1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Madenciliğe Çin Darbesi: BTC, ETH, XRP Düşüşte!

Çin bir süre önce açıklamış olduğu kripto para madenlerini kapatma kararını uygulamaya başladı. Bu durum ise yeni günde kripto para fiyatlarında düşüşe sebep oluyor. Lider kripto para birimi BTC başlata olmak üzere altcoinlerde de düşüşler gözlemlendi.

Madenciliğe Çin Darbesi: BTC, ETH, XRP Düşüşte!

BTC üretiminin ortalama %65’inin gerçekleştirildiği Çin belirli süre önce madenleri kapatma kararını almıştı. Şimdi ise uygulamaya geçerek, Sichuan eyaletinde kripto para madenciliğini tamamen yasakladı. Eyalette 26 adet üzerinden kripto para madencisinin olduğu biliniyor. Ülkede kripto para madenlerin kapanması Bitcoin üretim gücünü ise olumsuz yönde etkiledi. Kripto para piyasası hakkında kaygılar bu sabah yükseldi ve FUD’a kapılarak satışa giden yatırımcı etkisi ile fiyat düşüşleri tablolara geldi.

Litecoin %10 Değer Kaybetti!

Pazartesi sabahında Litecoin, %10 oranında değer kaybı yaparak, 137.833 dolar seviyesinden işlem gördü. Bu fiyat 21 Haziran tarihinden beri görülen en büyük günlük düşüş olarak kayda geçiyor. Hareket ile birlikte Litecoin piyasa değeri ise 9.435B dolar olurken, toplam kripto para piyasalarına ilişkin değerinin oranı %0.68 oldu.

Litecoin piyasasına ait en yüksek piyasa değeri ise 25.609B olarak kayda geçti. Litecoin bugün saatler 10:16’yı gösterdiğinde ise tablodaki değer kaybını %8.42 seviyesine çekti. Bu güncelleme ardından fiyat 140.25 dolar seviyesinde yer alıyor.

Litecoin hakkında tarihsel bazda kritik yapan analistler, LTC Coin’in geride bıraktığımız son 24 saat içinde %8.44 oranındaki fiyat değişimini değer kaybı yönünde yaptığını belirttiler. Diğer yandan geride bıraktığımız son 24 saatlik sürede grafiğe yansıyan en yüksek fiyat değerinin 156.15 dolar olduğunu, en düşük fiyatın ise 138.72 dolar olduğunu açıkladılar. Devam eden kayıplara rağmen fiyat dalgalanmasından son 24 saatte yararlanarak, 138.72 dolarlık banttan alış ile yükselişte satışa yönelen yatırımcılar kar elde etmeyi başardılar.

Analistler bugün düşüş gündemde olsa dahi LTC Coin’in geride bıraktığımız bir haftalık alanda iyi bir performans sergilediğine de dikkat çekiyorlar. Grafiklere göre geçmişteki bir haftalık sürede en düşük fiyat 53.55 dolar iken kayda giren en yüksek fiyatın 181.05 dolar olduğuna dikkat çektiler.

Bitcoin %7 Üzeri Değer Kaybetti!

Bugün kripto para piyasalarını etkileyen gündem maddesi ise Çinli yetkililerin Sichuan eyaletinde kripto para birileri ticaretine yönelik aldıkları tedbirler oldu. Tedbirlerin sertleştiği hakkında bilgiler basına yansımaya devam ederken, Bitcoin üzerinde %7 üstü değer kaybı kayda geçti. Cuma günü alınana karar ile Çin devleti elektrik şirketlerinden, kripto para madenciliği işlemleri için tedarik ettikleri elektriği derhal durmalarını talep etti. Bu talep ardından gerekli işlemi yapmayan şirketlerin ve madencilerin ise yerel makamlarca tespitinin yapılacağı açıklandı.

Bitcoin saatler 10:24’ü gösterdiğinde 33.040 dolar seviyesinden işlem görerek, %6.93 değer kaybının içinde yer aldı. Geride bıraktığımız son 24 saatte ise iyi bir performans gösteremeyerek %7.21 oranında fiyat değişimini değer kaybı yönünde gerçekleştirdi. Geride bıraktığımı son 24 saatlik süre bazında grafiğe gelen en yüksek fiyat değeri 36.059 dolar olan Bitcoin en düşük seviye ise 32.516 dolardan işlem görmüştü. 2021’de kayda geçirdiği 64 bin dolarlık rekor düzeyden uzak olan BTC, kritik seviye olan 40 bin doların da altında yer alıyor. Analistler Bitcoin için hareketli günlerinden hala devam ettiği açıklıyorlar.

Ethereum Fiyatı %8 Üstü Fiyat Geriledi!

Bugün kripto para piyasasının en güçlü 2. Varlığı olan Ethereum’un da Çin tarafından gelen uygulama ardından değer kaybından kurtulamadığı görülüyor. Saatler 10:33 iken %8.81 oranında gözden kaçırılamaz bir fiyat düşüşü tabloda. 2.005 dolar seviyesine kadar iniş yapan ETH, geride kalan son 24 saat içinde ise en yüksek 2.275 dolar seviyesinden işlem görmüştü.

Geride kalan 24 saatlik süre bazında kayda aldığı en düşük fiyat ise 1.989 dolar olarak kayda geçmişti. Şuan bu seviyeye kadar dip noktaya ulaşan bir düşüş bulunmasa da analistler ilerleyen seanslarda değer kaybı riskinin devam edebileceğini belirttiler. Bugün piyasada anlık fiyat takibinin önemi artarken, volatilite düzeyinin yüksek olması bekleniyor.

Köpek Akımı Kripto Paralar Düşüyor!

Bugün piyasada köpek akımı kripto para birimlerinde de değer kaybı oluştu. Analistler ETH ve BTC üzerindeki değer kaybının etkili olmasına bağlı olarak meme tokenlarda da fiyat düşüşlerinin gündeme geldiğine dikkat çekiyorlar. En önemli köpek temalı kripto paralar olan Dogecoin, SHIB Coin ve KISHU Coin değer kaybı içinde yer alıyorlar.

XRP Coin Performansında Durum Nasıl?

SEC davası ile sürekli gündeme gelen ve fiyat oynaklığını 2021’de ön plana alan XRP Coin ise Çin’den gelen darbenin etkisi ile bugün yine değer kaybı içinde XRP Coin, %8.22 fiyat gerilemesini yaparak 0.6979 dolar seviyesine kadar geriledi.

Sabah saatlerinde tabloya gelen bu fiyat, geride kalan son 24 saat içinde grafikte görülen en düşük fiyat değeri 0.77 dolar seviyesinin de gerisinde kaldı. Piyasa sıralaması 7 olan XRP Coin’in geride bıraktığımız son 7 gün içindeki en yüksek fiyat değeri 0.92 dolar seviyesindeydi. Bu hafta 1 dolarlık değeri göremeyen XRP Coin’in iyi bir performansı sergileyemediği açıklandı.

Çin’in Kararları Piyasaya Yansıyor!

Çin’in Haziran ayında pek çok yeni karar alması ve bunların uygulamalarını kademeli şekilde devreye sokması piyasanın her bir hafta içinde yön değiştirmesine sebep oluyor. İlk adımda alınan kararlar açıklandığında piyasada kısa vadeli değer kayıpları yaşanırken, uygulama geçildiğine yönelik haberlerin oluşması ile orta vadeli ve aşağı yönlü fiyat düzeltmeleri başlıyor.

Yorum Yap