1. Ana Sayfa
  2. Döviz

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Dolar Düşüşe Geçti

Şubat ayının üçüncü işlem haftasında kritik seviyelere kadar gerileyerek 7,00 TL seviyesini önemli bir direnç noktası haline getiren dolar kuru, önceki gün bu seviyenin altına sarktıktan sonra, hafta ortasındaki yükseliş ile yeniden 7,00 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bugün piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısından çıkan kararlar ile birlikte dolar kuru yeniden 7,00 TL seviyesinin altına geriledi.

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Dolar Düşüşe Geçti

Küresel ekonomi piyasalarında uzun bir süredir zayıflama eğiliminde olan dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısındaki değer kayıplarını, Türk Lirası karşısında da sürdürdü. Şubat ayının üçüncü işlem haftası dolar kuru için değer kayıplarıyla başlamıştı ve haftanın ilk gününde dolar, 7,00 TL seviyelerini test etmişti. Haftanın ikinci işlem gününde ise dolar/TL, uzun bir sürenin ardından ilk kez 7,00 seviyelerinin altını gördü ve 6’lı değerlerde işleme alındı. Salı günü gün içinde 6,91 TL seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru, hafta ortasında ABD 10 yıllık tahvillerinde 1,30 seviyesinin sabit tutulmasıyla birlikte yönünü yeniden yukarı çevirdi. Bu yükseliş ile tekrardan 7,00 TL seviyesinin üzerine çıkan dolar kuru için, bu hafta takip edilecek en önemli gelişme Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Şubat ayı Para Politikası Kurulu toplantısıydı. Toplantı bugün gerçekleştirildi ve politika faizini yeniden sabit tutma kararı alındı. Bu karar ile birlikte dolar kuru yeniden 7,00 TL seviyelerinin altına düştü.

Politika Faizi Ağbal Yönetiminde İkinci Kez Sabit Tutuldu

İlk olarak geçtiğimiz yılın Kasım ayında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetimine Naci Ağbal’ın gelmesiyle birlikte, politika faizinde artış gerçekleştirilmişti ve politika faizi %15’e yükseltilmişti. Ardından Aralık ayı döneminde bu seviye %17’ye çıkarıldı ve Kasım ayı başında 8,58 ile tarihi zirvesini gören dolar/TL2de böylece kalıcı düşüşler yaşanmaya başlamıştı. Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısında, politika faizini sabit tutma kararı almıştı ve Şubat ayında da Merkez Bankası’nın tutumu değişmedi, politika faizi %17 seviyesinde sabit tutuldu.

Merkez Bankası Açıklamaları

Merkez Bankası’nın Şubat ayı PPK toplantısı sonrasında, yapılan açıklamalarda Merkez Bankası’nın “sıkı duruş” politikalarına devam ettiği mesajları verildi. Açıklamalarda “Kalıcı fiyat istikrarı ve yüzde 5 hedefine varıncaya kadar para politikası faizi ile gerçekleşen ve beklenen enflasyon arasındaki denge, güçlü dezenflasyonist etkiyi koruyacak şekilde kararlılıkla sürdürülecektir.” ifadeleri yer aldı. Geçtiğimiz haftalarda, aynı karar ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından da alınmıştı ve Fed de politika faizini sabit tutarak 0 – 0,25 aralığında bırakmıştı.

Güncel Döviz Kurları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın dördüncü işlem gününde güncel döviz kurları şöyle:

  • ABD Doları alış 6,9454 TL – satış 6,9483 TL
  • Euro alış 8,4034 TL – satış 8,4092 TL
  • İngiliz Sterlini alış 9,7095 TL – satış 9,7165 TL

Yorum Yap