1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Microsoft’u Dolandıran Kvashuk Hapis Cezası Aldı

Microsoft’u Dolandıran Kvashuk Hapis Cezası Aldı

Microsoft’ta yazılım mühendisi olarak çalışan Volodymyr Kvashuk, şirketi 10 milyon dolar dolandırdı. Küçük küçük çalmaya başlayan Kvashuk, şirketten çaldıklarını Bitcoin olarak sattı. Yaptıkları ortaya çıkan yazılım mühendisi inkar etse de suçu kanıtlandı. Volodymyr Kvashuk 9 yıl hapis cezası aldı.

Microsoft'u Dolandıran Kvashuk Hapis Cezası Aldı

Microsoft şirketinde 2016 ve 2018 yılları arasında yazılım mühendisi olarak çalışan Volodymyr Kvashuk’un şirketi dolandırdığı ortaya çıktı. Microsoft’un perakende platformunda görevli olan mühendisin şirketi 10 milyon dolar dolandırması şaşkınlık yarattı. Microsoft’tan çaldıklarını Bitcoin’e satan Kavashuk’a dava açıldı. Yakalandığında hırsızlık yaptığını inkar eden yazılım mühendisi 9 yıl hapis cezası aldı. Olay ülke gündemine bomba gibi düştü.

Ülkenin ilk vergi bileşeni Bitcoin davası olan olayın ayrıntıları ise merak edildi. Volodyrmr sadece hırsızlık yapmakla kalmadı çalışma arkadaşlarını da zan altında bıraktı. Beraber çalıştığı kişilerin e-mail hesaplarını kullanarak dolandırıcılık yapan Kvashuk, yakalandığında fonlarının hediye olduğunu iddia etti. Dolandırıcı yazılım mühendisi ile ilgili ABD Başsavcısı da yorumda bulundu.

Microsoft’tan Çaldıklarını 2.8 Milyon Dolarlık Bitcoin’e Sattı

Microsoft’un perakende platformunda 2 yıl çalışan Volodyrmr Kvashuk’un şirketi dolandırdığı ortaya çıktı. 2016 ve 2018 yıllarında Microsoft’ta çalışan yazılım mühendisi Kvashuk şirketin hediye kartları ve mağaza kredisini kullanarak soygun yaptı. Kvashuk başlangıçta kendi erişim hesabı üzerinde ufak miktarlar çaldı. Kendi hesabı üzerinden 12 bin doların altında çalan Kvashuk, işleri büyüttü ve çalışma arkadaşlarının maillerinden de çalmaya başladı. Arkadaşlarının e posta adreslerini de kullanmaya başlayan Kvashuk 2 yılda 10 milyon dolar çaldı. Şirketin hediye kartlarının satışı üzerinden yapılan bu hırsızlık şaşkınlık yarattı.

Ülkenin İlk Vergi Bileşeni Bitcon Davası Oldu

Volodyrmr Kvashuk, şirketten çaldıklarını Bitcoin olarak sattı. Çaldıklarını 2.8 milyon dolarlık Bitcoin’e satan Kvashuk paranın kaynağının anlaşılmaması için Bitcoin’in karıştırma sistemini kullandı. Microsoft’tan çaldıklarını Bitcoin olarak satması ise davanın ABD’de bir ilk olmasına yol açtı.

Microsoft’tan çaldığı ve Bitcoin olarak sattığı paraları banka hesabında karıştırma sistemini kullanarak tutan Kvashuk yakalandığında ise hırsızlık yaptığını inkar etti. Kvashuk fonların bir akrabasının hediyesi olduğunu iddia etti. Dava ile ilgilenen Vergi Dairesi Ceza Soruşturmasının özel ajanı Ryan Korner ise davanın önemi ile ilgili açıklama yaptı. Davanın Vergi Dairesi için çok önemli olduğunu söyleyen Korner, ABD’nin vergi bileşeni olarak ilk Bitcoin davasının bu olduğunu açıkladı. ABD Başsavcısı Brian Moran da dava ile ilgili açıklamalar da bulundu. Başsavcı 9 yıl hapis cezası alan Kvashuk ile ilgili işverenini dolandırmasının çok kötü olduğunu ancak bu davada daha kötü olan şeyin Kvashuk’un iş arkadaşlarını da suçlu gibi göstermesi olduğunu söyledi.

Çaldıkları İle Ev ve Araba Satın Aldı

Volodyrmr Kvashuk’un 2.8  milyon dolarlık Bitcoin’e sattığı paralarla ev ve araba aldığı da ortaya çıktı. Yetkililer Kvashuk’un 16 bin dolarlık Tesla otomobil ve 1.6 milyon dolarlık ev aldığını açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap