1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

MasterCard Kripto Para Piyasalarına Giriyor!

2020 yılında kripto para piyasaları için birçok dönüm noktası oluşturacak gelişme yaşanmıştı. Geçtiğimiz yılın özellikle ikinci yarısında ve son çeyreğinde gerçekleşen bu gelişmelere en çok damga vuranlardan birisi de finansal ödeme platformu PayPal’ın kripto para piyasalarına girişi olmuştu. PayPal’ın açtığı bu yol genişlemeye başladı ve önce Visa, şimdilerde de MasterCard kripto para piyasalarına gireceğini duyurdu.

MasterCard Kripto Para Piyasalarına Giriyor!

Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl pek çok sıra dışı gelişme yaşandı. 2017 yılından sonra üzerindeki ilginin büyük bir kısmını kaybeden kripto para piyasaları, 2020 yılında Covid-19 salgının etkisiyle başlayan süreçte, Mart ayında adeta çöküşe geçmişti ve kripto para birimleri o dönemde resmen çakılmıştı. Ardından piyasalar yıl boyunca kademeli olarak yükselişe geçti ve bu yükseliş sürecini hızlandıracak ve sonucunda lider kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) rekorlar getirecek gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerde en çok dikkat çeken ise finansal ödeme platformu PayPal’ın kripto para piyasalarına girişi oldu. PayPal ilk zamanlarda kripto paralara karşı sert bir tavır sergileyip karşı olduğunu belirterek dikkatleri çekmişti ancak daha sonra piyasaya girmesiyle, kripto para birimleri ve piyasalar ana akım medyada yer almaya başladı. Piyasalarda devrim niteliğinde karşılanan bu gelişme, diğer finansal ödeme platformlarına da güven verdi ve geçtiğimiz günlerde PayPal’ın ardından Visa da piyasalara giriş yaptı. Bu olayın ardından piyasalara olan ilgi daha da büyüdü derken, son olarak bir başka finansal ödeme platformu olan MasterCard da kripto para piyasalarına gireceğini duyurdu.

MasterCard’ın 1 Milyar Kullanıcısı, 30 Milyon Satıcı Müşterisi Bulunuyor

Dünyanın en büyük finansal ödeme platformlarından biri olan MasterCard, 2021 yılında kripto para birimlerini destekleyeceğini resmen duyurdu. MasterCard’ın dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor ve MasterCard, kripto para piyasalarına attığı bu adımla birlikte, 30 milyondan daha fazla satıcı konumundaki işletmelere kripto para kullanma imkanı sağlayacak. PayPal’ın başlattığı bu devrim niteliğindeki gelişmeler, Bitcoin öncülüğünde piyasalara muazzam değer artışları getirmişti ve MasterCard’ın attığı bu adımla piyasalarda neler olacağı merak ediliyor.

Şirket Tavsiye Değil, Seçenek Sunuyor

MasterCard yetkilileri konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, hali hazırda MasterCard kullanan müşterilerinin, bu değişimden etkilenmeyeceğini ve kullanmaya devam edebileceklerini dile getirdi. Ayrıca bu adımla birlikte satıcı konumunda bulunan kişilerin, yeni müşterilere ulaşabilmesinin hedeflendiği belirtildi. Açıklamada, MasterCard şirketinin kullanıcılarına “Kripto para kullanın” tavsiyesi vermediği ancak bunun bir ödeme seçeneği olarak sunulacağı ifade edildi.

Şirketten Stablecoin Vurgusu

MasterCard şirketi kripto para piyasalarına gireceğini resmen açıkladı ancak henüz net bir kripto para birimi ismi vermedi. Fakat buna karşın şirket yaptığı açıklamalarda, stablecoin’lere duyduğu güveni belirtti. Piyasalarda, MasterCard’ın güvenli olması sebebiyle tercih edeceği stablecoinler arasında USD Coin (USDC) olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca şirket, yaptığı açıklamada ilerleyen dönemlerde merkez bankalarının çıkaracağı kripto para birimlerini de destekleyeceklerini belirtti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir