1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Litvanya El Koyduğu Kripto Paraları Tasviye Etti

Litvanya El Koyduğu Kripto Paraları Tasviye Etti

Kripto para birimlerinde gerçekleşen tasviyelere bir yenisi daha eklendi. Litvanya Vergi Müfettişliği kara para aklama işleminde kullanılan kripto paraları tasviye ettiğini açıkladı. Hükümetlerin kripto paralar üzerindeki müdahalesinin artması analistlerin de dikkatini çekiyor.

featured

Dünyada her geçen gün kullanımı ve piyasa hacmi yükselen kripto para birimleri üzerinden işlenen suçlar da artmaya devam ediyor. Kripto paralar üzerinden kara para aklama vb. siber suçlar giderek çoğalmaya devam ediyor. Kripto para üzerinden işlenen suçlar hükümetlerin alana daha fazla dahil olmasının de önünü açıyor. Kripto para ile işlenen suçlara müdahalede bulunan devletler, bu müdahaleden ele geçirdikleri kripto para birimlerini ise tasviye ediyorlar.

Dünyada kripto tasviye haberleri ise hızla artmaya devam ediyor. Kripto para piyasalarının merkeziyetsiz bir yapıya sahip olması güvenilirliği arttırsa da birçok hacker vb. kişiler sanal suçlar işlemeye devam ediyor. Her geçen gün artan kripto para tasviye haberlerine bir yenisi daha eklendi. Litvanya Vergi Müfettişliği geçtiğimiz günlerde gerçekleşen kara para aklama işlemine yapılan müdahaleden ele geçilen kripto paraların tasviye edildiğini açıkladı. Tasviyenin nasıl gerçekleştiği ve fiat paraya çevrilen kripto paraların ne yapıldığı ise merak konusu oldu.

Litvanya Vergi Müfettişliği Kripto Para Açıklaması Yaptı

Kripto para tasviye haberlerinin bir yenisi de Litvanya’dan geldi. Litvanya Vergi Müfettişliği, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kara para aklama operasyonundan 7.5 milyar dolara denk gelen Ethereum, Monero ve Bitcoin’e el koyulduğunu açıklamıştı. Kripto paraların satıldığı ve karşılığında alınan 7.5 milyon doların ulusal hazineye aktarıldığı açıklandı. Litvanya Vergi Müfettişliği hazineye gelir sağlandığını belirtti.

Monero, Ethereum ve Bitcoin’den oluşan kripto paraların nasıl satıldığı ile ilgili ise müfettişlik açıklama yapması. Litvanya hükümetinin kendisine kripto para cüzdanı oluşturduğu biliniyor. Bu gelişmeye rağmen hükümet kripto para birimlerinin satılma şekli ile ilgili bilgi vermedi.

Hükümetlerin Kripto Para Suçlarına Müdahalesi Artıyor

Litvanya’dan gelen kripto para tasviye haberi üzerine hükümetlerin kripto para üzerinden işlenen suçlara yoğunlaştığı birkez daha gündeme geldi. Geçtiğimiz günlerde de Çin hükümetinden kripto para tasviye haberi gelmişti. Dünyanın pek çok yerinde hükümetlerin kripto paralara yönelik saldırılarla ve işlenen suçlarla daha fazla ilgilenmeye başlandığı görülüyor. Öyle ki Litvanya hükümeti konu ile ilgili kripto para işlemleri ile ilgili kendilerini geliştirdiklerini açıkladı.

Hükümetlerin kripto para suçları ile mücadelede her geçen gün daha ileri gidiyor olması olumlu bir gelişme olmakla beraber kripto para analistlerinin konu ile ilgili endişeleri de bulunuyor. Analistler kripto para suçlularının yakalanmasından memnun olsa da hükümetlerin tasviye işlemleri ile ilgili tedirginlik yaşıyorlar.

Analistler: Kripto Para Tasviyelerine Dikkat

Kripto para analistleri hükümetlerin yakaladıkları suçlulardan ele geçirdikleri kripto para birimleri ile ilgili haberlerin sıkı takip edilmesi gerektiğini söylüyor. Analistler hükümetlerin ele geçirdikleri miktara göre tasviye işlemlerinin piyasada etki yaratabileceği düşünülüyor.

Yorum Yap