1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Londra Borsasında Listelenen Rus Hidroelektrik Devi BTC Alanına Girerek Madencilik Çiftliği Açtı!

Londra Borsasında Listelenen Rus Hidroelektrik Devi BTC Alanına Girerek Madencilik Çiftliği Açtı!

Londra Borsasında listelenen Rus hidroelektrik devi En+ Group, BTC madenciliğine girdi! Moskova merkezli firma Bitcoin madencilik sağlayıcısı BitRiver ile ortaklık kurarak madencilik çiftliği açtı. Bit+ adlı kurulan ortak girişim şirket hamlesi ile madencilik sektöründe ses getirirken, BTC ağında hesaplama gücünün sahip olunan 10 megavatlık hidroelektrik santrali gücü ile artabileceği konuşuluyor.

featured

Merkezi Moskova’da olan En+ Group, BitRiver ile ortaklık kurarak Bit+ isimli bir firma ile Bitcoin madenciliğine girdi! Londra Borsasında listelenen Rus hidroelektrik devi kurulan ortak şirket üzerinden madencilik çiftliği açtı. Bitcoin ağında hesaplama gücünün artabileceği ise kurulan ortaklık ardından kulislerde konuşuluyor.

10 Megavatt’lık Kapasite Şimdiden Çalışıyor!

Küresel olarak 20 gigawatt dolaylarında güç kapasitesine sahip olan Rus alüminyum ve hidroelektrik devi En+ Group ve BitRiver’ın kurduğu Bit+ şirketinden Perşembe günü açıklama geldi. Açıklamaya göre En+ Group tarafından sağlanan gücün 10 megawatt’lık kapasitesinin şimdiden çalıştığı ve Bit+’nın kendi kendine madencilik yapmadığı kaydedildi. Şirket BTC madenciliğine özel olmayan müşteriler için hosting hizmetleri sunacağını açıklamasına ekledi.

BitRiver Tesisin Operasyonlarını Yönetiyor

Ortak girişimin diğer ortağı BitRiver, Bratsk rezervuarları ile nam salmış Rusya’nın Bratsk kentinde bulunan tesisin operasyonlarını yönetecek. Şirketle ilgili En+ Group enerji bölümü başkanı Mikhail Khardikov açıklama yaparak, “Irkutsk Bölgesi’ndeki veri merkezlerinin gelişimini aktif olarak destekliyoruz. Bölgedeki enerji varlıklarımız, yenilenebilir kaynaklardan düşük karbonlu, ucuz elektrik üretiyor ve ortaklıklarla fazla enerji sunabiliyoruz.” ifadeleri ile ortaklıktaki rollerini açıkladı.

Bitcoin Ağında Hesaplama Gücü Saniyede 250 Petahash Artabilir!

10 megawatt güce sahip hidroelektrik santrali ile ilk etapta faaliyet veren şirketin BTC madencilerini destekleyerek ağın hesaplama gücünü artırabileceği konuşuluyor. Eğer şirket hidroelektrik santralini Bitmain AntMiner S19 Pro benzeri en gelişmiş sistemleri desteklemek adına kullanırsa, BTC ağının hesaplama gücü saniyede 250 PH/s artabilir. Bahsedilen artış ise 24 saatte yaklaşık 2,2 BTC üretmeye yetebilecek bir verimliliğe karşılık geliyor!

Hedef Tesisin 40 Megawatt’a Yükseltilmesi

Kamuoyuna yansıyan tesis ile ilgili ayrıntılara göre şirket, toplam 14 adet modül adı ile tanımlanan varlıkları Aralık ayına kadar tamamlamayı planlıyor. Her modülün 400 AntMiner S19 Pro taşıyabilen dönüştürülmüş bir nakliye konteynırı olduğu açıklanırken, Bit+’nın madencilik tesisinin gücünün 40 megawatt’a yükseltilmesinin hedeflendiği açıklandı. Hedefe aşamalar halinde ulaşılacağı ise tanıtımdan kamuoyuna yansıyan bilgiler arasında yer aldı.

“Verimliliğe Dayalı Modüler Bir Tasarım Kullanmaya Karar Verdik”

Bit+ şirketinin sahip olduğu sistemi tanıtan BitRiver kurucusu ve CEO’su Igor Runets, “Sürdürülebilir kripto para madenciliğindeki kapsamlı uzmanlığımızı sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Birlikte, bu yeni iş modelini test etmek için, işi organize etme ve yönetim açısından verimliliğine dayalı modüler bir tasarım kullanmaya karar verdik.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap