1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Maker Coin Nedir?

Maker Coin, MKR olarak bilinmektedir. Maker Coin nasıl ve nereden alım – satımı yapılır? Maker Coin özellikleri ve avantajları nelerdir? Merak edilen ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Maker Coin Nedir?

Marker Coin piyasada MKR olarak da bilinir. Marker’ın genel platformuna bağlı iki adet token bulunur. Bunlar Marker Coin ve Dai olarak isimlendirilir. Dai isimli token piyasada işlem gören bir token olarak nitelendirilirken Marekr Coin değişken değerlere sahip bir token olarak nitelendirilir.

Maker Coin Nerede Kullanılır?

Marker Coin kullanım alanı kripto para birimlerinin kullanıldığı her yerdir. Market bir kripto para olarak geçer ancak diğer kripto paralara göre farklı çalışma prensibine sahiptir. Sanal borsalar üzerinden paralar birbirine çevrildiği için farklı çalışma prensibi çalışma alanını etkilemez.

Maker Coin Alım/Satım Nasıl Yapılır?

Maker Coin almak için yatırımcıların tercih edeceği birden fazla yol vardır. Bu farklı yolların hepsi internetteki sanal borsalar tarafından uygulanır. Sanal borsa araştırması yapılarak Maker kripto paranın işlem gördüğü herhangi bir sanal borsa tercih edilebilir. Kullanılan sanal borsa üzerinden alım ya da satım yapabilmek için gerekli bazı işlemler vardır. Yapılacak işlemler şu şekildedir:

  • PARIBU hesabına giriş yapılarak hesaba bakiye yükledikten sonra Bitcoin alım işlemi gerçekleştirilir.
  • Alınan Bitcoin ile sanal borsa aracılığı ile bu paranın aktarımı sağlanır.
  • Bitcoin ile Maker Coin’in değişimi gerçekleştirilir.
  • Satın alma yöntemi ile aynı şekilde adımlar uygulanarak satım işlemi de gerçekleştirilmiş olur.

Maker Coin’in Çalışma Sistemi Nasıldır?

MKR’nin çalışma işleyişi Maker platformunda gerçekleşen iş mantığı ve risk yönetimi gibi oylamaların kullanılmasına dayanır. Risk yönetimine iş mantığı kavramına göre Maker platformunun geleceği ve başarı skalasını artırması bakımından oldukça önemli rol oynar. Bütün Maker token sahipleri istedikleri teklife göre oy kullanma hakkına sahip olur. Ayrıca kullanılan oy istenildiği geri alabilir ya da yeni bir oylamanın başlatılması için teklif hakkına sahip olur.

MKR sisteminde en fazla oy alan teklif aktifleştirilmesi ile sistemde bulunan risk yönetimindeki değişiklikler sağlanabilir. Maker platformunda güvenlik bakımından da teklif kabul edildikten sonra kısa bir süre gecikme yaşanma durumu olabilir ve bu normal olarak karşılanır. Bu gecikme platform tarafından güvenliği sağlamak adına gerçekleştirilir.

Platformda çalışan ekip Dai token için olacak gelişmelere ve Dai’nin geleceğine Maker platformunda bulunan toplulukla birlikte karar verir. Platform, gelecekte çok daha gelişmiş özellikleri yürürlüğe sokmayı planlamaya başlamıştır. Gelişmiş özelliklerden bazıları şöyledir:

  • Kullanılan oyların vekil oy kullanıcısına devredebilme işlemi
  • Güvenli saklama depolarında tutulan Maker Coin sayesinde üst düzey güvenlik duvarı ile oy kullanılabilme

Yorum Yap