1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Miami Belediye Başkanının Bitcoin Desteği Sürüyor

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren piyasalara kurumsal şirketlerin Bitcoin (BTC) yatırımı damgasını vurmuştu ve bu yatırımlar sonrasında Bitcoin muazzam değer artışları yaşamaya başlamıştı. Bitcoin’in ana akım medyanın parçası haline gelmesi sonrasında, ilginin ağı genişledi ve kamu kurumları da piyasaya yaklaşımını güncellemeye başladı. Bu kapsamda en net söylemleri dile getiren Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Bitcoin desteğini sürdürdü ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın söylemlerine cevap verdi.

Miami Belediye Başkanının Bitcoin Desteği Sürüyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz yıl önce Covid-19 salgınının etkisi ile popüler hale gelmeye başladı ardından geçtiğimiz yılın ikinci yarısında kurumsal şirketlerin peş peşe Bitcoin yatırımı yapması ile birlikte Bitcoin’in popülaritesi hiç olmadığı kadar artış gösterdi. Artan ilgi kurumsal şirketlerin yatırımına bağlı olarak ana akım medyaya da yansıdı ve bu popülarite sadece kurumsal şirketler ile sınırlı kalmadı. Kripto para piyasalarına duyulan ilgi, elbette Bitcoin’in çok düşük fiyatlardan gelerek çok yüksek birim fiyatlarına ulaşmasından kaynaklanıyor ancak Bitcoin’in dalgalanmalar yaşadığı da bir gerçek. Fakat buna rağmen, Bitcoin bazı kamu kurumlarının da dikkatini çekmeyi başardı ve bu alanda en net söylemler, Miami Belediye Başkanı Francis Suarez’den geldi. Başkan Suarez, daha önce Bitcoin’e destek verdiğini birçok kez dile getirmişti ve bu kez de ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın, Bitcoin açıklamalarına cevap vererek bu desteğini bir kez daha gösterdi.

Suarez’in Bitcoin’e Yaklaşımı

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, geçtiğimiz yılın sonralarında belediyenin Bitcoin yatırımı yapabileceği konusunda sinyaller vererek, bu konuda yeşil ışık yaktığını göstermişti. Twitter üzerinden soru – cevaplar ile Bitcoin’e duyduğu ilgisini kanıtlayan ve araştırmalarına devam ettiğini açıklayan Suarez, geçtiğimiz ay bu açıklamalarını daha da net hale getirdi ve belediye bilançosuna Bitcoin eklemek istediğini ifade etti. Öte yandan Francis Suarez, bu alanda yaptığı açıklamalar sonrasında kamuoyunun da desteğini almıştı.

Suarez’in “Bitcoin ile Maaş Ödeme” Söylemleri

Belediye bilançosuna Bitcoin eklemek istediğini açık şekilde ifade eden Suarez, daha sonraki açıklamalarında bu kez daha farklı bir talebi daha dile getirdi ve belediye çalışanlarının maaşının, isteğe bağlı olarak Bitcoin ile ödenebileceğini ve bunun da çalışmalarının yapılacağını açıkladı. Suarez’in Bitcoin’e verdiği destek net şekilde görülürken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise bu tutumun tam tersi bir tutum ile yaklaşımını gösterdi. Yellen, yaptığı konuşmalarında Bitcoin’in yasa dışı eylemlerde kullanılan spekülatif bir varlık olduğunu vurgulamıştı.

Suarez: “Merkezi Bir Devlet Bitcoin’i Maniple Edemiyor”

Miami Belediyesi, Bitcoin volatil bir yapıda olmasına rağmen Bitcoin yatırımı yapmaya hazır olduğunu gösterince belli bir kesimin de “risk aldığı” gerekçesi ile eleştirilerine maruz kaldı. Ancak Suarez, Axios’a verdiği röportajda, her yatırımın risk barındırdığını bunun sadece Bitcoin ile sınırlı olmadığını ifade etti. Suarez ayrıca Yellen’ın Bitcoin için “spekülatif varlık” açıklamalarına, “Bit hazine bakanının hiçbir merkeze bağlı olmayan, potansiyel bir para birimini tehlikeli bulması beni şaşırtmadı… Merkezi bir devlet onu maniple edemiyor.” sözleri ile yanıt verdi.

Yorum Yap