1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin

Microsoft Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapacak Mı?

Kripto para piyasalarına kurumsal şirketler tarafından duyulan ilgi geçtiğimiz yılın ikinci yarısında ilk olarak MicroStrategy’nin atılımıyla ortaya çıktı ve bu aşamadan sonra kurumsal şirketler kripto para piyasalarında yatırımları ile dikkat çekmeye başladı. Kurumsallardan gelen bu yatırımlara güncel olarak en son Tesla şirketi eklendi ve bu yatırımların devamı gelecek gibi duruyor. Bu kapsamda Microsoft’un da Bitcoin (BTC) satın alacağı yönündeki söylentiler, son günlerde gündeme geliyor.

Microsoft Bitcoin (BTC) Yatırımı Yapacak Mı?

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında, MicroStrategy şirketi kripto para piyasalarına girerek adeta uyuyan bir devi uyandırdı ve bu giriş, kripto para piyasalarına kurumsallar tarafından atılan ilk adım olarak kaydedildi. İlk kez gelen kurumsal Bitcoin (BTC) yatırımının ardından, birçok kurumsal şirket daha Bitcoin yatırımlarıyla rezervlerini güçlendirerek piyasalara giriş yapmış oldu. Bu durum, hem kurumsallara yaradı hem de lider kripto para birimi Bitcoin’e yaradı. Zira yatırımlar sonrası sadece kurumsalların değil, bireyse yatırımcıların da ilgisi Bitcoin’e kaydı ve Bitcoin’e duyulan bu ilgi beraberinde herkese kazanç getirdi. Zira yatırımlar sonrası Bitcoin’in değeri inanılmaz şekilde artış gösterdi ve bu da yatırım yapan kurumsal ve bireysel yatırımcılara kazanç sağlamış oldu. İlk kurumsal yatırım olan MicroStrategy’nin ilk Bitcoin yatırımından bu yana BTC %800 oranında değer kazandı. Şimdilerde, bir dünya devi olan Microsoft’un da kripto para piyasalarına Bitcoin yatırımı ile giriş yapacağı söylentileri gündeme gelmeye başladı.

Tesla’nın Dikkat Çeken BTC Yatırımı

Geçtiğimiz haftalarda, MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımları kadar dikkat çeken bir yatırım Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla şirketinden geldi. Zira MicroStrategy şirketi, geçtiğimiz yılın ikinci yarısında başladığı yatırımlarına bugüne kadar toplamda 1,5 milyar dolarlık bütçe ayırmıştı. Ancak Tesla şirketi cesur bir kararla, tek seferde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. Bununla birlikte Bitcoin şimdilerde 50 bin doların üzerini görerek tüm zamanların rekorunu kırmayı başarmış oldu. Dikkat çeken Tesla yatırımı sonrası, Microsoft Başkanı Brad Smith de Bitcoin yatırımı ile ilgili açıklamada bulundu.

Smith, Şimdilik Twitter CFO’su İle Benzer Fikirde

Tesla’nın Bitcoin yatırımı ile birlikte ABD bankacılık devi JPMorgan, müşterilerinden talebin artması durumunda Bitcoin pazarına girebileceğini belirtmişti. Bu heyecan uyandıran açıklamalar sonrasında, Microsoft Başkanı Brad Smith’e “Microsoft Bitcoin alacak mı?” sorusu yöneltildi. Smith, bu konuda şimdilik Twitter CFO’sunun verdiği yanıta benze şekilde bir yanıt verdi ve henüz böyle bir planlarının olmadığını ifade etti.

Brad Smith Bitcoin İçin Açık Kapı Bıraktı

Geçtiğimiz gün Brad Smith, CNN’de First Move programına konuk olarak katıldı. Sunucu Julia Chatterley’in sorularını yanıtlayan Smith, Tesla’nın yatırımına benzer şekilde bir yatırım planlarının olup olmadığı sorusuna her ne kadar şimdilik böyle bir planlarının olmadığını söyleyerek yanıt vermiş olsa da yine de geleceğe yönelik açık bir kapı bıraktı. Smith, Bitcoin konusunda yeni bir kararları olmadığını ancak ilerleyen dönemlerde Bitcoin’e bakış açılarının ve yatırım politikalarının değişiklik gösterebileceğini, böyle bir durum olursa da bunu kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

Yorum Yap