1. Ana Sayfa
  2. Analizler
  3. Mark Yusko BTC Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Mark Yusko BTC Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Son dönemde arka arkaya gelen yükseliş adımlarıyla birlikte Bitcoin (BTC) fiyatları ile ilgili kripto para piyasasında yeni bir rekor beklentisi oluşmuştu. Fakat Perşembe günü sert düşüşe geçen Bitcoin, rekor yolunda aştığı 19 bin dolar seviyesinden 16 bin 500 dolar seviyesine kadar geriledi. Hal böyle olunca kripto para kullanıcıları, alım satım ya da dur pozisyonlarının hangisinde yer alacağını belirlemek adına kripto para uzmanlarından gelen yorumlara gözlerini çevirdi. Bu kapsamda Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Mark Yusko, BTC hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Mark Yusko BTC Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu

Bitcoin (BTC) fiyatlarındaki rekor bekleyişi yerini başka baharlara bıraktı. Zira lider kripto para birimi güçlü adımlarla yürüdüğü rekor basamağının bir hayli gerisinde kaldı. Son 3 haftalık süreçte büyük sıçramalarla piyasada yeni rekor beklentileri yaratan Bitcoin, çok beklenen 19 bin dolar direncini kırdı fakat bu bölgede fazla tutunamadan 16 bin 500 dolar seviyesine geriledi. Yaşanan sert düşüşler sonrası kripto para kullanıcıları endişeye kapıldı ve adeta bu düşüşlerde ne yapacağını bilemedi. Birçok kripto para kullanıcısı, bu düşüş trendinde hangi pozisyonda yer alacağını belirlemek adına uzmanlardan gelen yorumlara gözünü çevirdi. Yatırımcıların beklediği yorum ve değerlendirmeler, bugün Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Mark Yusko’dan geldi. Yusko’ya göre BTC, uzun vadede karşılaştığı zorluklarla mücadele edecek ve yükselişini koruyacak.

Yusko “Sadece Kısa Vadede Bir Korku Yaratıyor”

Mark Yusko açıklamalarında, CNBC’de bir programa konuk olduğunu ve konuk olduğu Brian Sullivan’a Bitcoin (BTC) hakkındaki soruları için çok teşekkür etti. Yusko, BTC hakkındaki olumlu ve iyimser öngörülerine gerekçe sunmak için Money Over Internet Protocol’ün (İnternet Üzerinden Para Protokolü – MOIP) en önemli yeniliklerinden biri olduğunun altını çizerek, finansal çift taraflı işlemlerde, üçüncü şahısların aradan çekildiğini belirtti. Geleneksel finans sisteminin bu yenilikten korktuğunu ifade eden Mark Yusko, hükümet aracılığı ile bu tehdit etkenlerinin ortadan kaldırılması için çaba verildiğini ifade etti. Bu da Yusko’ya göre “sadece kısa vadede” bir korku ve şaşkınlığa neden oluyor, “uzun vadede” böyle bir durum söz konusu değil.

Yusko Durumu Çin’in BTC’yi Yasaklama Çabasına Benzetti

Mark Yusko, BTC’de gözlemlenen mevcut durumu, Çin’in 2017’de Bitcoin’i yasaklamasına benzetti. Konuyla ilgili Yusko; “Ocak – Eylül ayları arasında, BTC 4 katın üzerinde artış göstererek 1.000 dolardan 4 bin 500 dolara yükseldi ve BTC’yi benimseme oranı artıyordu. Çin ise kripto para borsalarını yasaklamaya çalıştı ve BTC %20’lik düzeltme ile 3 bin 600 dolara düştü. Ardından küresel çapta BTC’nin öldüğüne ilişkin konuşmalar yapılmaya başlandı.” dedi. Mark Yusko konu ile ilgili, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin hakkında yapmış olduğu kripto para sınırlama politikası iddialarını da işaret etti. CEO’ya göre bu gibi iddialar, mevcut finansal sistem tarafından, yenilikçi adımları kabul etmemek adına bir bariyer görevi görüyor.

Yusko BTC’yi Hiçbir Devletin Yönetemeyeceğini Söyledi

BTC’nin küresel, sınırsız, merkezi olmayan bir ağ olduğunun altını çizerek söyleyen Yusko, hiçbir devletin BTC’yi yönetemeyeceğini dile getirdi. Zaman içinde Bitcoin’in yükselmeyi sürdürdüğünü ifade eden Yusko, yatırımcıların değer odaklı ve uzun vadeli yatırımda bulunduklarını ve bununla beraber spekülatörlerin sadece fiyata odaklanarak kısa vadeli yatırım yaptıklarını dile getirdi.

Yorum Yap

Yorum Yap