1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Meltem Demirörs’e Göre Dogecoin “Delilik”

Dogecoin (DOGE) 2021 yılında hiç şüpheye yer bırakmayacak şekilde kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimlerinden biri oldu. Hiç kimsenin ciddi artışlar beklemediği, tamamen şaka amacıyla piyasaya sürülmüş olan bu altcoin muazzam artışlarla dikkatleri çekmeyi başardı. Elon Musk ve Mark Cuban gibi isimlerin desteğini alan Dogecoin, bu alanda herkesin desteğini alabilmiş değil. Bazı isimler DOGE’un “balon” olduğunu düşünüyor.

Meltem Demirörs’e Göre Dogecoin “Delilik”

Kripto para piyasalarında 2020 yılı benzersiz gelişmeler ile geride kaldı. Geçtiğimiz yıl piyasalara Covid-19 salgını damgasını vurduktan sonra, kripto paraların genel tabloda değeri yıl boyunca yavaş ancak kademeli olarak artış gösterdi. Bu artışlarda öncü, yine Bitcoin (BTC) oldu. Gelen kademeli artışların ardından Bitcoin Aralık 2020’de rekorunu kırdıktan sonra 2021 yılında rekor kırmaya devam etti ve 2020 yılında Bitcoin ile birlikte gelen popülarite artışı, 2021 yılında zirve noktalarına ulaştı. Bitcoin’in kısa vadelerde kırdığı rekorlar ona büyük popülarite artışı getirmiş olsa da Dogecoin (DOGE) 2021 yılında, bu alanda Bitcoin’i bile sollamayı başardı. Birçok kişiden destek alan DOGE için bazı ünlü isimler ise olumlu düşünmüyor. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, zaten DOGE için ilk sırada yer alan en büyük destekçi konumunda bulunuyor. Öte yandan NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban da DOGE’un en büyük destekçilerinden biri. Ancak CoinShares’in başarılı CEO’su Meltem Demirörs DOGE için benzer fikirleri paylaşmıyor.

Dogecoin Serüveni ve Yükselişlerin Perde Arkası

Dogecoin 2013 yılında, hiçbir amacı ve hedefi olmadan, sadece şaka olsun diye piyasalara sürüldü. Ardından yaklaşık 8 yıl boyunca DOGE, sessizliğini korudu ve ne olduysa Şubat 2021 başlarında oldu. “WallStreetBets” isimli oluşumun desteğini alan DOGE bir günde %1.000 oranında yükselerek tüm dikkatleri çekmeyi başardı. Ardından, daha önce de favori kripto para biriminin DOGE olduğunu dile getiren Elon Musk devreye girdi. Elon Musk’ın tweetlerinden sonraysa DOGE adeta uçtu ve 1 yılda yaklaşık %4.000 oranında değerini artırmış oldu. Piyasa değeri bakımından DOGE yazım sırasında 34,1 milyar dolar ile en büyük 7. kripto para konumunda bulunuyor ve 0,2637 dolar seviyesinde işlem görüyor.

DOGE Destekleri ve Meltem Demirörs’ün Bakış Açısı

Elon Musk’ın yanı sıra Mark Cuban da DOGE desteğini net şekilde gösteren ünlüler arasında yerini aldı. Cuban, Dallas Mavericks ürünlerinin satışında DOGE ödemeleri kabul etmeye başladı ve her fırsatta DOGE’un 1 doları aşacağını dile getirdi. Destekleri almaya devam eden DOGE için Meltem Demirörs ise “delilik” ve “balon” açıklamasında bulundu.

CNBC ile röportaj gerçekleştiren Demirörs, şirketinin DOGE alıp satmadığını, DOGE sahibi olmadıklarını ifade etti ve DOGE için “Bana göre klasik bir balon” dedi. Ayrıca Demirörs, Dogecoin’in şu anda “delilik” aşamasına olduğunu da vurguladı.