1. Anasayfa
 2. Kripto Manşet

Madenci Onayı Nedir?

Kripto para transferleri madenci onayı ile yapılabilmektedir. Madenci onayı nedir? Kripto madenciliği nasıl yapılır? Kripto madenci onayı hakkında merak edilenlere bakabilirsiniz.

Madenci Onayı Nedir?

Madenci onayı; kripto borsasında tüm blok zincirleri üzerinde gerçekleşen faaliyetlerin kontrollü onayını sağlamak olarak nitelendirilir. Madenci onayı ile kripto para transferleri sağlanır. Kripto borsa akışı madenci onayı ile mümkündür.

Kripto Madenciliği Nedir?

Kripto madenciliği; kripto ekosisteminde yer alan finansal işlemleri kontrol etmeye denir. Madenci onayını kapsayan durumlar şu şekildedir:

 • Kripto paraların aktarımını onaylamak,
 • Kripto piyasasında gerçekleşen finansal işlemleri onaylamak,
 • Kripto piyasasında transfer takibi ile transfer sağlamak,
 • Yeni kripto paraların üretimine onay vermek,
 • Blok zinciri üzerinde gerçekleşen işlemleri kontrol altında tutup onaylamak madencilerin görev nitelikleri arasında yer alır.

Ekosistem içerisinde transferlerin geçerli sayılması için madenci onaylarına ihtiyaç duyulur. Bitcoin blok zinciri üzerinde yapılan işlemleri 1 veya daha fazla madencinin onaylaması yeterlidir. Ethereum işlem zincirinde ise 12 madenci onayı ile süreç tamamlanır.

İş Kanıtı Yöntemi İle Madenci Onayı Nedir?

Madenci onay süreci iki farklı şekilde yapılır. Bunlardan biri iş kanıtı yöntemi ile madenci onayı sürecidir. PoW olarak adlandırılan bu yönteme göre sürecin işleme yöntemi şu şekildedir:

 • Bu süreç yöntemine dâhil olan madenciler onay işlemlerini ve işlem süreçlerini ispat etmeleri gerekir. Başarılı olmaları sonucunda yöntem ve iş adımlarını sergilemiş olurlar.
 • İş kanıtı süreci madencileri ve madencilerin yapmış olduğu her işi kapsamına alır.
 • Bu süreçte bir madenci kendisine ait olmayan kripto paralar üzerinde de işlem görür.
 • İş kanıtı yöntemi madenci onayının kullanılması için güçlü bir donanıma ihtiyaç duyulur. Bu donanım oldukça maliyet gerektirir.
 • Yöntemin kanıtlanma sürecinde de ekstra elektrik harcamaları yaşanır.
 • Zorluk dereceleri arttıkça ödül de azalır. Tüm bunlar iş kanıtı yönteminin yararlı olduğu kadar külfetli bir işlem olduğunu gösterir.

Pay Kanıtı Yöntemi İle Madenci Onayı Nedir?

Pay kanıtı yöntemi kripto para sahibi üzerinden gerçekleştirilir. PoS yöntemi olarak adlandırılır. İş yönteminde kripto para sahiplerine karşı bir süreç işlerken burada kripto para sahipleri sürecin yönlendiricisidir. Pay kanıtı yönteminde kripto paranın miktarı esas alınır.

Pay kanıtı yönteminde kişi, kripto paralarını cüzdanda tuttuğu süre boyunca ödül alır. Para basmak olarak da adlandırılan bu yöntemde kişi cüzdanından transfer işlemi gerçekleştirdiği zaman cüzdan yaşı sıfırlanır. Cüzdan yaşı, kişinin cüzdanında biriktirdiği kripto paraların durma süresine göre belirlenir.

İş kanıtı madenci onayına oranla daha az maliyetle halledilebilir bir yöntemdir. Herkes bu yöntemi kullanabilir fakat kripto para sayısı sınırlı olduğu için PoS sahipleri belli başlı kişilerdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir