1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Madenciler Ethereum’u Riske Mi Atıyor?

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) rüzgarları esmeye devam ederken, Çinli kripto para muhabiri Colin Wu, dikkatleri başka bir coine çekti. Wu, Ethereum (ETH) ile ilgili riskli bir dönemin yaklaşmakta olduğunu, bu riske ise Ethereum madencilerinin sebep olduğunu iddia etti. Colin Wu’nun iddialarına göre Ethereum madencileri, son 7 günde artan fiyatlarla birlikte yüklü miktarda Ethereum satın aldı ve Wu’ya göre bu alımlar Ethereum ağına büyük zararlar verebilir.

Madenciler Ethereum’u Riske Mi Atıyor?

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birim Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesini büyük bir performans artışı ile yeniledi. Bitcoin, böylesine büyük bir tırmanışa başladığı sırada her zaman olduğu gibi arkasından neredeyse bütün altcoinleri de sürükledi. Kripto para piyasalarındaki bu yükseliş hareketinden haliyle lider altcoin Ethereum (ETH) da etkilendi ve Etherum, son 7 günde büyük bir artış göstererek, Bitcoin’e paralel olarak fiyatını 650 dolar seviyesinin üzerine çıkardı. Kripto para piyasalarında Bitcoin odak noktasına alınmışken, kripto para muhabiri olan Colin Wu bu odakları lider altcoine çekti. Colin Wu, Etherum için riskli bir dönemin yaklaştığını ve bu riskin de Ethereum madencilerinin yüklü miktarda yaptığı satın almalar olduğunu iddia etti. Wu’ya göre, Ethereum madencilerinin yaptığı bu yüklü alımlar, ETH ağına büyük zararlar verebilir.

Yeni ETH Madencilik Üretim Cihazının Donanımı

Colin Wu, Panda Mining Machine adlı üretici firmanın, 18 Aralık tarihinde ETH madencilik cihazını piyasaya sürdüğünü belirtti. Piyasaya yeni sürülmüş olan bu cihaz, madencilik üretimlerinde kullanılan geleneksel cihazlara göre daha karmaşık bir yapıda bulunuyor. Cihazın özelliklerine değinen Wu, piyasaya yeni sürülen ETH madencilik üretim cihazını da tanıttı. Buna göre B7Pro isimli, piyasaya yeni sürülen bu cihazın donanım özellikleri şöyle:

  • 12 Adet AMG RX580 8 GB ekran kartı
  • 360 MH/s kazım gücü
  • 1650W kullanımı

Cihazlar Madencilere 6 – 7 Ayda Ulaşacak

Öte yandan Wu, piyasaya sürülen bu yeni cihazın 2 bin 700 dolar değerinde olduğunu ve 1 gün içinde tüm stokların tükendiğini dile getirdi. Panda Mining Maching isimli üretici firma, bu madencilik üretim cihazından bir önceki versiyonu, 230 MH/s kazım gücü ile 1.700 dolar fiyatı ile piyasalara sürmüştü. Colin Wu, bu cihazın yeni versiyonunun sahip olduğu donanımlar ile çok hızlı şekilde tüketildiğini vurguladı. Firmanın yeni ürünleri, satın alan müşterilere 6 – 7 ay içerisinde ulaştırması bekleniyor ve firma açıklamasına göre yeni ürün stokları 2021 Ocak ayında yenilenecek.

ETH 2.0 Güncellemesi Cihaz İçin Apaçık Risk Durumunda

Colin Wu’nun bu alımları riskli olarak değerlendirmesinin aslında mantıksız olmayan bir sebebi bulunuyor. Ethereum, 2.0 güncellemesi ile birlikte, madencilikte kullanılan konsensüs (Proof of Work) modelinden, varlık ispatı (Proof of Stake) modeline geçiş yapıyor. Ayrıca bu geçişin ilk adımı da 1 Aralık tarihinde atıldı. Ethereum Proof of Stake modeline tamamen geçtiğinde, piyasaya sürülen bu madencilik üretim cihazları hiçbir işe yaramayacak çünkü bu cihazların donanımları, Proof of Work modeline endeksli. Eğer ki Etherum, güncelleme ile birlikte tanıtılan yeni modele (Proof of Stake) beklenenden daha hızlı bir geçiş yaparsa veya lider altcoin öngörülemez şekilde sert değer kaybı yaşarsa, bu cihazlar madencilerin cihaz maliyetini dahi karşılayamayacak. Bu olasılık ise Colin Wu’nun, risk endişesinde çok da haksız olmadığını gösteriyor.

Yorum Yap