsiye edilir. Yüksek hacimli işlemler için birebirdir. Güvenilir bir blok zinciridir.

Yorum Yap