1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Mastercard Neden Bitcoin’i Desteklemiyor?

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yıl birçok sıra dışı ve büyük gelişme yaşandı. Kurumsal şirketlerin kripto para piyasalarına yoğun ilgi duymaya başladığı dönemde, en çok ses getiren gelişmelerden biri finansal ödeme platformu PayPal’ın piyasalara girişi oldu. Bu adımdan sonra finansal ödeme platformları daha kapsamlı adımlar atmaya başladı ve son olarak, bu alanda Mastercard piyasalara gireceğini duyurdu. Ancak Mastercard, destekleyeceği kripto paralar arasına Bitcoin’i almadı ve bunun sebebini açıkladı.

Mastercard Neden Bitcoin’i Desteklemiyor?

2020 yılı kripto para piyasaları için birçok farklı ve büyük sayılabilecek gelişmeye sahne oldu. Geçtiğimiz yıl yaşanan gelişmelere en çok damgasını vuranlar ise MicroStrategy şirketinin, rezervlerine Bitcoin (BTC) yatırımı yaptığını açıklaması ve dev finansal ödeme platformu PayPal’ın kripto para piyasalarına girişi oldu. MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımı yaptığını açıklaması, diğer kurumsal şirketlere öncü oldu ve güven verdi. Bu açıklama sonrasında, birçok başka kurumsal şirket daha Bitcoin yatırımı yapmaya başladı ve Bitcoin’e ve beraberinde kripto para piyasalarına olan ilgi artış gösterdi. Öte yandan, PayPal daha önce Bitcoin’e ve kripto paralara karşı sert ve karşıt tavırlar sergilemesine rağmen, kripto para piyasalarına gireceğini duyurdu ve bu da piyasalarda devrim etkisi yarattı. PayPal’ın ardından, Visa ve Mastercard da kripto para sektörüne adım attı ancak Mastercard desteklediği kripto paralar arasına Bitcoin’i eklemedi. Mastercard kanadından gelen açıklamada, neden Bitcoin’e destek verilmediği açıklandı.

Cairns: “Bitcoin Fiziksel Ödemelerde Verimsiz”

PayPal ve Visa’nın ardından kripto para piyasalarına adım atan dev finansal ödeme platformu Mastercard, 10 Şubat 2021 tarihinde kripto para birimlerini, ödeme ağına ekleyeceklerini açıklamıştı. Bu haber piyasalarda haliyle büyük bir heyecana yol açtı. Ancak Mastercard Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ann Cairns, bu ödeme ağına Bitcoin’in dahil edilmeyeceğini dile getirdi. Cairns, Bitcoin’in fiziksel ödeme konusunda verimsiz olduğunu, şirketin ileriye dönük adımlarında böyle bir kararın olmasının muhtemel olmadığını ifade etti.

Mastercard, Doğrudan Kripto Para İle Ödeme Yolunda Adım Attı

Mastercard şirketinin 10 Şubat tarihinde yayınladığı bildiride, ayrıca itibari para ile kripto para dönüşümü olmadan ödeme kolaylığı sağlanacağı belirtilmişti. Yani, normal şartlarda kripto para ile ödeme yapılabilen birçok ödeme platformunda, kripto paralar güncel tutar üzerinden itibari paralara dönüştürülerek ödeme sağlanıyor ancak Mastercard, doğrudan kripto para ile ödeme yoluna gitti. Bu dönüşüm olmadan yapılabilecek ödemelerde, Mastercard şirketi hangi kripto paraların kullanılabileceğini de açıklamıştı. Ancak Ann Cairns, bu kripto paralar arasında Bitcoin olmayacağını söyledi.

Cairns’ten Bitcoin İle Ödemede “Kahve” Örneği

Ann Cairns, konuya ilişkin olarak Futures of Money konferansında konuştu. Cairns, konuşmasında Bitcoin’in özelliklerine ilişkin yorumlarını da dile getirdi. Bitcoin’in bir ödeme aracına benzemediğini ifade eden Cairns ayrıca Bitcoin işlemlerinin ödeme konusunda çok yavaş ve Bitcoin fiyatının çok değişken olduğunu da bir örnek ile açıkladı. Cairns konuşmasında, “Bitcoin ile kahve almaya çalışsak, biz ödeyene kadar Bitcoin %40 değerlenebilir ve ödeme 10 dakikayı bulabilir” dedi.

Yorum Yap