1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Lütfi Elvan Enflasyon Gerçeğini Kabul Etti, Dolar Düştü

Ekonomi piyasalarında Aralık ayının ilk işlem haftasına durgun giren dolar/TL kuru, dün açıklanan Kasım ayı enflasyon verileri ile birlikte sert bir yükseliş göstererek 7,91 seviyesine kadar çıktı. Ardından hafif düşme eğilimine girerek gün içerisinde 7,80 seviyelerine kadar geriledi ve günü 7,78 seviyesinde kapattı. Bu gerilemede ise Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın, sosyal medyada Twitter üzerinden, ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul ettiği yönündeki açıklamaları etkili oldu.

Lütfi Elvan Enflasyon Gerçeğini Kabul Etti, Dolar Düştü

Aralık ayının ilk işlem haftasına sakin giren ve düne kadar yatay seyirde ilerleyen dolar kuru, dün açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte sert yükseliş gösterdi. Dün günü 7,83 TL seviyesinde açan kur, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Kasım ayı enflasyon verilerini açıklaması ile birlikte sert bir hareketlilik göstererek 7,91 TL seviyesine kadar yükseldi. Daha sonra gevşeme yaşayan dolar kuru 7,87 TL seviyesine kadar gerilese de bu seviyedeki seyrini gün içinde sürdürdü. Ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın sosyal medyada Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar sonrası dolar kurunda gerileme yaşandı. Bakan Elvan, sosyal medyada yaptığı açıklamada, ekonomi yönetiminin enflasyon gerçeğini kabul ettiğini ifade etti.

Enflasyon Oranı Ağustos 2019’daki Seviyesine Ulaştı

Tüketici enflasyonu, Kasım ayında Türk Lirası’ndaki değer kaybının birikimli etkileri ile gıda ve ulaştırma kalemleri başta olmak üzere aylık %2,3 ve yıllık %14,03’lük oran ile piyasalarda oluşan beklentinin çok üzerinde artış gösterdi. Piyasalarda bu beklenti %10,5 ile %12 aralığında seyrediyordu. Açıklanan veriler doğrultusunda, Kasım ayında yıllık enflasyon %14’ü aşması ile beraber enflasyon değeri 2019 yılının Ağustos seviyelerine kadar yükselmiş oldu.

Bakan Elvan Twitter’dan Açıklama Yaptı, Dolar Geriledi

Enflasyon verilerinin piyasadaki beklentilerin çok üzerinde açıklanmasının ardından dün, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, enflasyonun; gıda, petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki etkilerin yansıması ile yıllık %14,03’lük oranda gerçekleştiğini ifade ederek; “Yüksek enflasyonun vatandaşımız üzerindeki etkilerini en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Enflasyonist beklentilerin iyi yönetilmesi ve fiyat istikrarının tesisi için, para ve maliye politikası araçlarımızı eşgüdüm içinde kullanacağız.” sözlerine yer verdi. Dolar kuru beklentilerin üzerindeki enflasyon rakamlarının açıklanması sonrası 7,85 TL seviyesinden 7,91 TL seviyesine kadar yükselmişti. Bakan Elvan’ın “fiyat istikrarı için, para ve maliye politikası araçlarının eşgüdüm içinde” kullanılacağını açıklaması sonrasında dolar kuru, bu yükselişe başladığı seviyenin de altına gerileyerek 7,78 TL seviyesi ile günün en düşük seviyesine ulaştı.

Aralık Ayı Faiz Artırım Beklentileri Güçlendi

Türk Lirası’nın enflasyon rakamları sonrası, gelişmekte olan para birimleri arasındaki günlük en kötü durumundaki konumu da en iyi konuma geçmiş oldu. Enflasyon verileri sonrası TCMB’den Aralık ayı faiz artırım kararı yönündeki beklentiler de güçlenmiş durumda. Merkez Bankası’nın Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında aldığı 475 baz puanlık faiz artırım kararı sonrası dolar kuru düşüşe geçmişti.

 

Yorum Yap