1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Mali Teşvik Paketi Onaylandı, Dolar Kuru Ne Olacak?

Küresel ekonomi piyasalarında, Mart 2020 döneminden bu yana düşüş eğilimde olan dolar, geçtiğimiz yılın Kasım dönemindeki başkanlık seçimlerinin getirdiği belirsizlikler ile küresel piyasalarda güç kazandıktan sonra yeniden zayıflama dönemine girmişti ve dolardaki bu düşüşleri daha sonra Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketi desteklemişti. Yurtiçi piyasalarda da yeniden yükselişe geçen dolar kuru için bugün önemli bir gelişme yaşandı ve 1,9 trilyon dolarlık ABD mali teşvik paketi Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

Mali Teşvik Paketi Onaylandı, Dolar Kuru Ne Olacak?

Küresel ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yılın Mart döneminde Covid-19 salgının şiddetinin hissedilmesi ile birlikte tüm ekonomi piyasalarında bir çakılma yaşandı ve bu durumdan en çok da dolar etkilendi. O tarihten itibaren dolar, gelişmekte olan ülkelerin para birimleri karşısında dönemsel olarak sert değerler kazansa da gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında yıl boyunca kademeli olarak değer kaybetti. Doların değer kayıpları daha sonra geçtiğimiz yılın Kasım ayında gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerinin getirdiği belirsizlikler ile birlikte küresel piyasalarda yerini değer kazançlarına bıraksa da daha sonra ABD Başkanı Joe Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık mali teşvik paketini gündeme getirmesi ile birlikte yeniden düşüş eğilimine girdi. Covid-19 salgını kapsamında, yerel hükümetlere ve vatandaşlara yapılacak olan yardımları kapsayan 1,9 trilyon dolarlık ABD mali teşvik paketi, bugün Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi. Paketin kabulü ile birlikte seanslar açıldığında doların nasıl bir yön izleyeceği merak ediliyor.

Dolar/TL Pazartesi Seansına Nasıl Başlayacak?

Yurtiçi piyasalarda dolar/TL kuru, son haftada ciddi ölçüde yükselişe geçti. Geçtiğimiz hafta arasından önce 6,89 TL seviyesine kadar gerileyen dolar kuru, böylece son 7 ayın en düşük seviyesine ulaşmıştı. Ancak daha sonra, yeniden 7,00 TL seviyelerinin üzerine çıkan ve bir süre 7,05 TL seviyelerinde yatay seyreden dolar kuru, ABD tahvil faizlerinin beklenenden yüksek gelmesi, Hazine ve Maliye eski bakanı Berat Albayrak’ın yeniden kabinede yer alacağı söylentileri gibi etkenlere bağlı olarak sert yükselişe geçmiş ve tekrar 7,40 TL seviyesinin üzerine çıkmıştı. 1,9 trilyon dolarlık ABD mali teşvik paketinin kabulü ile birlikte, Pazartesi seans açılışında dolar/TL kurunun nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

Dolar Kuru Yılbaşındaki Seviyesine Döndü

Dolar/TL kuru, 2020 yılındaki yükselişler sonrasında geçtiğimiz yılı 7,44 seviyesinde tamamlamıştı. 2021 yılının ilk iki ayında kademeli olarak düşen dolar kurundaki bu düşüşlerde Merkez Bankası’nın attığı adımlar ve “para politikasında sıkı duruş” söylemleri etkili olmuştu. Ancak yükselişler sonrası dolar kuru yeniden yılbaşındaki seviyesine dönmüş oldu. Fakat buna rağmen, ABD yatırım bankası Morgan Stanley, dolar/TL beklentisini 6,80 olarak açıkladı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 7,4206 TL – satış 7,4294 TL
  • Euro alış 8,9568 TL – satış 8,9820 TL
  • İngiliz Sterlini alış 10,3398 TL – satış 10,3601 TL

Yorum Yap