1. Ana Sayfa
  2. Döviz
  3. MASAK’tan O Meslek Gruplarına Uyarı Geldi

MASAK’tan O Meslek Gruplarına Uyarı Geldi

Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından döviz büroları, emlakçı, galericilere ve kuyumculara uyarı geldi. MASAK tarafından yapılan açıklamada, kara para aklama ve terörün finansmanı ile daha etkin mücadele edilebilmesi, mali sistemin suçlular tarafından kullanılmasının önlenebilmesi için yükümlülük ve risklerin bulunduğu broşürler hazırlandı. MASAK, hazırladığı broşürlerde, bazı meslek gruplarına yönelik uyarılarda bulundu.

featured

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesindeki Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK) bazı meslek gruplarına yönelik uyarı broşürleri hazırladı. MASAK tarafından döviz büroları, emlakçılar, galericiler ve kuyumculara yapılan uyarıda; terör finansmanları ile etkin mücadele edilebilmesi, kara para aklamanın engellenmesi, mali sistemin suçlular tarafından kullanılmasının önlenebilmesi başlıklarını içeriyor. MASAK tarafından hazırlanan broşürlerde; “Ticaret amacı ile taşınmaz alım satımı ile uğraşanlar ile bu işlemlere aracılık edenler, iş makineleri dahil her türlü deniz, hava ve kara nakil vasıtalarının alım satımı ile uğraşanlar, kıymetli maden, taş veya mücevher alım satımı yapanlar” uyarı kapsamında hedefe alındı. Bu başlıklar altında MASAK, döviz bürolarının sorumluluk ve yükümlülüklerini hatırlatarak, şüpheli davranışlarla müşteri profili ile suç işleme yöntemlerine yönelik örnekler verdi.

Şüpheli İşlem Tespitinde Bildirilmesi Gerekiyor

MASAK tarafından hazırlanan derlemeye göre, ilgili meslek gruplarının, işlem yapan müşterilerinin kimliklerini tespit edebilme yükümlülüğü bulunuyor. Bu kapsamda, daha önceki kimlik bilgilerine göre şüphe duyan meslek erbapları, tutar göstermeden kimliğe dair bilgilerin alınması ve bu bilgilerin doğruluğunun kanıtlanması sureti ile müşterilerin ve müşteri vekilliğini yapanların kimliklerini belirlemesi gerekiyor. Şüpheli bir hareket ile karşılaşıldığında, ilgili meslek grubu mensuplarının edindikleri kimlik bilgilerini, MASAK Başkanlığı’na Şüpheli İşlem Bildirim (ŞİB) formu aracılığı ile bildirmesi gerekiyor. Bu gibi şüpheli işlemlerde tutara bakılmıyor ve teşebbüs olarak kalan işlemler ve kişiler de MASAK’a bildirilebiliyor.

MASAK Bilgi Yetersizliğine Dikkat Çekti

MASAK öte yandan, yayınladığı derlemede, müşteri bilgilerinin yetersizliğine, şüphelilerin belge ibraz etmemesine ve ısrarlarına dikkat çekti. Örnek olarak, şüpheli şahsın sunması gerekene kimlik bilgilerinin yetersiz olması, bilgilerin çelişkili olması ya da bilgilerin isteksiz verilmesi durumunda öncelikli görev, meslek mensubuna düşüyor. Fakat müşterinin agresif halleri, aceleci ve buna benzer davranışları şüpheli bildirimi yapmak için yeterli bulunmuyor. Ancak yine de meslek mensubunun deneyimi, müşterinin dikkat çekici tavırları, belge ibraz edilmemesi, hatalı veya eksik bilgiler içeren belgelerin beyanı gibi durumların bir araya gelmesi ile davranış ve belge beyanları MASAK’a bildirilebiliyor.

Yükümlülüğü İhlal Eden Meslek Mensubuna 36 Bin 858 TL Ceza

MASAK tarafından derlenen broşürlerde, küçük banknotların suları aklamalarda kullanıldığına dikkat çekiliyor. Özellikle de döviz bürolarında dikkat çekici boyutlarda döviz işlemi, döviz paralarının diğer para birimlerine dönüştürülmesi gibi durumlar da tek başına şüpheli bildirimi yapmak için yeterli olabiliyor. Öte yandan ilgili işlemlerin tek seferde yüksek miktarlarda değil de tekrarlayan hallerde küçük meblağlar ile gerçekleştirilme talebi de şüpheli bildirimi için yeterli olabiliyor. Küçük banknotların, sayılamayacak miktarda paraların büyük miktarda banknotlar ile değiştirilme talebi de şüpheli işlem talebi olarak değerlendirilebiliyor. MASAK tarafından yapılan derlemede, ilgili meslek gruplarının bu yükümlülükleri ihlal etmesi durumunda, 36 bin 858 TL para cezası kesiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap