1. Anasayfa
  2. Bitcoin

Madenciler İş Başında, Bitcoin Yükselecek Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz hafta büyük kayıplar yaşayarak piyasaları da aşağı yönlü hareketlendirdi. Ancak Mart ayının gelmesi ile birlikte toparlanmaya başlayan Bitcoin, bu toparlanmanın daha güçlü şekilde devam edeceği sinyallerini vermeye başladı. Zira Bitcoin madencilerinin, Aralık 2020 döneminden bu yana ilk kez satış pozisyonuna geçerek kar yapmaktan vazgeçip, yeniden Bitcoin biriktirmeye başladığı ortaya çıktı.

Madenciler İş Başında, Bitcoin Yükselecek Mi?

Kripto para piyasalarında, Şubat ayı piyasalar adına genel tabloda oldukça verimli geçti. Geçtiğimiz ayın üçüncü haftasında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 58 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdığında, piyasadaki altcoinler de onu takip etti ve piyasalarda bir boğa koşusu başladı. Ancak bu boğa koşusunun duraksaması da uzun sürmedi ve ayın son haftasına girildiğinde piyasalarda yükselişe geçen neredeyse tüm kripto para birimleri bu kez yönünü aşağı çevirdi. Bitcoin 58 bin dolar seviyesinden başlattığı düşüşlerde 43 bin 100 dolar bandına kadar geriledikten sonra Mart ayına toparlanmalar ile başladı ve bu toparlanmalar da geçtiğimiz hafta olduğu gibi piyasaları yukarı yönlü hareketlendirmeye başladı. Bitcoin’in toparlanmaya başladığı süreçte, Bitcoin adına olumlu veriler de ortaya çıktı. Bitcoin madencilerinin, Aralık 2020 döneminden bu yana ilk kez Bitcoin satışlarından vazgeçip, Bitcoin biriktirmeye başladığı ortaya çıktı. Bu da Bitcoin üzerindeki satış baskısını azaltabilir ve Bitcoin yeni rekorlarına doğru tırmanmaya başlayabilir.

Bitcoin Madencileri Ne Yapar?

Bitcoin madencileri, ellerindeki yüksek donanımlı ve güçlü bilgisayarlar ile Bitcoin üretiyor ve bu işlem elektrik anlamında fazlasıyla enerji istiyor. Öte yandan donanımın da güçlü kalabilmesi adına değiştirilmesi gerektiği madencilik sektöründe, Bitcoin madencilerine çıkarılan Bitcoin’ler sonrasında, maliyet ödülü olarak 6,25 adet Bitcoin ödülü veriliyor. Bitcoin madencileri, ödül olarak aldıkları Bitcoin’leri satarak, maliyetlerini ve masraflarını karşılayarak bir de kazanç sağlamış oluyor. Öte yandan ayrıca Bitcoin, yılbaşından bu yana rekorlar kırarken, Bitcoin madencilerinin satış baskısı da devam ediyordu.

Madencilerin Bitcoin Biriktirmesi Nelere Yol Açar?

Ortaya çıkan son verilerde Bitcoin madencilerinin Aralık 2020 döneminden bu yana ilk kez, elde ettikleri Bitcoin’leri satmak yerine biriktirmeye başladığı görüldü. Madencilerin ellerindeki Bitcoin’leri satmayıp biriktirmesi, Bitcoin fiyatına iki yönden yansıyabilir. İlk olarak, madencilerin Bitcoin biriktirmesi, Bitcoin arzını azaltacaktır ve ikinci olarak da Bitcoin üzerindeki satış baskısı azalacaktır. Bu azalmalar da Bitcoin fiyatına yukarı yönlü yansıyabilir ve piyasalarda oluşan beklenti de bu yönde.

Madencilerin ve Balinaların Oluşturduğu Satış Baskısı Kalkacak Mı?

Kripto para piyasalarında, Aralık 2020 döneminden Şubat 2021 döneminin sonuna kadar Bitcoin madencileri ile Bitcoin balinalarının bir satış baskısı oluşturduğu biliniyor. Ortaya çıkan verileri yorumlayan analistlere göre, balinaların ve madencilerin etkisi ile piyasalardaki “zayıf” katılımcılar, piyasadan temizlendi ve artık piyasalar daha güçlü katılımcılar ile yolunda ilerleyecek. Bu aşamadan sonra önce kısa vadeli düşüş yaşaması beklenen Bitcoin’in daha sonra uzun bir yükseliş rallisi başlatması bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir