1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Litecoin Ne Zaman Çıktı?

Kripto para piyasasında ilk altcoin Litecoin’dir. Litecoin yatırımcılar tarafından tercih edilmekte ve işlem hacmi giderek büyümektedir. Birçok kişi Litecoin ne zaman çıktı, avantajları nelerdir? Merak etmektedir. Litecoin hakkında merak edilenleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Litecoin Ne Zaman Çıktı?

Litecoin çıkışı 13 Ekim 2011 tarihinde olmuştur. Litecoin, Bitcoin’den sonra çıkan ilk sanal para birimidir. Bu özelliği ile ilk altcoin olma özelliğini elinde tutuyor. Litecoin blok zinciri yeni bir blok oluşturma için gerekli olan süreyi kısaltmıştır. Bu süre Litecoin ile birlikte 2,5 dakikaya kadar inmiştir. Ayrıca farklı karma algoritmaları da artırılmıştır. Nispeten değiştirilmiş grafiksel bir kullanıcı ara yüzü kullanılıyor. Bitcoin Core istemcinin bir çatalı olarak da biliniyor. İlk çıktığı dönemlerden itibaren büyük başarı elde etmeyi başarmıştır. 2014 senesinde ciddi bir yükseliş ile birlikte adından söz ettirdi. Yüksek hacimli işlemlerin yapılması mümkün hale geldi. Ayrıca LTC ağı daha sık blok oluşturabiliyor. Bitcoin’den bile daha kısa süre içinde işlem yapmak mümkündür. Yüksek fiyatlı ürün satışı yapanlar, işletmeler özellikle LTC tercih etmektedirler. İlk kurulduğunda kurucusu belli değilken, bu gün Google yazılımcısı olan Charlie Lee tarafından para biriminin kurulduğu bilinmektedir.

Litecoin Ödüllendirmesi Nedir?

Litecoin ödüllendirmesi diğer sanal para birimlerinden farklı olarak ortaya çıkmıştır. Madenciler Litecoin sayesinde ödüllendirilmektedir. Sanal para algoritmasında çözülmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Eğer madenciler bu alrogitmaları bozabilirlerse litecoin ödülünü almaya hak kazanıyorlar. Madenciler her blok için 25 litecoin ile ödüllendirilmektedirler. Ancak bu miktar her 4 senede bir kere yarıya indirilecektir.

Litecoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Litecoin ortaya çıkışı Bitcoin’den hemen sonra olmuştur. Bitcoin’den türetilerek oluşturulan bu para birimi farklı bir madencilik algoritması kullanmaktadır. Kişisel bilgisayarlarda bile kullanılması mümkündür. Diğer kripto paralara kıyasla daha hızlı işlem yapmaya imkan verdiği için tavsiye edilmektedir. Ayrıca işlemlerin onaylanması da daha kısa süre içinde gerçekleşmektedir. Litecoinde işlem kanıtlama algoritması scrypt tabanlıdır. Bu nedenle normal bilgisayarların standart GPU işlemcileri kullanılarak üretim yapmak mümkündür. 2013 senesinde ortaya çıkan para birimi, 2014 senesinde güncelleme almıştır. Hem düşük işlem ücreti alınıyor hem de güvenli yapısıyla para birimi dikkat çekiyor.

Litecoin Üretimi Nasıl Yapılır?

Litecoin üretimi yapılırken işlemlerin hepsi Bitcoin protokolü üzerine kurulur. Üretim şekilleri birbirine benzer ancak aralarında bazı farklar da vardır. Litecoin scrypt tabanlı algoritma ile çalışmaktadır. Bitcoin ile aynı madencilik biçimlerine sahiptir. Gerekli donanımları olan bilgisayarlar ve mining programları sayesinde, belli algoritmaların çözülmesi temeline bağlı olarak üretim yapılmaktadır. Litecoin madenciliği incelendiği zaman üretim sayısının Bitcoin’e kıyasla daha fazla olduğu görülür. Bitcoin için üretim sayısı en çok 21 milyon olabilir. Litecoin için ise üretim sayısı 84 milyona kadar çıkabilir. Dilerseniz yurt dışında bir cihaz gücü kiralayarak dilerseniz de özel mining cihazları kullanarak litecoin üretimi yapabilirsiniz. Ancak cihaz kiralamak isterseniz dikkat etmeniz gereken noktalar konusunda hassas olmanız gerekir.

Yorum Yap